Analyse

Broadcom aktie 2026: Guide til Broadcom for danske investorer

Broadcom tjener penge på AI-chips, netværk og VMware-software. Guiden gennemgår forretningen, regnskabet, udbyttet, risiciene og skatten med tal pr. oktober 2026.

Opdateret:

23 min. læsetid

Af Aktieinvestoren Redaktion

Kort fortalt

  • Broadcom Inc. designer chips og sælger infrastruktursoftware. I regnskabsåret 2025, der sluttede 2. november 2025, var omsætningen 63,9 mia. dollar. Heraf kom 36,9 mia. dollar fra halvlederløsninger og 27,0 mia. dollar fra infrastruktursoftware.
  • Chips til AI-datacentre gav 20,2 mia. dollar i regnskabsåret 2025. I 3. kvartal af regnskabsåret 2026, der sluttede 2. august 2026, var tallet 16,7 mia. dollar, 221 % mere end året før.
  • Den samlede omsætning i 3. kvartal af regnskabsåret 2026 var 29,6 mia. dollar, 86 % mere end året før. Den 2. september 2026 ventede Broadcom en omsætning på ca. 34,8 mia. dollar i 4. kvartal, der slutter 1. november 2026.
  • Broadcom købte VMware den 22. november 2023 for 30,8 mia. dollar i kontanter og 544 mio. Broadcom-aktier (split-justeret). Infrastruktursoftware voksede fra 7,6 mia. dollar i regnskabsåret 2023 til 27,0 mia. dollar i regnskabsåret 2025.
  • Aktien handles under tickeren AVGO på Nasdaq i USA og har ISIN-koden US11135F1012. Den lukkede i 328,75 dollar den 16. oktober 2026. Med 4,77 mia. aktier svarer det til en markedsværdi på ca. 1.570 mia. dollar.
  • Aktien blev delt 10:1 i juli 2024. Alle kurser og tal pr. aktie i artiklen er justeret for splittet. Udbyttet er 0,65 dollar pr. aktie pr. kvartal i regnskabsåret 2026.
  • Nasdaq står på Skattestyrelsens liste over regulerede markeder, så Broadcom kan efter reglerne ligge på en aktiesparekonto med 17 % lagerskat, hvis din mægler tilbyder det. I frit depot er skatten 27 % og 42 %. USA trækker 15 % kildeskat af udbytte, hvis du har afgivet en W-8BEN, ellers 30 %.

Broadcom er to selskaber i ét. Den ene del laver chips, især specialdesignede AI-chips og netværkschips til store datacentre. Den anden del sælger software til virksomheders it-drift, og den er vokset kraftigt efter købet af VMware i 2023. AI-delen vokser nu hurtigst: i 3. kvartal af regnskabsåret 2026 kom over halvdelen af omsætningen fra chips til AI. Guiden samler fakta om forretningen, VMware-opkøbet, regnskabet, udbyttet, risiciene og skatten for danske investorer. Tallene stammer fra Broadcoms årsrapport (10-K), kvartalsrapporter (10-Q) og regnskabsmeddelelser og er opgjort pr. 17. oktober 2026.

Om Broadcom: Halvledere og infrastruktursoftware

Broadcom Inc. har hovedkontor i Palo Alto i Californien og er registreret i delstaten Delaware. Selskabet hed tidligere Avago Technologies. I februar 2016 købte det chipselskabet Broadcom Corporation, som Henry Samueli var med til at stifte i 1991, og i dag bærer koncernen navnet Broadcom. Andre store opkøb omfatter LSI, Brocade, CA, Symantecs sikkerhedsforretning til virksomheder og VMware. Hock Tan har været administrerende direktør siden marts 2006, og Henry Samueli er bestyrelsesformand.

Pr. 2. november 2025 havde Broadcom ca. 33.000 medarbejdere. Ca. 57 % af dem arbejdede med forskning og udvikling.

Regnskabsår og kalenderår

Broadcoms regnskabsår følger ikke kalenderåret. Det slutter den søndag, der ligger tættest på 31. oktober, og har 52 eller 53 uger. Broadcom navngiver regnskabsåret efter det kalenderår, det slutter i. Regnskabsåret 2025 løb derfor fra 4. november 2024 til 2. november 2025. Regnskabsåret 2024 sluttede 3. november 2024 og havde 53 uger, og regnskabsåret 2023 sluttede 29. oktober 2023. Det igangværende regnskabsår 2026 slutter 1. november 2026.

I artiklen betyder «regnskabsåret 2025» altid Broadcoms regnskabsår. Kurser, kursændringer og valutakurser er derimod opgjort pr. kalenderår eller pr. dato. Et kvartal som «3. kvartal af regnskabsåret 2026» dækker maj til begyndelsen af august 2026.

De to segmenter

Halvlederløsninger omfatter chips til netværk og datacentre, trådløse enheder, servere og lagring, bredbånd og industri. Her ligger de specialchips (ASIC'er), som Broadcom designer efter den enkelte kundes ønsker. Til AI-datacentre er det især AI-acceleratorer, som Broadcom kalder XPU'er, og Ethernet-switche, der flytter data mellem mange tusinde servere. Til smartphones leverer Broadcom blandt andet radiofiltre og wifi-chips.

Infrastruktursoftware omfatter VMware Cloud Foundation, som virksomheder bruger til at bygge deres egne private clouds, software til mainframes, it-sikkerhed under navnene Symantec og Carbon Black samt anden virksomhedssoftware. Segmentet rummer også netværksudstyr til lagring (FC SAN).

Mio. dollarRegnskabsår 2023 (til 29. okt. 2023)Regnskabsår 2024 (til 3. nov. 2024)Regnskabsår 2025 (til 2. nov. 2025)
Omsætning, halvlederløsninger28.18230.09636.858
Omsætning, infrastruktursoftware7.63721.47827.029
Driftsresultat, halvlederløsninger16.48616.75921.232
Driftsresultat, infrastruktursoftware5.63913.97720.765
Ikke-fordelte omkostninger-5.918-17.273-16.513
Driftsresultat i alt16.20713.46325.484

Kilde: Broadcoms 10-K for regnskabsåret 2025, note 13. Afskrivninger på opkøb, aktiebaseret aflønning og omstrukturering ligger under ikke-fordelte omkostninger. I regnskabsåret 2025 var driftsmarginen før disse poster 57,6 % i halvlederløsninger og 76,8 % i infrastruktursoftware (vores beregning).

Chips til AI gav 20,2 mia. dollar i regnskabsåret 2025. Det var 65 % mere end de 12,2 mia. dollar i regnskabsåret 2024 og 55 % af omsætningen i halvledersegmentet. Tallene stammer fra Broadcoms indkaldelse til generalforsamlingen 2026.

Kunder, geografi og produktion

Kunderne er koncentrerede. I regnskabsåret 2025 gik 48 % af omsætningen gennem distributører. Én distributør stod alene for 32 % af omsætningen mod 28 % året før. Broadcom anslår, at de fem største slutkunder tilsammen stod for ca. 40 % af omsætningen i både regnskabsåret 2024 og 2025.

Broadcom fordeler omsætningen efter det land, varerne sendes til. I regnskabsåret 2025 var de største lande USA med 16,5 mia. dollar, Kina inklusive Hongkong med 11,2 mia. dollar, Singapore med 10,8 mia. dollar og Taiwan med 6,5 mia. dollar. Leverancer til Kina inklusive Hongkong udgjorde 17 % mod 20 % året før. Broadcom vurderer selv, at en væsentligt mindre del af omsætningen afhænger af slutkunder i Kina.

Broadcom får størstedelen af sine siliciumskiver fremstillet hos eksterne fabrikker, blandt andre TSMC. Selskabet har dog egne fabrikker til visse produkter, fx radiofiltre, i USA og Singapore.

Opkøbet af VMware

Broadcom indgik aftalen om at købe VMware den 26. maj 2022, og handlen blev gennemført den 22. november 2023. VMware-aktionærerne kunne for hver VMware-aktie vælge 142,50 dollar i kontanter eller 2,52 Broadcom-aktier (split-justeret). Valget blev fordelt, så halvdelen af VMware-aktierne blev byttet til kontanter og halvdelen til aktier.

VMware-opkøbetBeløb
Kontanter til VMware-aktionærerne30.788 mio. dollar
Broadcom-aktier til VMware-aktionærerne544 mio. aktier (split-justeret) til en værdi af 53.398 mio. dollar
Samlet købsvederlag inkl. øvrige poster86.290 mio. dollar
Overtagne VMware-obligationer8.250 mio. dollar
VMwares omsætning i regnskabsåret 202412.384 mio. dollar

Kontantdelen blev betalt med nye lån og egne midler. Den 1. juli 2024 solgte Broadcom VMwares forretning med end-user computing (EUC) til KKR for 3,5 mia. dollar. Siden har Broadcom satset på VMware Cloud Foundation og lagt salget om til abonnementslicenser. Version 9.0 kom i juni 2025.

Opkøbet ændrede regnskabet markant. Omsætningen i infrastruktursoftware steg fra 7,6 mia. dollar i regnskabsåret 2023 til 21,5 mia. dollar i regnskabsåret 2024 og 27,0 mia. dollar i regnskabsåret 2025. Samtidig steg afskrivningerne på immaterielle aktiver fra opkøb fra 3,2 mia. dollar til 9,3 mia. dollar, og omstrukturering og andre poster kostede 1,8 mia. dollar i regnskabsåret 2024. Derfor faldt driftsresultatet i regnskabsåret 2024, selv om omsætningen steg 44 %.

Pr. 2. august 2026 udgjorde goodwill 97,8 mia. dollar af de samlede aktiver på 188,1 mia. dollar, og Broadcom havde lån for 61,1 mia. dollar. Broadcom nævner også en skatterisiko: Hvis Dells udskillelse af VMware i 2021 ikke anses for skattefri, kan Broadcom komme til at hæfte for hele eller en del af skatten.

Broadcom-aktien: Ticker, ISIN og aktiesplit

OplysningBroadcom
TickerAVGO
BørsNasdaq Global Select Market (USA)
ISINUS11135F1012
HandelsvalutaAmerikanske dollar (USD)
AktieklasserÉn (common stock)
Antal aktier4,77 mia. (28. august 2026)
Lukkekurs328,75 dollar (16. oktober 2026)
MarkedsværdiCa. 1.570 mia. dollar (vores beregning, 16. oktober 2026)
IndeksBl.a. S&P 500, Nasdaq-100 og MSCI World

Der er kun én aktieklasse. Ifølge ejertabellen i indkaldelsen til generalforsamlingen 2026 (pr. 24. februar 2026) var The Vanguard Group med 9,9 % og BlackRock med 7,3 % de eneste aktionærer med over 5 %. Vanguards andel bygger på en indberetning fra 4. oktober 2024 og BlackRocks på en indberetning fra 26. januar 2024. Bestyrelsesformand Henry Samueli stod opført med 1,8 %, og bestyrelse og direktion ejede samlet 1,9 %.

Broadcom annoncerede den 12. juni 2024 et aktiesplit på 10:1. Aktionærerne fik ni ekstra aktier for hver aktie, og splittet trådte i kraft 12. juli 2024 efter børsens lukning. Fra 15. juli 2024 blev aktien handlet til split-justerede kurser. En kurs før splittet skal derfor divideres med 10 for at kunne sammenlignes med kursen i dag. Broadcom justerer alle historiske tal pr. aktie for splittet, og det gør vi også i denne artikel.

Kursudvikling 2016-2026

Kurserne i tabellen er lukkekurser fra Nasdaq i dollar ved udgangen af hvert kalenderår. De er justeret for aktiesplittet, men ikke for udbytte. Den 17. oktober 2016 lukkede aktien i 16,89 dollar. Ti år senere, den 16. oktober 2026, lukkede den i 328,75 dollar. Kursen er altså ca. 19 gange højere.

KalenderårLukkekurs ultimo (dollar)Kursændring i året
201617,68
201725,69+45 %
201825,43-1 %
201931,60+24 %
202043,79+39 %
202166,54+52 %
202255,91-16 %
2023111,63+100 %
2024231,84+108 %
2025346,10+49 %
2026 (16. oktober)328,75-5 % siden nytår

Fra 67,43 dollar den 27. december 2021 faldt aktien til 42,71 dollar den 14. oktober 2022, et fald på 37 %. Den 13. december 2024, dagen efter regnskabet for regnskabsåret 2024, steg aktien 24,4 % til 224,80 dollar. Med 4.686 mio. aktier pr. 3. november 2024 svarede det til en markedsværdi på over 1.000 mia. dollar for første gang (vores beregning).

Den 27. januar 2025 faldt aktien 17,4 % på én dag, og Nvidia-aktien faldt 17,0 % samme dag. Det skete en uge efter, at det kinesiske selskab DeepSeek havde lanceret AI-modellen R1. Fra 250,00 dollar den 16. december 2024 faldt kursen til 146,29 dollar den 4. april 2025, i alt 41 %. Den 9. april 2025, da USA satte de landespecifikke toldsatser fra 2. april 2025 på pause i 90 dage for alle lande undtagen Kina, steg aktien 18,7 %.

Den højeste lukkekurs i perioden fra oktober 2016 til oktober 2026 var 481,57 dollar den 2. juni 2026. Den 4. juni 2026, dagen efter regnskabet for 2. kvartal af regnskabsåret 2026, faldt aktien 12,6 %. Den 16. oktober 2026 lå kursen 32 % under toppen.

Værdi af 100 dollar investeret 30. oktober 2020BroadcomS&P 500Nasdaq-100
31. oktober 2021156,83142,91144,43
30. oktober 2022143,70122,94106,05
29. oktober 2023261,58131,94131,38
3. november 2024535,10186,28187,18
2. november 20251.182,35225,31243,37

Tabellen ovenfor er fra Broadcoms 10-K og følger regnskabsårene. Den viser samlet afkast i dollar inklusive geninvesteret udbytte og har derfor et andet grundlag end kurstabellen. Historiske afkast er ingen garanti for fremtidige afkast.

Regnskab og nøgletal for regnskabsårene 2023-2025

Tabellen viser de tre seneste regnskabsår fra 10-K-rapporten i mio. dollar efter amerikansk regnskabspraksis (GAAP). Driftsresultat svarer til operating income. Marginer er vores beregning. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg, som Broadcom opgør det.

NøgletalRegnskabsår 2023 (til 29. okt. 2023)Regnskabsår 2024 (til 3. nov. 2024)Regnskabsår 2025 (til 2. nov. 2025)
Omsætning35.81951.57463.887
Bruttomargin68,9 %63,0 %67,8 %
Driftsresultat16.20713.46325.484
Driftsmargin45,2 %26,1 %39,9 %
Nettoresultat14.0825.89523.126
Udvandet resultat pr. aktie (dollar, split-justeret)3,301,234,77
Frit cash flow17.63319.41426.914
Forskning og udvikling5.2539.31010.977

Nettoresultatet for regnskabsåret 2024 indeholder et tab på 273 mio. dollar fra den solgte EUC-forretning. I regnskabsåret 2025 var skatten negativ med 397 mio. dollar, blandt andet fordi gamle skattesager blev forældet eller afgjort. Broadcoms justerede (non-GAAP) tal holder bl.a. afskrivninger på opkøb og aktiebaseret aflønning ude. Det justerede resultat pr. aktie var 4,87 dollar i regnskabsåret 2024 og 6,82 dollar i regnskabsåret 2025.

Første tre kvartaler af regnskabsåret 2026 og forventning

Mio. dollar1. kvt. regnskabsår 2026 (til 1. feb. 2026)2. kvt. regnskabsår 2026 (til 3. maj 2026)3. kvt. regnskabsår 2026 (til 2. aug. 2026)3. kvt. regnskabsår 2025 (til 3. aug. 2025)
Omsætning19.31122.18729.59115.952
Halvlederløsninger12.51515.00920.8399.166
Heraf AI (mia. dollar, ifølge Broadcom)8,410,816,75,2
Infrastruktursoftware6.7967.1788.7526.786
Driftsresultat8.56310.78815.9555.887
Nettoresultat7.3499.31013.0884.140
Udvandet resultat pr. aktie (GAAP, dollar)1,501,912,680,85
Justeret resultat pr. aktie (non-GAAP, dollar)2,052,443,321,69
Frit cash flow8.01010.26213.6657.024

I 3. kvartal af regnskabsåret 2026 kom 70 % af omsætningen fra halvlederløsninger mod 57 % året før. AI-delen udgjorde ca. 80 % af halvlederomsætningen og ca. 56 % af den samlede omsætning (vores beregning). Infrastruktursoftware voksede 29 %, ifølge Broadcom især på grund af efterspørgslen efter VMware Cloud Foundation. Bruttomarginen var 69 % og driftsmarginen 54 %.

Broadcom giver kun en forventning for det næste kvartal. Den 2. september 2026 ventede selskabet en omsætning på ca. 34,8 mia. dollar i 4. kvartal af regnskabsåret 2026, 93 % mere end året før. AI-omsætningen ventes at blive 21,7 mia. dollar, og den justerede driftsmargin ca. 66 %. Holder forventningen, bliver omsætningen i regnskabsåret 2026 ca. 106 mia. dollar (vores beregning). Pr. 2. august 2026 havde Broadcom faste kundekontrakter for ca. 179,2 mia. dollar, som endnu ikke var indtægtsført. Selskabet venter, at ca. 25 % af beløbet bliver til omsætning inden for 12 måneder.

Udbytte og aktietilbagekøb

Broadcom betaler udbytte hvert kvartal. Med regnskabet for regnskabsåret 2025 den 11. december 2025 meddelte selskabet, at kvartalsudbyttet blev hævet med 10 % fra 0,59 til 0,65 dollar pr. aktie. Broadcom har sat som mål at udbetale 2,60 dollar pr. aktie for hele regnskabsåret 2026. Ifølge selskabet er det 15. år i træk, at det årlige udbytte stiger, siden udbetalingerne begyndte i regnskabsåret 2011. Det seneste udbytte var sat til betaling 30. september 2026. Med en kurs på 328,75 dollar den 16. oktober 2026 svarer 2,60 dollar til et udbytteafkast på ca. 0,8 % (vores beregning).

RegnskabsårUdbytte pr. aktie (dollar, split-justeret)Udbetalt udbytte i alt (mio. dollar)
20231,847.645
20242,1059.814
20252,3611.142
2026, første tre kvartaler1,95 (3 × 0,65)9.281

Broadcom bruger også penge på aktietilbagekøb. I regnskabsåret 2025 købte selskabet 16 mio. egne aktier for 2,45 mia. dollar. I de første tre kvartaler af regnskabsåret 2026 købte det 25 mio. aktier for 8,45 mia. dollar, heraf størstedelen i 1. kvartal. I marts 2026 godkendte bestyrelsen et nyt program på op til 10 mia. dollar, og pr. 2. august 2026 var der 10,1 mia. dollar tilbage af rammerne. Begge programmer udløber 31. december 2026.

Antallet af aktier steg alligevel fra 4.741 mio. den 2. november 2025 til 4.774 mio. den 2. august 2026. I samme periode udstedte Broadcom 58 mio. nye aktier, mens 25 mio. blev købt tilbage. Aktiebaseret aflønning til medarbejderne kostede 6,3 mia. dollar i de første tre kvartaler af regnskabsåret 2026. Udbytte og tilbagekøb er ikke lovet for fremtiden. Bestyrelsen kan ifølge Broadcom til enhver tid nedsætte eller stoppe udbyttet.

Konkurrenter og marked

Broadcom er en af de største halvlederaktier målt på markedsværdi. Blandt de ti største aktier i MSCI World pr. 30. september 2026 var Nvidia det eneste chipselskab, der var større end Broadcom. Årsrapporten nævner ikke konkurrenterne ved navn. I halvledere er det ifølge Broadcom chipproducenter, chipdesignere uden fabrikker og store kunders egne udviklingsafdelinger. I software er det store udbydere af virksomhedssoftware, offentlige cloududbydere og mindre nichefirmaer.

Inden for AI-chips findes der to forskellige modeller. Nvidia sælger færdige grafikprocessorer og systemer, mens Broadcom designer specialchips sammen med den enkelte kunde, fx Googles TPU'er. I Nvidias årsrapport står Broadcom på listen over konkurrenter inden for netværksudstyr, og cloudselskaber med egne AI-chips nævnes også som konkurrenter. Broadcom nævner selv som en risiko, at kunder vælger «customer-owned tooling», hvor de selv står for mere af chipudviklingen.

De største AI-kunder er få, men store. Den 6. april 2026 oplyste Broadcom om en langsigtet aftale om at udvikle og levere fremtidige generationer af Googles AI-chips (TPU'er) samt netværk og andre komponenter til Googles AI-racks frem til 2031. Fra 2027 skal AI-selskabet Anthropic gennem Broadcom have adgang til ca. 3,5 gigawatt TPU-baseret regnekraft, hvilket ifølge Broadcom afhænger af Anthropics kommercielle succes. Den 6. juli 2026 udvidede Broadcom samarbejdet med Apple om specialchips frem til 2031.

Vækstmuligheder og strategi

Broadcoms vækst hænger tæt sammen med udbygningen af datacentre til kunstig intelligens. Læs mere om sektoren i vores guide til AI-aktier. Strategien hviler på nogle få spor:

  • Specialchips til AI: AI-omsætningen steg fra 12,2 mia. dollar i regnskabsåret 2024 til 20,2 mia. dollar i regnskabsåret 2025. I de første tre kvartaler af regnskabsåret 2026 var den 35,9 mia. dollar (vores sum af 8,4, 10,8 og 16,7 mia. dollar).
  • Netværk: Ethernet-switche og andre netværkschips forbinder AI-chips i store klynger.
  • Hele AI-racks og finansiering: I juni 2026 lancerede Broadcom en platform kaldet AI XPV, hvor finansielle partnere betaler for AI-racks, som kunderne lejer. Første del var på 35 mia. dollar og skal give én kunde over 1 gigawatt regnekraft. Ifølge Broadcom skal platformen give over 20 gigawatt regnekraft til førende AI-laboratorier frem til 2028.
  • VMware: Overgangen til abonnementer og kontrakter uden opsigelsesret har løftet omsætningen. Pr. 2. august 2026 havde flertallet af nye softwarekontrakter ikke længere en ret til opsigelse uden grund.

Risici ved Broadcom-aktien

RisikoHvorfor den betyder noget (med kilde i Broadcoms rapporter)
Få store kunderÉn distributør stod for 50 % af omsætningen i 3. kvartal af regnskabsåret 2026. De fem største slutkunder stod for ca. 55 %
Afhængighed af AIAI-chips udgjorde ca. 56 % af omsætningen i 3. kvartal af regnskabsåret 2026 (vores beregning). Falder investeringerne i AI-datacentre, rammer det den del, der vokser mest
Garantier og finansieringVed AI XPV-platformen kan Broadcom komme til at hæfte for op til ca. 29 mia. dollar, hvis kunden ikke betaler sin leje. Kunden kan desuden under visse betingelser udstede konvertible gældsbreve til Broadcom for op til 42 mia. dollar
Lavere bruttomarginBroadcom venter, at salg af AI-produkter, herunder salg og leje af AI-racks, hæver driftsmarginen, men presser bruttomarginen. Halvlederløsninger har typisk lavere bruttomargin end software
GældLån for 61,1 mia. dollar pr. 2. august 2026. VMware-købet blev delvis betalt med lån
Leverandører i AsienProduktionen sker især hos TSMC og andre i Asien. Over tre fjerdedele af materialerne kom fra fem leverandører i de første tre kvartaler af regnskabsåret 2026
Handelspolitik og KinaTold, eksportregler og spændinger mellem USA og Kina kan ramme salget. 17 % af omsætningen i regnskabsåret 2025 blev leveret til Kina inklusive Hongkong
VMware-kunderneBroadcom nævner selv kundernes accept af selskabets software og forretningsstrategi som en risiko

Dertil kommer risikoen ved selve aktien. Kursen afspejler høje forventninger til AI-væksten. Hvis væksten aftager, kan kursen falde meget, også selv om selskabet tjener mange penge.

For en dansk investor er der også valutarisiko. Aktien handles i dollar, så kronekursen påvirker dit afkast. Fra 30. december 2024 til 30. december 2025 steg Broadcom-aktien 48,5 % i dollar, men kun 32,1 % i kroner, fordi dollaren faldt fra 7,14 til 6,35 kr. Fra 30. december 2025 til 15. oktober 2026 var det omvendt: -1,6 % i dollar og +3,3 % i kroner, fordi dollaren steg til 6,67 kr. Beregningerne er vores og bygger på Nasdaqs lukkekurser og Nationalbankens valutakurser.

Sådan vurderer du Broadcom-aktien

Vil du vurdere Broadcom, er der nogle tal, som er særligt vigtige at følge. Se også vores guide til nøgletal.

  • AI-omsætningen pr. kvartal og Broadcoms forventning til næste kvartal. I 3. kvartal af regnskabsåret 2026 ventede Broadcom 16,0 mia. dollar og nåede 16,7 mia. dollar.
  • Udviklingen i infrastruktursoftware. Den viser, om VMware-kunderne bliver og fornyer deres kontrakter.
  • Brutto- og driftsmargin. Flere AI-chips og AI-racks kan ifølge Broadcom presse bruttomarginen.
  • P/E (kurs divideret med resultat pr. aktie). Summen af GAAP-resultatet pr. aktie for de fire kvartaler til og med 3. kvartal af regnskabsåret 2026 var 7,83 dollar. Med en kurs på 328,75 dollar den 16. oktober 2026 giver det et P/E på ca. 42 (vores beregning). Målt på det justerede resultat på 9,76 dollar for de samme fire kvartaler er P/E ca. 34. Målt på GAAP-resultatet for regnskabsåret 2025 er P/E ca. 69.
  • Frit cash flow, gæld og garantier. Frit cash flow var 13,7 mia. dollar i 3. kvartal af regnskabsåret 2026, svarende til 46 % af omsætningen.

Store afskrivninger på opkøb og aktiebaseret aflønning trækker GAAP-resultatet ned, så P/E afhænger meget af, hvilket resultat man bruger. Et P/E-tal siger ikke i sig selv, om aktien er billig eller dyr. Det skal ses i forhold til, hvor meget og hvor længe indtjeningen kan vokse. Vi giver ingen anbefaling.

Køb, skat og konto for danske investorer

Du køber Broadcom gennem en mægler med adgang til det amerikanske marked. Mægleren veksler dine kroner til dollar, og mange mæglere tager et vekselgebyr oven i kurtagen, både når du køber og sælger.

Aktiesparekonto

På en aktiesparekonto kan der ligge aktier, der er optaget til handel på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (aktiesparekontoloven § 5). Skattestyrelsens liste over regulerede markeder uden for EU/EØS, som er bilag til Den juridiske vejledning (C.B.2.1.1.20), omfatter både NASDAQ og New York Stock Exchange. Broadcom handles på Nasdaq. Nordnet og Saxo skriver på deres sider om aktiesparekonto, at du kan investere i både danske og udenlandske aktier. Om du kan købe Broadcom på din aktiesparekonto, afhænger også af din mægler, så tjek det hos mægleren.

Afkastet beskattes med 17 % efter lagerprincippet. Du betaler altså skat af årets stigning, også selv om du ikke sælger, og skatten hæves på kontoen i februar året efter. Indskudsloftet for 2026 er 174.200 kr. Det gælder kontoens værdi pr. 31. december 2025 plus årets nettoindskud. Afkastet på kontoen indgår ikke i din aktieindkomst. Den amerikanske kildeskat kan fradrages i kontoskatten, dog højst med 15 % efter dobbeltbeskatningsoverenskomsten og højst 17 % af indkomsten fra USA. Det, der ikke kan rummes i årets kontoskat, fremføres (§ 18).

Frit depot og udbytte

I et frit depot er gevinst og udbytte aktieindkomst. Du betaler 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for ægtepar) og 42 % af resten. Gevinster beskattes først, når du sælger, og købsprisen opgøres efter gennemsnitsmetoden, hvis du har købt flere gange. Gevinst og tab opgøres i kroner: købsprisen omregnes med dollarkursen på købstidspunktet og salgsprisen med kursen på salgstidspunktet. Tab på børsnoterede aktier kan kun modregnes i gevinst og udbytte på børsnoterede aktier. Læs mere om skat på aktier og om skat på udenlandske aktier.

USA trækker 30 % i kildeskat af udbytte, men kun 15 %, hvis du har afgivet en W-8BEN hos din mægler. Danmark beskatter udbyttet som aktieindkomst og giver kun fradrag (credit) for højst 15 % amerikansk skat (ligningsloven § 33). Har du ikke afgivet W-8BEN, kan de ekstra 15 procentpoint kun søges tilbage i USA.

Beregneren viser skatten af gevinst og udbytte i kroner efter satserne for 2026. Du kan vælge enlig eller gift. Bemærk, at den regner med 27 % indeholdt dansk udbytteskat. For Broadcom trækkes i stedet amerikansk kildeskat som beskrevet ovenfor.

Broadcom eller et bredt indeks?

Ejer du en global indeksfond, ejer du allerede Broadcom. Pr. 30. september 2026 var Broadcom den ottende største position i MSCI World med en vægt på 1,76 %. Informationsteknologi udgjorde 31,78 % af indekset og USA 72,94 %. I en Nasdaq-ETF eller en S&P 500-fond ejer du også Broadcom. I iShares Core S&P 500 UCITS ETF vejede aktien 2,45 % pr. 15. oktober 2026.

Køber du Broadcom-aktier direkte oven i en indeksfond, øger du din eksponering mod ét selskab og mod AI-investeringerne, som også driver andre chipaktier. Et bredt indeks kan også falde kraftigt, men risikoen for, at ét selskab trækker det hele ned, er mindre.

Broadcom Inc.: Form 10-K for regnskabsåret 2025 (sluttede 2. november 2025, indsendt til SEC 18. december 2025). Kilde til regnskabstal for 2023-2025, segmenter, geografi, kunder, medarbejdere, produktion, konkurrence, VMware-opkøbet, udbytte, tilbagekøb og samlet afkast 2020-2025. Broadcom Inc.: Form 10-Q for 3. kvartal af regnskabsåret 2026 (sluttede 2. august 2026, indsendt 10. september 2026). Kilde til antal aktier, tilbagekøb, gæld, kunder, kontraktbeholdning, AI XPV-platformen og risici. Broadcom Inc.: Regnskabsmeddelelser for 4. kvartal og regnskabsåret 2025 (11. december 2025), 1. kvartal 2026 (4. marts 2026), 2. kvartal 2026 (3. juni 2026) og 3. kvartal 2026 (2. september 2026) samt for 3. kvartal 2025 (4. september 2025) og 2. kvartal 2024 (12. juni 2024, aktiesplit). Broadcom Inc.: 8-K af 26. maj 2022 og 22. november 2023 (VMware), 12. juli 2024 (aktiesplit), 2. april 2026 (finansdirektør), 6. april 2026 (Google og Anthropic) og 6. juli 2026 (Apple) samt indkaldelse til generalforsamlingen 2026 (DEF 14A af 2. marts 2026, ejerforhold og AI-omsætning). Nasdaq: Historiske lukkekurser for AVGO 2016-2026 og for NVDA (27. januar 2025) samt Nasdaq-100-listen (nasdaq.com). MSCI: MSCI World Index faktaark pr. 30. september 2026. iShares: Beholdninger i iShares Core S&P 500 UCITS ETF pr. 15. oktober 2026. Danmarks Nationalbank: Valutakurser for USD (Statistikbanken, tabel DNVALD). USA: Executive Order 14266 af 9. april 2025 (Federal Register, 15. april 2025): Toldpausen. DeepSeek: Meddelelse om lanceringen af DeepSeek-R1 (20. januar 2025, api-docs.deepseek.com). Skattestyrelsen: Den juridiske vejledning C.B.2.1.1.20 (2026-2) med bilaget «Liste over regulerede markeder uden for EU/EØS» og C.B.2.1.5.2 (2026-2). Aktiesparekontoloven §§ 5, 9, 18 og 19, ligningsloven § 33 og satser for 2026 (skat.dk). Nordnet: FAQ om værdipapirer på aktiesparekonto. Saxo: Side om aktiesparekonto.

Artiklen er kun til information og er ikke investeringsrådgivning eller en anbefaling om at købe eller sælge Broadcom-aktier. Tal er hentet fra offentlige kilder pr. 17. oktober 2026 og kan have ændret sig siden. Historiske kurser og resultater er ingen garanti for fremtiden, og du kan tabe hele det investerede beløb. Skatten afhænger af din personlige situation.

Ofte stillede spørgsmål

Er Broadcom-aktien en god investering?
Det kan ingen svare sikkert på, og vi giver ikke anbefalinger. Broadcom har haft stor vækst: omsætningen steg fra 35,8 mia. dollar i regnskabsåret 2023 til 63,9 mia. dollar i regnskabsåret 2025, og AI-delen vokser hurtigt. Omvendt afhænger selskabet af få store kunder og af investeringer i AI-datacentre, og aktien faldt 41 % fra december 2024 til april 2025. Vurder aktien ud fra din egen økonomi, tidshorisont og risikovillighed.
Hvad er Broadcoms ticker og ISIN?
Tickeren er AVGO, og ISIN-koden er US11135F1012. Aktien handles i dollar på Nasdaq Global Select Market i USA. Der er kun én aktieklasse.
Betaler Broadcom udbytte?
Ja. Broadcom betaler udbytte hvert kvartal. I december 2025 blev kvartalsudbyttet hævet fra 0,59 til 0,65 dollar pr. aktie, og målet for regnskabsåret 2026 er 2,60 dollar pr. aktie. Det seneste udbytte var sat til betaling 30. september 2026. Med en kurs på 328,75 dollar den 16. oktober 2026 er udbytteafkastet ca. 0,8 %.
Kan jeg købe Broadcom-aktien på aktiesparekonto?
Aktier, der er optaget til handel på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet, kan ligge på en aktiesparekonto (aktiesparekontoloven § 5). Skattestyrelsens liste over regulerede markeder uden for EU/EØS, som er bilag til Den juridiske vejledning (C.B.2.1.1.20), omfatter både NASDAQ og New York Stock Exchange. Broadcom handles på Nasdaq. Om du kan købe aktien på din aktiesparekonto, afhænger også af din mægler, så tjek det hos mægleren. Afkastet beskattes med 17 % efter lagerprincippet, og indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026.
Hvordan beskattes amerikanske aktier i Danmark?
I et frit depot er gevinst og udbytte aktieindkomst med 27 % op til 79.400 kr. og 42 % derover. Gevinster beskattes, når du sælger, og opgøres i kroner. USA trækker 15 % kildeskat af udbytte med en W-8BEN, ellers 30 %. Danmark giver kun credit for 15 %. På en aktiesparekonto betaler du 17 % lagerskat, og den amerikanske kildeskat kan inden for visse grænser fradrages i kontoskatten.
Hvornår offentliggør Broadcom regnskab?
Broadcom offentliggør regnskab fire gange om året. Regnskabet for 3. kvartal af regnskabsåret 2026 kom 2. september 2026. Regnskabsåret slutter 1. november 2026, og pr. 17. oktober 2026 havde Broadcom ikke oplyst datoen for årsregnskabet. Året før kom regnskabet for regnskabsåret 2025 den 11. december 2025.
Hvornår blev Broadcom-aktien splittet?
Broadcom delte aktien 10:1 i juli 2024. Splittet trådte i kraft 12. juli 2024 efter børsens lukning, og fra 15. juli 2024 blev aktien handlet til split-justerede kurser. Kurser og tal pr. aktie fra før splittet skal divideres med 10 for at kunne sammenlignes.
Hvorfor købte Broadcom VMware?
Ifølge Broadcom skulle VMware styrke selskabets infrastruktursoftware. Handlen blev gennemført 22. november 2023 for 30,8 mia. dollar i kontanter og 544 mio. Broadcom-aktier (split-justeret). Infrastruktursoftware voksede fra 7,6 mia. dollar i regnskabsåret 2023 til 27,0 mia. dollar i regnskabsåret 2025.
Hvorfor slutter Broadcoms regnskabsår i november?
Broadcoms regnskabsår slutter den søndag, der ligger tættest på 31. oktober. Derfor slutter det nogle år i slutningen af oktober og andre år i begyndelsen af november. Regnskabsåret 2025 løb fra 4. november 2024 til 2. november 2025. Det dækker altså november fra den 4. og december 2024 samt januar til begyndelsen af november 2025. Regnskabsåret 2026 slutter 1. november 2026.