Analyse

Vestas aktie 2026: Guide til Vestas Wind Systems

Vestas Wind Systems er en af de største aktier i C25. Guiden gennemgår forretningen, regnskabet, udbyttet, tilbagekøbene og risiciene med tal pr. oktober 2026.

Opdateret:

18 min. læsetid

Af Aktieinvestoren Redaktion

Kort fortalt

  • Vestas Wind Systems A/S udvikler, producerer, installerer og servicerer vindmøller. Ved udgangen af 2025 havde selskabet installeret 201 GW i 88 lande og ca. 37.000 medarbejdere.
  • Aktien handles under tickeren VWS på Nasdaq Copenhagen og er med i C25. Pr. 30. september 2026 vejede Vestas 9,70 % i indekset ifølge Nasdaq.
  • I 2025 var omsætningen 18.822 mio. euro, og EBIT-marginen før særlige poster var 5,7 %. Årets resultat blev 780 mio. euro mod 494 mio. euro i 2024.
  • Den 12. august 2026 hævede Vestas forventningen til EBIT-marginen før særlige poster for 2026 til 7-9 % fra 6-8 %. Omsætningen ventes fortsat at blive 20-22 mia. euro.
  • For 2025 blev udbyttet 0,74 kr. pr. aktie. I 2026 har Vestas sat tre tilbagekøbsprogrammer i gang på ca. 150, 100 og 400 mio. euro. Det seneste løber fra 13. august til senest 16. december 2026.
  • Den samlede ordrebeholdning for vindmøller og service var 76,9 mia. euro pr. 30. juni 2026. Aktien lukkede 2025 i 173,4 kr. og stod i 184,6 kr. ved udgangen af juni 2026.

Vestas er en af de største aktier i C25 og en central leverandør til udbygningen af vindkraft i Europa, Amerika og Asien. Selskabet tjener penge på to ben: salg og installation af vindmøller og serviceaftaler på de møller, der allerede står. Aktien har svinget kraftigt. Den lukkede 2023 i 214,3 kr., faldt til 98,1 kr. ved udgangen af 2024 og steg igen til 173,4 kr. ved udgangen af 2025. Denne guide samler de vigtigste fakta om forretningen, regnskabet, udbyttet og risiciene pr. 16. oktober 2026, så du selv kan vurdere aktien.

Om Vestas: Vindmøller og service

Vestas Wind Systems A/S har hovedsæde i Aarhus. Selskabet designer, producerer, installerer og servicerer vindmøller til land (onshore) og hav (offshore). Kunderne er typisk energiselskaber, udviklere af vindmølleparker og investorer. Ved udgangen af 2025 havde Vestas installeret i alt 201 GW vindkraft i 88 lande. I december 2025 blev Vestas ifølge selskabet den første producent, der har installeret 200 GW på verdensplan.

Vestas aflægger regnskab i euro. I denne artikel bruger vi derfor euro for regnskabstal og kroner for aktiekurs og udbytte. Forretningen er delt i to segmenter. Power Solutions sælger og leverer vindmøller og havde i 2025 en omsætning på 15.052 mio. euro. Service omfatter drift og vedligehold af møller og omsatte for 3.770 mio. euro. Serviceforretningen bygger på aftaler, som ofte løber i mange år.

SegmentOmsætning 2025EBIT før særlige poster 2025Kommentar
Power Solutions15.052 mio. euro817 mio. euro (5,4 %)Leverede 14.537 MW, heraf 1.977 MW til havvind
Service3.770 mio. euro626 mio. euroServiceaftaler med forventet omsætning på 38,7 mia. euro
Koncernen18.822 mio. euro1.067 mio. euro (5,7 %)Inklusive fælles omkostninger

Geografi og medarbejdere

Vestas opdeler sine markeder i tre regioner: EMEA (Europa, Mellemøsten og Afrika), Americas og Asia Pacific. Ifølge analysehuset Wood Mackenzie havde Vestas i 2024 en markedsandel på 30 % af de installerede vindmøller på land og hav globalt uden for Kina.

Ved udgangen af 2025 havde Vestas 37.089 ansatte, svarende til 36.973 årsværk. Pr. 30. juni 2026 var antallet af årsværk steget til 39.520. Ifølge Vestas skyldes stigningen især, at selskabet har overtaget produktion af vinger i Indien og Mexico.

Kort historie og ejerskab

Vestas' rødder går tilbage til 1898, hvor en smedje blev grundlagt i Lem i Vestjylland. I 1945 fik virksomheden navnet Vestjysk Stålteknik, som senere blev til Vestas. Den første vindmølle blev produceret i 1979, og aktien blev børsnoteret i 1998.

Vestas har ingen kontrollerende hovedaktionær og ingen erhvervsdrivende fond med bestemmende indflydelse. Ifølge årsrapporten har aktien 100 % free float, det vil sige at alle aktier i princippet kan handles frit. Selskabet har over 230.000 aktionærer. Den største registrerede aktionær er den amerikanske kapitalforvalter BlackRock, der pr. 1. juli 2025 havde meddelt en ejerandel på 8,61 %. I maj 2026 meddelte amerikanske The Capital Group Companies, at selskabet ejede 5,04 % pr. 8. maj 2026.

Vestas-aktien: Ticker, ISIN og C25

Vestas har kun én aktieklasse, så der er ingen opdeling i A- og B-aktier. Tabellen samler de vigtigste oplysninger.

OplysningVestas
SelskabsnavnVestas Wind Systems A/S
TickerVWS
ISINDK0061539921
BørsNasdaq Copenhagen (noteret siden 1998)
AktieklasserÉn aktieklasse
Nominel værdi0,20 kr. pr. aktie efter splittet i 2021
Antal aktier1.009.867.260 ultimo 2025, ca. 996 mio. pr. 30. juni 2026
IndeksC25, vægt 9,70 % pr. 30. september 2026
MarkedsværdiCa. 184 mia. kr. pr. 30. juni 2026 (egen beregning: kurs 184,6 kr. × ca. 996 mio. aktier)
Største aktionærerBlackRock, Inc. (8,61 % pr. 1. juli 2025), The Capital Group Companies (5,04 % pr. 8. maj 2026)

Vestas er med i C25-indekset. Nasdaqs faktaark viser, at Vestas pr. 30. september 2026 var den fjerdestørste aktie i indekset med en vægt på 9,70 %. Kun Novo Nordisk, Danske Bank og DSV vejede mere. Vestas er samtidig det eneste selskab i C25, som Nasdaq placerer i sektoren energi. Ved de halvårlige revisioner i december 2025 og juni 2026 var Vestas ikke berørt. Ændringerne gjaldt FLSmidth, Nordea og Bavarian Nordic.

I april 2021 blev aktien splittet i forholdet 1:5. Hver aktie med en nominel værdi på 1 kr. blev til fem aktier á 0,20 kr., og aktien fik et nyt ISIN. Alle kurser og udbytter i denne artikel er angivet pr. aktie efter splittet. Læs mere om, hvad et aktiesplit betyder for dig som aktionær.

Kursudvikling 2019-2026

Tabellen viser kursen ved udgangen af hvert år ifølge Vestas' årsrapporter. Alle kurser er pr. aktie efter aktiesplittet i 2021. Tallene for 2019 og 2020 er oplyst i euro i årsrapporten for 2021. Kursen for 2019 står der før splittet (90,1 euro), så vi har divideret den med fem. Begge år er omregnet til kroner med ca. 7,45 kr. pr. euro (egen beregning).

TidspunktKursHvad skete der?
Ultimo 2019Ca. 135 kr. (18,0 euro)Udgangspunkt før stigningen i 2020
Ultimo 2020Ca. 290 kr. (38,7 euro)Kursen blev mere end fordoblet i løbet af året
Ultimo 2021200,0 kr.Aktiesplit 1:5 i april. Udbytte på 0,37 kr.
Ultimo 2022202,1 kr.Underskud på 1.572 mio. euro. Intet udbytte
Ultimo 2023214,3 kr.EBIT-margin før særlige poster på 1,5 %. Intet udbytte
Ultimo 202498,1 kr.Kursen faldt ca. 54 %, selv om resultatet steg
Ultimo 2025173,4 kr.Kursstigning på 77 % og rekordomsætning
30. juni 2026184,6 kr.EBIT-margin på 9,4 % i 2. kvartal

Bevægelserne viser, at kursen ikke altid følger indtjeningen fra år til år. I 2024 steg Vestas' resultat fra 78 mio. euro til 494 mio. euro, men aktien faldt alligevel med over halvdelen. I 2025 steg resultatet til 780 mio. euro, og kursen steg 77 %. Markedet handler på forventninger til fremtiden, ikke kun på det seneste regnskab.

Efter halvårsrapporten den 12. august 2026 steg aktien samme formiddag ca. 18 % til omkring 209 kr. ifølge nyhedsbureauet RTTNews. Vi angiver ikke en aktuel kurs i artiklen. Tjek altid kursen hos din bank eller på Nasdaq Copenhagen.

Regnskab og nøgletal 2023-2025

Det vigtigste mål for Vestas' drift er EBIT før særlige poster. Det er driftsresultatet renset for engangsposter som fx omstrukturering. Tabellen viser de vigtigste tal fra årsrapporten for 2025.

Nøgletal202320242025
Omsætning (mio. euro)15.38217.29518.822
EBIT før særlige poster (mio. euro)2317411.067
EBIT-margin før særlige poster1,5 %4,3 %5,7 %
Årets resultat (mio. euro)78494780
Resultat pr. aktie, EPS (euro)0,080,500,78
ROCE før særlige poster2,9 %8,0 %11,8 %
Ordreindgang (MW)18.38616.84416.292
Ordreindgang (mia. euro)18,519,217,4
Ordrebeholdning, vindmøller (mia. euro)26,031,633,2
Ordrebeholdning, service (mia. euro)34,136,838,7
Udbytte pr. aktie (kr.)00,550,74

Udviklingen viser en tydelig bedring. EBIT-marginen er steget fra 1,5 % i 2023 til 5,7 % i 2025, men den er stadig et stykke fra Vestas' langsigtede ambition om mindst 10 %. Ifølge Vestas skyldes forbedringen i 2025 især bedre projektudførelse på land og lavere garantiomkostninger, mens opstarten af produktionen til havvind kostede ekstra.

Første halvår 2026

Vestas offentliggjorde delårsrapporten for 2. kvartal den 12. august 2026. Omsætningen i kvartalet var 4.723 mio. euro, 26,1 % mere end året før. EBIT-marginen før særlige poster steg til 9,4 % fra 1,5 % i 2. kvartal 2025. Ordreindgangen var 3.349 MW, en stigning på 67 %.

Nøgletal1. halvår 20251. halvår 2026
Omsætning (mio. euro)7.2138.689
EBIT før særlige poster (mio. euro)71573
EBIT-margin før særlige poster1,0 %6,6 %
Periodens resultat (mio. euro)39355
Ordreindgang (MW)5.1447.853
Justeret frit cash flow (mio. euro)-552-439

Den samlede ordrebeholdning var 76,9 mia. euro pr. 30. juni 2026, fordelt på 36,0 mia. euro for vindmøller og 40,9 mia. euro for service. Resultatet pr. aktie for de seneste 12 måneder var 1,11 euro, og afkastet af den investerede kapital (ROCE) for samme periode var 16,5 %.

Forventninger til 2026

I årsrapporten den 5. februar 2026 forventede Vestas en omsætning på 20-22 mia. euro og en EBIT-margin før særlige poster på 6-8 %. Den 12. august 2026 hævede selskabet margin-forventningen til 7-9 %. Forventningen til omsætningen og til investeringer på ca. 1,2 mia. euro er uændret. Delårsrapporten for 3. kvartal 2026 offentliggøres den 11. november 2026 ifølge Vestas' finanskalender.

Forventning 20265. februar 202612. august 2026
Omsætning20-22 mia. euro20-22 mia. euro
EBIT-margin før særlige poster6-8 %7-9 %
Samlede investeringerCa. 1,2 mia. euroCa. 1,2 mia. euro
EBIT-margin i Service15,5-17,5 %15,5-17,5 %

Udbytte og aktietilbagekøb

Vestas' politik er at give mindst 40 % af årets nettoresultat efter skat tilbage til aktionærerne gennem en kombination af udbytte og aktietilbagekøb. For regnskabsåret 2025 udgjorde den samlede udlodning 400 mio. euro, svarende til 51 % af nettoresultatet. Heraf var 100 mio. euro udbytte på 0,74 kr. pr. aktie, som blev udbetalt i april 2026. Resten var to tilbagekøbsprogrammer på hver 150 mio. euro.

RegnskabsårUdbytte pr. aktieBemærkning
20210,37 kr.Første år efter aktiesplittet
20220 kr.Underskud på 1.572 mio. euro
20230 kr.Intet udbytte
20240,55 kr.Udbetalt i 2025
20250,74 kr.Udbetalt i april 2026

Alle beløb er pr. aktie efter splittet i 2021. Målt på kursen ved udgangen af 2025 på 173,4 kr. svarede udbyttet for 2025 til et udbytteafkast på ca. 0,4 %. Vestas er altså ikke en klassisk udbytteaktie. Aktionærernes afkast kommer i højere grad fra kursudviklingen og fra tilbagekøb.

Tilbagekøb i 2025 og 2026

I 2025 købte Vestas 14,3 mio. egne aktier i to programmer i første og fjerde kvartal. Samlet gav selskabet 324 mio. euro tilbage til aktionærerne i 2025, inklusive udbyttet for 2024. I 2026 er der sat tre programmer i gang: ca. 150 mio. euro fra 6. februar til senest 5. maj, ca. 100 mio. euro fra 7. maj til senest 11. august og ca. 400 mio. euro fra 13. august til senest 16. december 2026. I første halvår 2026 købte Vestas 9,6 mio. egne aktier for i alt 222 mio. euro.

Antallet af aktier faldt fra ca. 1.010 mio. ultimo 2025 til ca. 996 mio. pr. 30. juni 2026, fordi 14,3 mio. opkøbte aktier blev annulleret i første halvår. Hver tilbageværende aktie ejer dermed en lidt større del af selskabet. Vil du regne på udbyttet før og efter skat, kan du bruge udbytte-beregneren.

Konkurrenter og marked

Markedet for store vindmøller har få store producenter. Uden for Kina konkurrerer Vestas især med Siemens Gamesa, der ejes af Siemens Energy, amerikanske GE Vernova og tyske Nordex. Det kinesiske marked forsynes hovedsageligt af kinesiske producenter som Goldwind, Envision og Mingyang.

KonkurrentHjemlandBemærkning
Siemens GamesaSpanien/TysklandDatterselskab af Siemens Energy, aktiv på land og hav
GE VernovaUSABred energikoncern med vindmølledivision
NordexTysklandFokus på vindmøller på land
Goldwind, Envision, MingyangKinaStore på det kinesiske hjemmemarked

Ifølge Wood Mackenzie, som Vestas citerer i årsrapporten, forventes de årlige installationer af vindkraft på land og hav uden for Kina at stige fra ca. 48 GW i 2025 til 76 GW i 2030. Det svarer til en årlig vækst på ca. 9 %. Havvind ventes at vokse hurtigere end landvind, men fra et lavere niveau. Europa, Nordamerika og Australien ventes at stå for ca. 60 % af installationerne i perioden 2026-2030.

Markedsforholdene er forskellige fra land til land. Tyskland satte rekord i 2025 med auktioner over 14,4 GW landvind. I Storbritannien tildelte auktionsrunden AR7 8,4 GW vindkraft. I USA har regulatoriske ændringer ifølge Vestas gjort investeringer i ren energi mindre attraktive end før, og der er fortsat usikkerhed om told.

Vækstmuligheder og strategi

Vestas' langsigtede finansielle ambitioner er at vokse hurtigere end markedet, opnå en EBIT-margin før særlige poster på mindst 10 %, et positivt justeret frit cash flow og et afkast af den investerede kapital (ROCE) på 20 % over en konjunkturcyklus. I 2025 var marginen 5,7 % og ROCE 11,8 %. Ifølge årsrapporten skal ambitionen nås gennem fire spor:

  • Havvind: Opskalering af produktionen af V236-15.0 MW-møllen og lavere omkostninger, når volumen stiger. Ordrebeholdningen for havvind var 10,1 mia. euro ved udgangen af 2025.
  • Kvalitet: Lavere garantiomkostninger og færre fejl gennem tættere samarbejde i hele værdikæden.
  • Service: Genopretning af driften og en langsigtet ambition om en EBIT-margin på 25 % i Service.
  • Landvind: Stordriftsfordele, omkostningsbesparelser og fortsat kommercielt fokus.

I august 2025 startede Vestas et program kaldet Operating Model Reset. Det skal forenkle organisationen, forkorte gennemløbstider og bringe eksperterne tættere på kunderne. Programmet fortsætter i 2026. Investeringerne forventes at ligge på ca. 1,2 mia. euro i 2026.

Efterspørgslen drives ifølge Vestas af behovet for energi, der er billig, sikker og bæredygtig. Elektrificering og ønsket om mindre afhængighed af importeret energi går igen i selskabets rapporter. Læs mere om sektoren i vores guide til grøn energi.

Risici ved Vestas-aktien

Vestas har forbedret indtjeningen de seneste år, men aktien er stadig følsom over for en række forhold. Her er de vigtigste risici, du bør kende:

  • Lave og svingende marginer. Vestas havde underskud på 1.572 mio. euro i 2022 og en EBIT-margin før særlige poster på kun 1,5 % i 2023. Små ændringer i priser eller omkostninger kan flytte resultatet meget.
  • Opstart af havvind. Produktionen til V236-15.0 MW-platformen har givet ekstra omkostninger og investeringer. Forsinkelser kan presse indtjeningen.
  • Garanti og kvalitet. Reparationer på ældre møller har tidligere kostet mange penge, og garantiomkostninger er en vigtig post at følge i regnskabet.
  • Politik og told. Vestas nævner selv geopolitik og told som usikkerheder for 2026. Ændringer i amerikansk energipolitik kan påvirke ordrerne i Americas.
  • Valuta. Regnskabet er i euro, men en del af salget sker i andre valutaer. I 2025 påvirkede valutakurser omsætningen i Power Solutions negativt med 454 mio. euro. Læs mere om valutarisiko.
  • Renter. Vindmølleparker kræver store investeringer, og højere renter gør projekterne dyrere for kunderne. Se sammenhængen mellem renter og aktier.
  • Priser og konkurrence. Den gennemsnitlige salgspris pr. MW i ordreindgangen faldt fra 1,14 mio. euro i 2024 til 1,07 mio. euro i 2025 og var 1,00 mio. euro i 2. kvartal 2026. Vestas forklarer faldet med geografisk mix og ordrer med et mindre leveringsomfang.

Sådan vurderer du Vestas-aktien

Vestas er et cyklisk industriselskab med lange ordrebøger. Derfor giver det mening at følge både de klassiske nøgletal og nogle branchespecifikke KPI'er. En KPI (Key Performance Indicator) er et centralt måltal for driften.

KPIHvad den viserSeneste tal
Ordreindgang (MW og euro)Fremtidig omsætning3.349 MW i 2. kvartal 2026
Gennemsnitlig salgspris pr. MWPrisstyrke1,00 mio. euro i 2. kvartal 2026
Samlet ordrebeholdningSynlighed i omsætningen76,9 mia. euro pr. 30. juni 2026
EBIT-margin før særlige posterLønsomhed9,4 % i 2. kvartal 2026, 7-9 % forventet for 2026
EBIT-margin i ServiceStabil indtjening15,5-17,5 % forventet for 2026
Justeret frit cash flowPengestrøm-439 mio. euro i 1. halvår 2026
ROCE før særlige poster (12 mdr.)Afkast af kapitalen16,5 % i 2. kvartal 2026
EPS (12 mdr.)Indtjening pr. aktie1,11 euro i 2. kvartal 2026

P/E-tallet er kursen divideret med indtjeningen pr. aktie. Ifølge Vestas' egen opgørelse var P/E 29,8 ved udgangen af 2025. Regner du selv, så husk at bruge samme valuta: EPS er i euro, mens kursen er i kroner. Brug gerne de seneste 12 måneders EPS for at få et mere aktuelt billede.

Det frie cash flow svinger meget over året, fordi kunder betaler forskud og leverancer samler sig i andet halvår. I 2025 var det justerede frie cash flow positivt med 830 mio. euro for hele året, selv om første halvår var negativt. Se derfor på hele året frem for et enkelt kvartal, og sammenlign med selskabets egne forventninger.

Køb, skat og konto for danske investorer

Vestas-aktien kan købes hos danske banker og netmæglere, der handler på Nasdaq Copenhagen. Søg efter VWS eller ISIN DK0061539921. Aktien handles i kroner, så du undgår valutaveksling ved køb og salg.

Vestas på aktiesparekonto

Vestas er en børsnoteret aktie og må derfor ligge på en aktiesparekonto. Afkastet beskattes med 17 % efter lagerprincippet. Det betyder, at du hvert år betaler skat af årets kursgevinst og udbytte, også selv om du ikke sælger. Et år med kursfald giver et negativt afkast, som kan fremføres til senere år på kontoen. Indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026. Det er et samlet loft for kontoen, ikke et beløb pr. år.

Vestas i frit depot

På et almindeligt depot beskattes gevinster og udbytte som aktieindkomst. I 2026 er skatten 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for ægtepar) og 42 % af beløb derover. Kursgevinster beskattes først, når du sælger (realisationsprincippet). Har du købt Vestas-aktier flere gange, bruges gennemsnitsmetoden. Alle dine Vestas-aktier får så den samme gennemsnitlige købspris, når gevinsten skal opgøres.

Danske selskaber indeholder 27 % udbytteskat, før udbyttet når et frit depot. Ejer du fx 1.000 Vestas-aktier, var bruttoudbyttet for 2025 740 kr. Heraf blev 199,80 kr. trukket i skat, så du fik 540,20 kr. udbetalt. På en aktiesparekonto indgår udbyttet i stedet i kontoens samlede afkast, som beskattes med 17 %. Læs mere om skat på udbytte og skat på aktier.

Brug beregneren til at se, hvad du betaler i skat af en gevinst på Vestas-aktier i et frit depot. Beregningen er vejledende. Din endelige skat afhænger af din samlede aktieindkomst i året.

Vestas eller et bredt indeks?

Vestas er én virksomhed i én branche. Resultatet afhænger af ordrer fra energiselskaber, de politiske rammer for vindkraft og omkostninger til fx stål og transport. Går det skidt for vindindustrien, rammer det Vestas direkte.

Et bredt globalt indeks som MSCI World spreder pengene over mere end 1.000 selskaber i mange lande og brancher. Ejer du en C25-indeksfond, ejer du allerede Vestas med en vægt på 9,70 % (30. september 2026). Køber du Vestas-aktier oveni, øger du din eksponering mod både selskabet og vindindustrien. Læs mere om risikospredning.

Mange private investorer bruger derfor enkeltaktier som et supplement til en bred kerne af indeksfonde. Hvor stor en andel Vestas skal have i din portefølje, afhænger af din tidshorisont, din økonomi og hvor store udsving du kan tåle.

Vestas Wind Systems A/S: Annual Report 2025 og selskabsmeddelelse nr. 01/2026 (5. februar 2026), vestas.com. Kilde til regnskabstal 2021-2025, udbytte, aktietilbagekøb, aktiedata, ejerforhold, medarbejdere, markedsandel og langsigtede ambitioner. Vestas Wind Systems A/S: Interim Report Second Quarter 2026 (selskabsmeddelelse nr. 45/2026) og meddelelse nr. 44/2026 om opjusteret forventning (12. august 2026). Kilde til halvårstal, ordrebeholdning, aktietilbagekøb og forventninger til 2026. Vestas Wind Systems A/S: Selskabsmeddelelser nr. 02/2026 (5. februar), 21/2026 (6. maj) og 46/2026 (12. august 2026) om tilbagekøbsprogrammer, nr. 25/2026 (8. maj 2026) om annullering af egne aktier og nr. 28/2026 (14. maj 2026) med storaktionærmeddelelse fra The Capital Group Companies. Vestas Wind Systems A/S: Annual Report 2021 (10. februar 2022) og selskabsmeddelelser nr. 07/2021 og 09/2021 om aktiesplit i forholdet 1:5. Kilde til historiske kurser, udbytte for 2021 og aktiesplit. Vestas: Finanskalender (vestas.com/en/investor/Calendar-Events). Dato for delårsrapporten for 3. kvartal 2026. Nasdaq: OMX Copenhagen 25 Index, faktaark med data pr. 30. september 2026, samt meddelelser om halvårlige ændringer af 12. december 2025 og 12. juni 2026. Kilde til C25-medlemskab og indeksvægt. RTTNews: «Vestas Lifts FY26 Margin View After Strong Q2 Results, Plans 400 Mln Buyback; Shares Up 18%» (12. august 2026). Kilde til kursreaktionen efter halvårsrapporten. Lex.dk: Vestas. Kilde til selskabets historie. Skatteforvaltningen (skat.dk): Satser for aktieindkomst og regler for aktiesparekonto i 2026.

Artiklen er udelukkende til information og er ikke investeringsrådgivning eller en anbefaling om at købe eller sælge Vestas-aktier. Tal og forventninger er hentet fra offentligt tilgængelige kilder pr. 16. oktober 2026 og kan have ændret sig siden. Historiske kurser og resultater er ingen garanti for fremtiden, og du kan tabe hele det investerede beløb. Skatteregler afhænger af din personlige situation.

Ofte stillede spørgsmål

Er Vestas-aktien en god investering?
Det kan ingen svare på med sikkerhed, og vi giver ikke anbefalinger. Vestas har forbedret indtjeningen fra en EBIT-margin før særlige poster på 1,5 % i 2023 til 5,7 % i 2025 og forventer 7-9 % i 2026. Ordrebeholdningen var 76,9 mia. euro pr. 30. juni 2026. Omvendt har aktien svinget meget, marginerne er lave, og selskabet er følsomt over for politik, told og renter. Vurder aktien ud fra din egen økonomi og tidshorisont.
Hvem ejer Vestas?
Vestas har ingen kontrollerende hovedaktionær, og aktien har 100 % free float. Selskabet har over 230.000 aktionærer. Den største registrerede aktionær er BlackRock, Inc., der pr. 1. juli 2025 havde meddelt en ejerandel på 8,61 %. The Capital Group Companies meddelte en ejerandel på 5,04 % pr. 8. maj 2026.
Betaler Vestas udbytte?
Ja. For 2025 blev udbyttet 0,74 kr. pr. aktie, udbetalt i april 2026. For 2024 var det 0,55 kr., mens der ikke blev udbetalt udbytte for 2022 og 2023. Vestas' politik er at give mindst 40 % af nettoresultatet tilbage via udbytte og aktietilbagekøb.
Køber Vestas egne aktier tilbage?
Ja. I 2026 har Vestas sat tre programmer i gang: ca. 150 mio. euro fra 6. februar, ca. 100 mio. euro fra 7. maj og ca. 400 mio. euro fra 13. august til senest 16. december 2026. I 2025 købte selskabet 14,3 mio. egne aktier i to programmer.
Hvornår offentliggør Vestas regnskab?
Ifølge Vestas' finanskalender offentliggøres delårsrapporten for 3. kvartal 2026 den 11. november 2026. Årsrapporten for 2025 kom den 5. februar 2026, og halvårsrapporten for 2026 kom den 12. august 2026.
Kan jeg købe Vestas-aktien på aktiesparekonto?
Ja. Vestas er noteret på Nasdaq Copenhagen, og børsnoterede aktier må ligge på en aktiesparekonto. Afkastet beskattes med 17 % efter lagerprincippet, og indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026 og gælder samlet for kontoen.
Hvad er Vestas' ticker og ISIN?
Tickeren er VWS, og ISIN-koden er DK0061539921. Aktien handles på Nasdaq Copenhagen i kroner. Det nuværende ISIN blev indført i forbindelse med aktiesplittet i april 2021.
Er Vestas med i C25?
Ja. Vestas er med i C25 og var pr. 30. september 2026 den fjerdestørste aktie i indekset med en vægt på 9,70 % ifølge Nasdaqs faktaark. Selskabet var ikke berørt af revisionerne i december 2025 og juni 2026.
Hvornår blev Vestas-aktien splittet?
Vestas splittede aktien i forholdet 1:5 i april 2021. Hver aktie á 1 kr. blev til fem aktier á 0,20 kr. Kurser og udbytter fra før splittet skal derfor deles med fem for at kunne sammenlignes med kurser efter splittet.