Analyse

Nordea aktie 2026: Guide til Nordea Bank Abp

Nordea er et finsk selskab, men aktien kan købes i danske kroner i København. Her er regnskab, udbytte, finsk kildeskat, aktiesparekonto og risici pr. oktober 2026.

Opdateret:

18 min. læsetid

Af Aktieinvestoren Redaktion

Kort fortalt

  • Nordea Bank Abp er et finsk selskab med hovedsæde i Helsinki. Banken har fire hjemmemarkeder, Danmark, Finland, Norge og Sverige, og havde 28.989 fuldtidsansatte ved udgangen af 2025.
  • Aktien er noteret i Helsinki i euro, i Stockholm i svenske kroner og i København i danske kroner. Det er samme aktie med samme ISIN (FI4000297767), uanset hvor du køber den.
  • Den danske notering kom ind i C25 igen den 22. juni 2026, efter at Nasdaq havde taget den ud i december 2025.
  • Resultatet efter skat var 4.840 mio. euro i 2025 med en egenkapitalforrentning på 15,5 %. I årets første ni måneder af 2026 blev resultatet 3.513 mio. euro ifølge kvartalsrapporten fra 15. oktober 2026.
  • Den 15. oktober 2026 fastholdt Nordea forventningen om en egenkapitalforrentning over 15 % i 2026. Samtidig satte banken aktietilbagekøb på pause, indtil effekten af nye kapitalmodeller, som ECB gennemgår, er afklaret.
  • Udbyttet for 2025 blev 0,96 euro pr. aktie, og i august 2026 fulgte et halvårsudbytte på 0,34 euro. Udbyttet er finsk, så der trækkes finsk kildeskat. Ifølge Nordea er den korrekte sats 15 %, men der kan blive trukket op til 35 %.
  • Kursen i Helsinki steg ca. 53 % i 2025 fra 10,50 til 16,09 euro og var 17,48 euro ved udgangen af september 2026. Det svarer til en markedsværdi på knap 60 mia. euro.

Danmark er et af Nordeas fire hjemmemarkeder, men aktien er ikke dansk. Selskabet bag er finsk, og det har konsekvenser for dig som dansk investor: Udbyttet fastsættes i euro, der trækkes finsk kildeskat, og du kan risikere selv at skulle søge for meget betalt skat tilbage. Samtidig kan du købe aktien i danske kroner på Nasdaq Copenhagen, og den kan ligge på en aktiesparekonto. Her gennemgår vi forretningen, aktien og noteringerne, regnskabstallene, udbyttet, risiciene og skatten. Alle tal er hentet fra Nordeas årsrapport for 2025, kvartalsrapporten for 3. kvartal 2026, Nordeas investorsider, Nasdaq og Skattestyrelsen og er opgjort pr. 16. oktober 2026.

Om Nordea: Nordisk bank med finsk adresse

Nordea er en universalbank, der betjener private, virksomheder og institutioner i de fire nordiske lande. Banken har bolån, opsparing, pension, kapitalforvaltning og erhvervsbank under samme tag. I Danmark driver Nordea bankforretning gennem en filial af det finske moderselskab og realkredit gennem Nordea Kredit.

ForretningsområdeIndtægter 2025 (mio. euro)Driftsresultat 2025 (mio. euro)
Personal Banking (privatkunder)4.6672.259
Business Banking (små og mellemstore virksomheder)3.2301.766
Large Corporates & Institutions2.3411.411
Asset & Wealth Management1.349730
Koncernen i alt11.7436.316

Privatkundeområdet er det største, og Private Banking og kapitalforvaltning er blandt bankens prioriterede vækstområder. Ved udgangen af september 2026 forvaltede Nordea 509 mia. euro for kunderne, 13 % mere end året før.

Fra Unidanmark til Helsinki

Nordea er resultatet af en række fusioner mellem nordiske banker. Et vigtigt skridt var fusionen den 6. marts 2000 mellem finsk-svenske Merita Nordbanken og danske Unidanmark. I 2018 flyttede koncernen sit hjemsted fra Sverige til Finland gennem en grænseoverskridende fusion, og siden har moderselskabet heddet Nordea Bank Abp. Abp står for publikt aktiebolag, den svensksprogede finske betegnelse for et offentligt aktieselskab.

Den 18. november 2024 overtog Nordea Danske Banks norske privatkunde- og private banking-forretning med ca. 235.000 kunder og 236 medarbejdere. Nettokøbesummen var 2.375 mio. euro.

Ejerskab: Spredt og internationalt

Nordea har én aktieklasse, og hver aktie giver én stemme. Ingen aktionær ejer over 10 %. Ifølge finsk lov kræver det godkendelse fra tilsynsmyndighederne at købe en kvalificeret andel på 10 % eller mere. Ved udgangen af 2025 havde Nordea over 600.000 registrerede aktionærer, heraf ca. 103.000 i Danmark.

Største registrerede aktionærer, ultimo september 2026Andel af aktierne
BlackRock5,8 %
Vanguard4,5 %
Nordea-fonden3,9 %
Cevian Capital3,1 %
Norges Bank Investment Management2,7 %

Nordea-fonden er en dansk fond og den største nordiske aktionær på listen. Danske institutioner og private ejede tilsammen ca. 8 % af aktierne ved udgangen af 2025.

Aktien: Tre børser, én aktie og C25

NoteringValutaKortnavnBloomberg-kode
Nasdaq HelsinkiEuroNDANDA FH
Nasdaq StockholmSvenske kronerNDANDA SS
Nasdaq CopenhagenDanske kronerNDA (omtales ofte NDA DK)NDA DC

ISIN-koden er FI4000297767 for alle tre noteringer, og det samlede antal aktier er 3.402.799.099. I USA handles Nordea som ADR-beviser (American Depositary Receipts) i dollar. Markedsværdien var 55,2 mia. euro ved udgangen af 2025. Med en kurs på 17,48 euro og ca. 3.403 mio. aktier var den knap 60 mia. euro ved udgangen af september 2026, svarende til ca. 445 mia. kr. omregnet med 7,47 kr. pr. euro (egen beregning).

Ind og ud af C25

Den danske notering af Nordea er med i C25-indekset, men pladsen har skiftet. Ved Nasdaqs halvårlige revision i december 2018 røg Nordea ud. Senere kom banken ind igen, men ved revisionen i december 2025 blev den taget ud med virkning fra 22. december 2025, og FLSmidth kom ind. Ved revisionen i juni 2026 kom Nordea tilbage med virkning fra 22. juni 2026, mens Bavarian Nordic røg ud.

Næste revision er i december 2026. Udvælgelsen bygger blandt andet på omsætningen på Nasdaq Copenhagen, og kun 2,7 % af handlen i Nordea-aktien foregik i København i 2025. Nordea var ikke blandt de ti tungeste aktier i C25 den 30. september 2026.

Finsk aktie i danske kroner: Notering, valuta og kildeskat

Hvilken notering skal du købe?

Du ejer præcis det samme, uanset om du køber i København, Helsinki eller Stockholm. Køber du i København, handler du i kroner og slipper for at veksle valuta. Aktier købt i København registreres normalt i det danske værdipapircenter (VP Securities), og Nordea udbetaler udbytte til aktionærer registreret dér. Til gengæld er handlen i København lille. I 2025 foregik 36,9 % af omsætningen i Helsinki, 23,4 % i Stockholm og kun 2,7 % i København. Kursen i kroner bør ligge tæt på kursen i euro omregnet, men med en lille omsætning kan det betale sig at bruge en limitordre frem for en markedsordre.

Udbyttet fastsættes i euro. Da kronen er bundet tæt til euroen, svinger kronebeløbet kun lidt. Kursen var 7,47 kr. pr. euro den 30. juni 2026. Nordeas indtjening kommer dog også i svenske og norske kroner, så kursudsvingene i de valutaer påvirker resultatet i euro. Læs mere om valutarisiko.

Finsk kildeskat og dansk credit

Fordi Nordea er finsk, trækker Finland kildeskat af udbyttet. Finland indførte nye regler for kildeskat på udbytte den 1. januar 2021. Kan den nedsatte sats ikke bruges ved udbetalingen, trækkes op til 35 %. Ifølge Nordea er den korrekte finske skat 15 %, og Nordeas egne kunder betaler den sats, når de har underskrevet en investorerklæring (ISD) om, hvor de er skattepligtige. For meget betalt kildeskat kan søges tilbage hos den finske skattemyndighed Vero, efter at udbytteåret er slut. Spørg din bank, hvordan den håndterer finsk kildeskat, før du køber.

I Danmark er udbyttet aktieindkomst. Ligger aktierne i et dansk depot, bliver udbyttet som udgangspunkt indberettet i rubrik 63 på årsopgørelsen. Den betalte finske skat kan du højst få fradrag (credit) for med den sats, som dobbeltbeskatningsaftalen giver Finland ret til. Resten skal du selv søge tilbage i Finland. Der indeholdes ikke dansk udbytteskat af finske udbytter. Læs mere i vores guide til skat på udenlandske aktier.

Nordea på aktiesparekonto

Nordea-aktien er optaget til handel på regulerede markeder, og den må derfor ligge på en aktiesparekonto. Afkastet, inklusive udbytte, beskattes med 17 % efter lagerprincippet, og banken opgør og betaler skatten for dig. Gevinst og tab på kontoen kommer ikke på din årsopgørelse. Den finske kildeskat bliver trukket, før udbyttet lander på kontoen, så spørg din bank, om den kan sikre 15 %-satsen ved udbetalingen. Tjek også, at din bank tilbyder handel i Nordea på aktiesparekontoen.

Kursudvikling

Nordeas egne kurstal er opgjort i euro på Nasdaq Helsinki. Årsrapporten for 2025 viser sammenlignelige ultimokurser for 2021-2025, så tabellen starter i 2021. Kurserne er ikke justeret for udbytte, og der har ikke været aktiesplit i perioden.

TidspunktKurs (euro)Ca. i kroner (7,46 kr. pr. euro)Vigtig begivenhed
Ultimo 202110,7980Første store tilbagekøb (2 mia. euro, afsluttet marts 2022)
Ultimo 202210,0375Tab på exit fra Rusland
Ultimo 202311,2384Egenkapitalforrentning på 16,9 %
Ultimo 202410,5078Køb af Danske Banks norske privatkunder
Ultimo 202516,09120Stigning på ca. 53 % i løbet af året
30. juni 202616,60124Tilbage i C25 fra 22. juni
30. september 202617,48130Tilbagekøb sat på pause 15. oktober

Kronebeløbene er omregnet med 7,46 kr. pr. euro og afrundet, så de er kun vejledende. Nordea skriver i årsrapporten for 2025, at det samlede afkast inklusive udbytte har været over 320 % siden 2019, hvor banken lagde sin strategi om. Den 15. oktober 2026, samme dag som kvartalsrapporten og meddelelsen om pausen i aktietilbagekøb, faldt aktien ca. 8 % i Helsinki fra 16,98 til 15,65 euro og ca. 7 % i København fra 126,85 til 117,50 kr. ifølge Nasdaqs lukkekurser.

Regnskab og nøgletal 2023-2026

Nordea aflægger regnskab i euro. De vigtigste tal for en bank er nettorenteindtægter, samlede indtægter, omkostninger, kredittab, resultat, egenkapitalforrentning og den egentlige kernekapitalprocent (CET1), som viser kapitalbufferen.

Nøgletal (mio. euro)202320242025
Nettorenteindtægter7.4517.5947.167
Nettogebyrindtægter3.0213.1573.249
Samlede indtægter11.74312.08411.743
Omkostninger5.2385.3305.405
Nettokredittab18719821
Driftsresultat6.3386.5486.316
Resultat efter skat4.9345.0594.840
Resultat pr. aktie (euro)1,371,441,39
Egenkapitalforrentning16,9 %16,7 %15,5 %
Omkostninger i % af indtægter45 %44 %46 %
CET1 ultimo året17,0 %15,8 %15,7 %
Udbytte pr. aktie (euro)0,920,940,96

I 2025 faldt nettorenteindtægterne 6 %, fordi renterne faldt. Gebyrindtægterne steg 3 %, og kredittabene var meget lave. Resultatet faldt derfor kun 4 %.

3. kvartal og de første ni måneder af 2026

Kvartalsrapporten kom 15. oktober 2026. I 3. kvartal var egenkapitalforrentningen 15,1 % og resultatet pr. aktie 0,35 euro. Nettorenteindtægterne steg 1 % til 1.799 mio. euro, og gebyrindtægterne steg 9 % til 880 mio. euro. Kredittabene var 74 mio. euro, svarende til 0,07 % af udlånet, primært på nogle få erhvervskunder.

Nøgletal (mio. euro)1.-3. kvt. 20251.-3. kvt. 2026
Nettorenteindtægter5.4025.337
Nettogebyrindtægter2.3962.602
Samlede indtægter8.7958.910
Omkostninger4.0194.281
Driftsresultat4.8034.593
Resultat efter skat3.6833.513
Egenkapitalforrentning (ekskl. engangsposter)15,9 %15,5 %
CET1 ultimo september15,9 %15,8 %

Omkostningerne for 2026 indeholder 190 mio. euro i omstruktureringsomkostninger fra 1. kvartal. Uden dem var resultatet efter skat 3.657 mio. euro, næsten som året før.

Forventninger til 2026

Den 15. oktober 2026 fastholdt Nordea forventningen om en egenkapitalforrentning over 15 % og en omkostningsprocent på 44-45 % for 2026. Omkostningsprocenten er opgjort uden regulatoriske afgifter og uden omstruktureringsomkostningen. Næste regnskab, for 4. kvartal og hele 2026, kommer 28. januar 2027, og generalforsamlingen holdes 24. marts 2027.

Udbytte og aktietilbagekøb

Udbyttepolitikken er at udlodde 60-70 % af årets resultat. Overskydende kapital sendes tilbage via aktietilbagekøb. Fra 2026 betaler Nordea udbytte to gange om året. Halvårsudbyttet på 0,34 euro pr. aktie svarede til ca. 50 % af resultatet i 1. halvår 2026 og blev udbetalt omkring 13. august 2026.

RegnskabsårUdbytte pr. aktie (euro)Bemærkning
20210,69
20220,80
20230,92
20240,94Udbetalt 31. marts 2025
20250,96Udbetalt 2. april 2026
2026 (halvår)0,34Halvårsudbytte, udbetalt i august 2026

Målt på kursen ved udgangen af 2025 svarede udbyttet for 2025 til ca. 6,0 %. Siden 2021 har Nordea gennemført ni tilbagekøbsprogrammer for i alt ca. 7,0 mia. euro. Det seneste på 500 mio. euro blev afsluttet 20. april 2026. Alene i 2025 købte banken 68,9 mio. aktier tilbage for ca. 896 mio. euro, og de tilbagekøbte aktier bliver annulleret.

Med kvartalsrapporten den 15. oktober 2026 meddelte Nordea, at tilbagekøb sættes på pause. Årsagen er, at ECB i gennemgangen af nye kapitalmodeller for erhvervsudlån har signaleret, at der skal mere forsigtighed ind i modellerne. Det vil øge de risikovægtede aktiver, så banken skal holde mere kapital. Nordea forventer ikke en afgørelse før 2027 og understreger, at der ikke er ændret noget i risikoen eller kreditkvaliteten i de berørte lån.

Konkurrenter og bankmarkedet

Nordea sammenligner sig selv med Handelsbanken, SEB, Swedbank, Danske Bank og DNB. I Danmark konkurrerer Nordea blandt andet med Danske Bank, Jyske Bank, AL Sydbank og på boliglån med Nykredit og Totalkredit. Nordea kalder selv sin nordiske skala for sin vigtigste konkurrencefordel, fordi fælles løsninger og it-platforme kan bruges i alle fire lande. Læs mere om sektoren i vores guide til finansaktier og til nordiske aktier.

Nøgletal 2025NordeaDanske BankJyske Bank
Resultat efter skat4.840 mio. euro23,0 mia. kr.5,4 mia. kr.
Egenkapitalforrentning15,5 %13,3 %11,1 %
Omkostninger i % af indtægter46 %45,5 %48,3 %
CET1 ultimo 202515,7 %17,3 %16,1 %

Tallene er fra bankernes årsrapporter og er ikke opgjort helt ens. Nordea havde den højeste egenkapitalforrentning af de tre i 2025, men også den laveste CET1-procent.

Vækstmuligheder og strategi frem mod 2030

Nordea har sat mål for perioden 2026-2030. Egenkapitalforrentningen skal være over 15 % hvert år og markant højere i 2030, forudsat en CET1-procent på ca. 15,5 %. Omkostningsprocenten uden regulatoriske afgifter skal ned på 40-42 %, og kredittabene forventes at ligge omkring 0,10 % af udlånet. Banken har en ambition om et resultat pr. aktie på ca. 2,0 euro i 2030 og om at udlodde mere end 20 mia. euro til aktionærerne i perioden.

  • Vækst hurtigere end markedet, især i Sverige og Norge og blandt erhvervskunder.
  • Private Banking og kapitalforvaltning, hvor BetaPlus-fondene har over 100 mia. euro under forvaltning.
  • Stordriftsfordele på tværs af landene med mere automatisering af boliglån og erhvervskreditter.
  • Teknologi, data og AI som redskab til lavere omkostninger.

I 3. kvartal 2026 voksede erhvervsudlånet 8 % og erhvervsindlånet 7 % i forhold til året før, mens bolånene voksede 2 %. Udviklingen i renteniveauet betyder meget for, om målene nås. Nordea nævner selv, at de seneste rentestigninger kan påvirke forbrugertilliden i de kommende måneder.

Risici ved Nordea-aktien

  • Kapitalmodeller og ECB: Strengere modeller kan hæve de risikovægtede aktiver og mindske den kapital, der kan udloddes. Tilbagekøb er sat på pause, indtil sagen er afklaret.
  • Renterisiko: Nettorenteindtægterne faldt 6 % i 2025, da renterne faldt. Udsving i renterne gav også et fald på 19 % i resultatet af poster til dagsværdi i 3. kvartal 2026.
  • Kreditrisiko: Kredittabene var kun 21 mio. euro i 2025. Et økonomisk tilbageslag i Norden kan øge dem markant.
  • Valuta: En del af indtjeningen er i svenske og norske kroner. For en dansk investor er risikoen over for euroen lille, men udsving i de to andre valutaer slår igennem.
  • Skat og administration: Finsk kildeskat kan blive trukket med 35 %, og det er dit eget ansvar at søge for meget betalt skat tilbage.
  • Regulering: Som stor nordisk bank er Nordea underlagt ECB's tilsyn og skiftende kapitalkrav. CET1-kravet var 13,9 % i 3. kvartal 2026.

Sådan vurderer du Nordea-aktien

For en bank som Nordea er de vigtigste nøgletal egenkapitalforrentning, omkostningsprocent, kredittab og kapitalbuffer. Bufferen afgør, hvor meget der kan sendes tilbage til aktionærerne.

NøgletalHvad det viserNordea (seneste)
EgenkapitalforrentningOverskud i forhold til egenkapitalen15,1 % (3. kvt. 2026)
OmkostningsprocentOmkostninger i forhold til indtægter, uden regulatoriske afgifter45,0 % (3. kvt. 2026)
CET1 og bufferKapital over kravet; målet er 1,5 procentpoint15,8 %, 1,9 procentpoint over kravet
KredittabKreditkvalitet0,07 % af udlånet (3. kvt. 2026)
P/EKurs i forhold til indtjeningCa. 12,6 (kurs 17,48 euro / resultat 1,39 euro for 2025)
Kurs/indre værdiKurs i forhold til egenkapital pr. aktieCa. 1,9 (egenkapital 9,21 euro pr. aktie, 30. september 2026)

Følg især, hvad ECB beslutter om kapitalmodellerne, om nettorenteindtægterne vokser med de højere renter, og om banken når omkostningsmålet for 2026.

Køb, skat og konto for danske investorer

Du kan købe Nordea via de fleste danske netbanker og mæglere på Nasdaq Copenhagen. Vælger du Helsinki eller Stockholm, skal du typisk veksle valuta, og det koster ofte et gebyr. Aktien kan ligge på en aktiesparekonto eller i et frit depot.

  • Aktiesparekonto: 17 % lagerbeskatning af hele afkastet hvert år. Indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026 og gælder samlet for kontoen, ikke pr. år.
  • Frit depot: Gevinst og udbytte er aktieindkomst. I 2026 betaler du 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for ægtepar) og 42 % af resten. Gevinster beskattes, når du sælger, og købesummen opgøres efter gennemsnitsmetoden.
  • Udbytte: Ved danske aktier indeholdes 27 % dansk udbytteskat. Ved Nordea trækkes i stedet finsk kildeskat, og den danske skat afregnes via årsopgørelsen med credit for højst den finske skat efter dobbeltbeskatningsaftalen.

Se også vores gennemgang af skat på aktier og beregn skatten på en gevinst med skatteberegneren.

Nordea eller et bredt indeks?

Nordea er mere spredt end en ren dansk bank, fordi indtjeningen kommer fra fire lande. Det er stadig én aktie i én branche, og nordiske renter, boligmarkeder og kapitalkrav påvirker hele forretningen på samme tid. En global indeksfond har tusindvis af selskaber og en langt mindre andel i banker.

Har du allerede en C25-indeksfond og måske Danske Bank eller Jyske Bank direkte, bliver din samlede vægt i nordiske banker hurtigt stor. Overvej din risikospredning, før du lægger en stor del af formuen i én bankaktie.

Nordea Bank Abp: Annual Report 2025, herunder Five-year overview, Business area results, The Nordea share and external credit ratings og note om overtagelse af Danske Banks norske privatkundeforretning. Nordea Bank Abp: Third-Quarter Financial Report 2026 og pressemeddelelse (15. oktober 2026). Nordea Bank Abp: Investorsiderne Dividend, Share data, Share buy-backs og Largest shareholders (nordea.com, oktober 2026). Nasdaq: Meddelelser om halvårlige revisioner af OMX Copenhagen 25 (december 2018, december 2025 og juni 2026) og OMX Copenhagen 25 Index factsheet (30. september 2026). Danske Bank A/S: Annual Report 2025 og Fact Book Q2 2026 (nøgletal for 2025 og valutakurs). Jyske Bank A/S: Årsrapport 2025 (nøgletal for 2025). Vero (Finlands skattemyndighed): Application for refund of Finnish withholding tax (vero.fi). Skattestyrelsen: Skat af aktier og Aktiesparekonto (skat.dk), satser for 2026. Nasdaq: Kurshistorik for Nordea Bank Abp i Helsinki (NDA FI) og København (NDA DK), oktober 2026.

Artiklen er udelukkende til information og er ikke investerings- eller skatterådgivning eller en anbefaling om at købe eller sælge Nordea-aktien. Historiske kurser og resultater er ingen garanti for fremtiden, og du kan tabe hele det investerede beløb. Reglerne for finsk kildeskat afhænger af din bank og din situation. Tal og forventninger er opgjort pr. 16. oktober 2026 og kan have ændret sig siden.

Ofte stillede spørgsmål

Er Nordea-aktien en god investering?
Det kan ingen svare generelt på. Nordea havde en egenkapitalforrentning på 15,5 % i 2025 og forventer over 15 % i 2026, og banken udlodder 60-70 % af resultatet som udbytte. Til gengæld har den sat aktietilbagekøb på pause på grund af ECB's gennemgang af kapitalmodeller, og indtjeningen afhænger af renter og kreditkvalitet i Norden. Vurder aktien ud fra din egen økonomi og risikospredning. Artiklen er ikke en anbefaling.
Er Nordea et dansk eller finsk selskab?
Moderselskabet Nordea Bank Abp er finsk og har hovedsæde i Helsinki. Nordea flyttede sit hjemsted fra Sverige til Finland i 2018. Danmark er et af bankens fire hjemmemarkeder, og aktien er noteret på Nasdaq Copenhagen i danske kroner, men skattemæssigt er aktien udenlandsk for en dansk investor.
Hvilken Nordea-aktie skal jeg købe som dansker?
Det er samme aktie med samme ISIN (FI4000297767) i København, Helsinki og Stockholm. I København handler du i kroner og undgår valutaveksling. Handlen er dog langt større i Helsinki og Stockholm end i København, så brug gerne en limitordre, når du køber i København.
Hvor meget skat betaler jeg af udbytte fra Nordea?
Finland trækker kildeskat. Ifølge Nordea er den korrekte sats 15 %, men kan den nedsatte sats ikke bruges ved udbetalingen, trækkes op til 35 %. I Danmark er udbyttet aktieindkomst med 27 % eller 42 % skat i et frit depot, og du får credit for højst den finske skat efter dobbeltbeskatningsaftalen. For meget betalt skat søges tilbage hos den finske skattemyndighed.
Kan jeg købe Nordea-aktien på aktiesparekonto?
Ja. Nordea er optaget til handel på regulerede markeder, og den slags aktier må ligge på en aktiesparekonto. Afkastet beskattes med 17 % lagerbeskatning. Den finske kildeskat trækkes, før udbyttet lander på kontoen, så spørg din bank, hvordan den håndterer den. Indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026.
Hvem ejer Nordea?
Ejerskabet er spredt. Ved udgangen af september 2026 var de største registrerede aktionærer BlackRock (5,8 %), Vanguard (4,5 %), Nordea-fonden (3,9 %), Cevian Capital (3,1 %) og Norges Bank Investment Management (2,7 %). Ingen aktionær ejer over 10 %.
Betaler Nordea udbytte?
Ja. Udbyttet for 2025 blev 0,96 euro pr. aktie og blev udbetalt 2. april 2026. Fra 2026 betaler Nordea også halvårsudbytte, og i august 2026 blev der udbetalt 0,34 euro pr. aktie. Politikken er at udlodde 60-70 % af årets resultat.
Er Nordea med i C25?
Ja. Den danske notering kom ind i C25 igen den 22. juni 2026 efter Nasdaqs halvårlige revision. Nordea blev taget ud af indekset med virkning fra 22. december 2025. Næste revision er i december 2026.
Hvornår offentliggør Nordea regnskab?
Regnskabet for 3. kvartal 2026 kom 15. oktober 2026. Næste regnskab, for 4. kvartal og hele 2026, offentliggøres 28. januar 2027. Generalforsamlingen holdes 24. marts 2027.