Analyse

Novonesis aktie 2026: Guide til Novonesis (Novozymes A/S)

Novonesis opstod, da Novozymes og Chr. Hansen fusionerede i januar 2024, og selskabet kontrolleres af Novo Holdings. Få overblik over A- og B-aktierne, forretningen, regnskaberne, udbyttet og risiciene.

Opdateret:

15 min. læsetid

Af Aktieinvestoren Redaktion

Kort fortalt

  • Novonesis blev skabt, da Novozymes og Chr. Hansen fusionerede den 29. januar 2024. Det børsnoterede selskab hedder juridisk stadig Novozymes A/S, og aktien handles som NSIS B på Nasdaq Copenhagen. Selskabet sælger enzymer, mikroorganismer og andre biologiske løsninger til over 30 brancher.
  • Novo Holdings ejer alle A-aktierne og i alt 25,5 % af kapitalen, men 63,4 % af stemmerne (31. december 2025). Kun B-aktierne er børsnoterede.
  • I 2025 var omsætningen 4.157,6 mio. EUR med 7 % organisk vækst og en justeret EBITDA-margin på 37,1 %. Nettoresultatet var 583,6 mio. EUR.
  • Den 19. august 2026 hævede Novonesis forventningen til 2026 til 7-8 % organisk vækst (før 5-7 %) og en justeret EBITDA-margin i den høje ende af 37-38 %. Samtidig blev et flerårigt aktietilbagekøb på 1 mia. EUR annonceret.
  • Udbyttet for 2025 var 6,50 kr. pr. aktie, og bestyrelsen har godkendt et interimudbytte på 2,35 kr. for første halvår 2026.
  • Novonesis vejede 7,20 % i C25 den 30. september 2026. Kursen lukkede på 458 kr. den 15. oktober 2026, og markedsværdien var ca. 214 mia. kr. med A-aktierne opgjort til B-aktiens kurs.

Novonesis er et af de største selskaber i C25. Bag navnet gemmer sig to gamle danske virksomheder: enzymproducenten Novozymes og Chr. Hansen, der laver bakteriekulturer til bl.a. mejerier. I denne guide gennemgår vi fusionen og den usædvanlige selskabsstruktur med A- og B-aktier, forretningen, aktien, regnskaberne for 2023-2025, første halvår 2026, udbytte og tilbagekøb, risici og skat for danske investorer. Alle tal er hentet fra Novonesis' årsrapport for 2025, halvårsrapporten for 2026, selskabsmeddelelser og Nasdaq Copenhagen og er opgjort pr. 16. oktober 2026.

Om Novonesis: Fusionen, forretningen og Novo Holdings

Novonesis udvikler og producerer biologiske løsninger, som selskabet kalder biosolutions. Det er enzymer (proteiner, der får kemiske processer til at gå hurtigere), mikroorganismer som mælkesyrebakterier og probiotika samt gær. Produkterne bruges blandt andet i vaskemiddel, mejeriprodukter, brød, dyrefoder, landbrug og produktion af bioethanol. Ifølge årsrapporten har Novonesis over 10.000 patenter og et bibliotek med over 100.000 stammer af mikroorganismer.

Fusionen mellem Novozymes og Chr. Hansen

Chr. Hansen blev grundlagt i 1874 med lanceringen af verdens første industrielle osteenzym (osteløbe). Novozymes blev udskilt fra Novo Nordisk i 2000 for at fokusere på enzymer og mikroorganismer. Fusionen blev gennemført den 29. januar 2024 som en lovbestemt fusion, hvor Novozymes A/S var det fortsættende selskab. Chr. Hansens aktionærer fik i alt 187.298.646 nye B-aktier i Novozymes. Vederlaget svarede til 9,1 mia. EUR målt ved Novozymes-kursen på 361,4 kr. på registreringsdagen. Som betingelse for EU-Kommissionens godkendelse blev en del af de to selskabers samlede laktaseforretning (enzymer til laktosefri mejeriprodukter) solgt til Kerry Group i 2024.

Det er vigtigt at kende navnene: Selskabet optræder som Novonesis, men det juridiske navn er fortsat Novozymes A/S (CVR 10007127), og Nasdaq kalder aktien «Novonesis (Novozymes) B». Tickeren blev ændret fra NZYM B til NSIS B i marts 2024. Chr. Hansen-aktien forsvandt fra børsen og fra C25 efter fusionen. Novonesis aflægger regnskab i euro, mens aktien handles i kroner.

To divisioner og fire salgsområder

Salgsområde 2025Omsætning (mio. EUR)Organisk vækst 2025
Food & Beverages (fødevarer og drikke)1.372,58 %
Human Health (probiotika m.m.)494,810 %
Food & Health Biosolutions i alt1.867,38 %
Household Care (fx vaskemiddel)801,27 %
Agriculture, Energy & Tech (landbrug, foder, bioenergi)1.489,16 %
Planetary Health Biosolutions i alt2.290,36 %
Koncernen4.157,67 %

Geografisk kom 36 % af omsætningen i 2025 fra Europa, Mellemøsten og Afrika, 32 % fra Nordamerika, 19 % fra Asien og Stillehavsområdet og 13 % fra Latinamerika. Vækstmarkeder stod for 36 %. De fem største kunder stod for 14 % af omsætningen. Ved udgangen af 2025 havde Novonesis 11.641 medarbejdere, heraf 5.104 i Danmark.

Ejerskab: Novo Holdings har kontrollen

Novo Holdings A/S ejer alle 53.743.600 A-aktier og 15,8 % af B-aktierne. Det giver 25,5 % af kapitalen, men 63,4 % af stemmerne, fordi hver A-aktie har 20 stemmer, mens hver B-aktie har 2 stemmer. Novo Holdings er ejet af Novo Nordisk Fonden, som også kontrollerer Novo Nordisk. Ved udgangen af 2025 havde Novonesis over 100.000 aktionærer, og ca. 70 % af B-aktierne var ejet af investorer uden for Danmark.

Novonesis-aktien: A- og B-aktier, ticker og C25

Kun B-aktien er børsnoteret. Den indgår i C25-indekset og vejede 7,20 % den 30. september 2026 ifølge Nasdaqs faktaark. Det var den femtestørste vægt i indekset. Novozymes B var med i C25 før fusionen og fortsatte i indekset som Novonesis B.

OplysningA-aktierB-aktier
Antal aktier53.743.600414.555.046
Stemmer pr. aktie202
BørsnoteretNejJa, NSIS B på Nasdaq Copenhagen (Large Cap)
ISINIkke relevantDK0060336014
EjerNovo Holdings (100 %)Novo Holdings 15,8 %, resten spredt
Andel af kapitalen11,5 %88,5 %

Begge aktieklasser har en pålydende værdi på 2 kr. og giver samme ret til udbytte. Markedsværdien var ca. 214 mia. kr. den 15. oktober 2026 (468.298.646 aktier gange lukkekursen 458 kr.). Det er samme opgørelsesmetode som i årsrapporten, hvor markedsværdien var 191,0 mia. kr. ved udgangen af 2025. B-aktierne alene var ca. 190 mia. kr. værd. Ultimo 2025 ejede selskabet 2.384.632 egne B-aktier (0,5 %).

Kursudvikling 2016-2026

Kurserne frem til 2024 er for Novozymes B-aktien, som fortsatte som Novonesis B-aktien efter fusionen. Den højeste lukkekurs i de seneste ti år var 537,2 kr. den 30. december 2021. Derefter faldt kursen til 276,6 kr. den 2. oktober 2023, før den igen steg. Tabellen viser lukkekursen ved årets udgang ifølge Nasdaq Copenhagen.

ÅrLukkekurs ved årets udgangBegivenhed
2016243,5 kr.Novozymes
2017354,5 kr.
2018290,9 kr.
2019326,0 kr.
2020349,5 kr.
2021537,2 kr.Højeste lukkekurs i perioden (30. december)
2022351,9 kr.
2023371,1 kr.Bund 276,6 kr. (2. oktober)
2024407,7 kr.Fusionen gennemført 29. januar (lukkekurs 361,4 kr.)
2025407,8 kr.Køb af Feed Enzyme Alliance; mål for 2030
2026 (15. okt.)458,0 kr.Bund 342,0 kr. (19. marts); opjusteret forventning 19. august

Halvårsrapporten med den hævede forventning og tilbagekøbsprogrammet kom den 19. august 2026. Dagen efter, den 20. august, steg lukkekursen fra 412,5 kr. til 452,3 kr., eller ca. 10 %. Over hele perioden fra udgangen af 2016 til 15. oktober 2026 er kursen steget ca. 88 % uden udbytte.

Regnskab og nøgletal 2023-2025

Tallene for 2023 er Novozymes alene, mens 2024 omfatter Chr. Hansen fra 29. januar 2024. Derfor kan de tre år ikke sammenlignes direkte. Novonesis styrer selv efter organisk vækst (vækst uden valuta og opkøb) og justeret EBITDA-margin (driftsresultat før af- og nedskrivninger og særlige poster i procent af omsætningen). Det justerede resultat pr. aktie uden PPA er før afskrivninger på de immaterielle aktiver, der blev bogført ved købet af Chr. Hansen.

Mio. EUR202320242025
Omsætning2.402,23.833,54.157,6
Organisk vækst5 %8 %7 %
Justeret EBITDA797,31.387,01.543,3
Justeret EBITDA-margin33,2 %36,2 %37,1 %
Driftsresultat (EBIT)533,6501,0816,7
Nettoresultat407,9305,8583,6
EPS, udvandet (EUR)1,460,671,25
Justeret EPS uden PPA (EUR)1,721,721,99
Nettorentebærende gæld/EBITDA1,21,41,9
Udbytte pr. aktie (kr.)6,206,206,50

Nettoresultatet faldt i 2024, blandt andet fordi fusionen gav store engangsomkostninger og flere afskrivninger. I 2025 steg nettoresultatet til 583,6 mio. EUR. Gælden steg i 2025, fordi købet af dsm-firmenichs andel af Feed Enzyme Alliance for 1,5 mia. EUR blev finansieret med lån. Den frie pengestrøm før opkøb var 770,4 mio. EUR i 2025, svarende til 19 % af omsætningen.

Første halvår 2026

Mio. EUR1. halvår 20261. halvår 2025
Omsætning2.235,52.096,1
Organisk vækst8 %9 %
Justeret EBITDA842,2783,4
Justeret EBITDA-margin37,7 %37,4 %
Driftsresultat (EBIT)519,6458,0
Nettoresultat370,8322,8
EPS, udvandet (EUR)0,800,69

Food & Health Biosolutions voksede 9 % organisk og Planetary Health Biosolutions 7 %. Human Health voksede kun 4 %, og selskabet venter kun en lille vækst i området i 2026 på grund af et forsigtigt amerikansk marked for kosttilskud. Nettorentebærende gæld var 2.737,6 mio. EUR den 30. juni 2026, svarende til 1,8 gange EBITDA. I marts 2026 udstedte Novonesis obligationer for 1,7 mia. EUR. Provenuet blev brugt til at refinansiere gælden fra købet af Feed Enzyme Alliance og til generelle formål.

Forventninger til 2026

2026Første forventning (25. feb. 2026)Seneste forventning (19. aug. 2026)
Organisk vækst5-7 %7-8 %
Justeret EBITDA-margin37-38 %Høje ende af 37-38 %

Forventningen indeholder en negativ effekt på knap 1 procentpoint fra udtræden af visse lande. Ifølge årsrapporten drejer det sig om Rusland og Belarus. Halvårsrapporten oplyser også, at Novonesis fra 2027 erstatter de nuværende kvartalsmeddelelser for 1. og 3. kvartal med kortere salgsopdateringer.

Udbytte og aktietilbagekøb

Novonesis betaler udbytte to gange om året: et interimudbytte efter halvåret og et ordinært udbytte efter generalforsamlingen. For 2025 blev der betalt 2,25 kr. i august 2025 og 4,25 kr. efter generalforsamlingen den 23. marts 2026, i alt 6,50 kr. pr. aktie. Det svarede til 58,4 % af det justerede nettoresultat. For første halvår 2026 er interimudbyttet 2,35 kr. Udbyttet er det samme for A- og B-aktier. Tallene for 2021-2023 er Novozymes' udbytte pr. aktie. Aktierne har haft en pålydende værdi på 2 kr. både før og efter fusionen, så beløbene kan sammenlignes direkte. Se også vores guide til skat på udbytte.

RegnskabsårUdbytte pr. aktieBemærkning
20215,50 kr.Novozymes
20226,00 kr.Novozymes
20236,20 kr.Novozymes
20246,20 kr.Første år som Novonesis
20256,50 kr.2,25 kr. interim + 4,25 kr. ordinært
2026 (1. halvår)2,35 kr.Interimudbytte

Novonesis bruger også aktietilbagekøb. I 2025 købte selskabet egne aktier for 99,9 mio. EUR til medarbejderprogrammer. Den 19. august 2026 annoncerede bestyrelsen et flerårigt program på i alt 1 mia. EUR, som ventes gennemført ved udgangen af 2029. Langt de fleste aktier skal annulleres. Novo Holdings har meddelt, at selskabet vil sælge aktier ind i programmet for at holde sin ejerandel på ca. 25,5 % af kapitalen. Første del på op til 75 mio. EUR startede den 14. september 2026 og løber senest til 17. december 2026. Aktierne fra første del skal bruges til medarbejderprogrammer.

Med et udbytte på 6,50 kr. og kursen 458 kr. (15. oktober 2026) er det direkte afkast ca. 1,4 %. Brug udbytteberegneren ovenfor til at regne på, hvad udbyttet giver efter skat.

Konkurrenter og marked

Novonesis beskriver markedet for biosolutions som produkter som aminosyrer, vitaminer, peptider, enzymer, kulturer, gær, probiotika og fermenterede proteiner. Selskabet nævner ikke sine konkurrenter ved navn i årsrapporten. Det gør amerikanske IFF (International Flavors & Fragrances): I sin årsrapport (10-K) for 2025 nævner IFF Novonesis blandt sine vigtigste konkurrenter sammen med bl.a. Givaudan, dsm-firmenich, Symrise, Kerry og ADM. Irske Kerry Group overtog også den del af laktaseforretningen, som Novonesis måtte sælge i forbindelse med fusionen.

Inden for dyrefoder samarbejdede Novozymes i over 25 år med dsm-firmenich i Feed Enzyme Alliance. Novonesis overtog dsm-firmenichs andel for 1,5 mia. EUR, og handlen blev gennemført den 2. juni 2025. Dermed står Novonesis selv for både udvikling, produktion og salg af foderenzymer. Kunderne er ofte store industrivirksomheder, og de fem største stod for 14 % af omsætningen i 2025.

Vækstmuligheder og strategi

Den 20. august 2025 præsenterede Novonesis strategien GROW og nye mål for 2030. Målene er en gennemsnitlig organisk vækst på 6-9 % om året, en justeret EBITDA-margin på ca. 39 % og et justeret afkast af den investerede kapital uden goodwill (ROIC) på ca. 16 % i 2030. Prisstigninger ventes at bidrage med 1-2 procentpoint om året, og vækstmarkederne ventes at vokse hurtigere end de udviklede markeder.

  • Synergier fra fusionen: Salgssynergier bidrog med godt 1 procentpoint til væksten i første halvår 2026.
  • Nye områder: Novonesis peger på hjælpestoffer til biofarmaceutisk produktion, fremtidens brændstoffer og kemikalier samt funktionelle fødevareproteiner.
  • Opkøb og kapacitet: Køb af en fabrik i Thailand for ca. 50 mio. USD (april 2026) og af de resterende 77 % af gærselskabet MicroBioGen (gennemført 1. oktober 2026).
  • Innovation: 33 nye produkter i 2025, og produkter lanceret inden for de seneste fem år stod for 25 % af omsætningen.

For investorer med fokus på bæredygtig investering er det relevant, at Novonesis selv opgør, hvordan produkterne bidrager til FN's verdensmål. Det er selskabets egen opgørelse og ikke en uafhængig vurdering.

Risici ved Novonesis-aktien

  • Kontrollerende aktionær: Novo Holdings har 63,4 % af stemmerne. Minoritetsaktionærer har derfor begrænset indflydelse, og et overtagelsestilbud fra andre er reelt udelukket uden Novo Holdings' accept.
  • Valuta: Omsætningen er fordelt med 37 % i USD og 36 % i EUR (2025), mens aktien handles i kroner. Novonesis venter, at valuta trækker den rapporterede vækst ned med ca. 1,5 procentpoint i 2026.
  • Gæld efter opkøb: Nettorentebærende gæld på 2.737,6 mio. EUR (30. juni 2026) og en gæld på 1,8 gange EBITDA.
  • Forbrugere og handel: Human Health er ramt af et forsigtigt amerikansk kosttilskudsmarked, og selskabet nævner amerikanske toldsatser som en faktor i forventningen.
  • Store kunder: De fem største kunder stod for 14 % af omsætningen i 2025.
  • Værdiansættelse: Aktien handles til et P/E på ca. 49 på det regnskabsmæssige resultat for 2025, blandt andet fordi afskrivninger fra fusionen trækker EPS ned (se næste afsnit). Skuffer væksten, kan det ramme kursen.

Læs mere om, hvordan valutarisiko påvirker danske investorer, der ejer selskaber med indtægter i udlandet.

Sådan vurderer du Novonesis-aktien

Novonesis har høje marginer og havde en organisk vækst på 5-9 % om året i 2021-2025. Derfor er det især væksten og marginen, der er værd at følge. Se vores guide til nøgletal for forklaringer på begreberne.

  • Organisk vækst pr. salgsområde: Viser den underliggende efterspørgsel uden valuta og opkøb. Målet frem mod 2030 er 6-9 % om året.
  • Justeret EBITDA-margin: 37,1 % i 2025 og 37,7 % i første halvår 2026 mod et mål på ca. 39 % i 2030.
  • Fri pengestrøm før opkøb: 770,4 mio. EUR i 2025 (19 % af omsætningen). Den finansierer udbytte og tilbagekøb.
  • Gæld: Nettorentebærende gæld i forhold til EBITDA, 1,8 den 30. juni 2026.
  • P/E: Med en eurokurs på ca. 7,46 kr. svarer EPS for 2025 på 1,25 EUR til ca. 9,3 kr. og giver et P/E på ca. 49 ved kursen 458 kr. (15. oktober 2026). Bruges det justerede EPS uden PPA på 1,99 EUR (ca. 14,8 kr.), er P/E ca. 31. Forskellen skyldes afskrivningerne fra fusionen.

Køb, skat og konto for danske investorer

Private investorer kan kun købe B-aktien, som handles i kroner på Nasdaq Copenhagen under NSIS B. Den må ligge på en aktiesparekonto, hvor både udbytte og kursændringer beskattes med 17 % hvert år efter lagerprincippet. Indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026 og gælder samlet for kontoen. Udbyttet på en aktiesparekonto indgår i årets afkast, som beskattes under ét.

På et frit depot indeholder Novonesis 27 % i udbytteskat, når udbyttet udbetales. Udbytte og gevinster er aktieindkomst, som beskattes med 27 % op til 79.400 kr. i 2026 (158.800 kr. for ægtepar) og 42 % af beløb derover. Kursgevinster beskattes først ved salg, og anskaffelsessummen beregnes efter gennemsnitsmetoden, hvis du har købt flere gange. Læs mere i vores guide til skat på aktier.

Novonesis vs. et bredt indeks

Med en vægt på 7,20 % i C25 (30. september 2026) er Novonesis en stor del af en dansk indeksfond. Sammen med Novo Nordisk betyder det, at Novo Nordisk Fonden via Novo Holdings kontrollerer to af de største selskaber i indekset. Ejer du både en C25-fond og Novonesis direkte, øger du altså koncentrationen. Novonesis er mere spredt på brancher og lande end mange andre enkeltaktier, men det er stadig ét selskab. Et globalt indeks giver en langt bredere risikospredning. Ser du Novonesis som en del af porteføljen af biotekaktier, så husk, at forretningen minder mere om industri og fødevareingredienser end om lægemiddeludvikling.

Novonesis er resultatet af en fusion mellem to danske industrielle bioteknologiselskaber og kontrolleres af Novo Holdings. Udbyttet er beskedent i forhold til kursen, så afkastet afhænger mest af vækst og marginer.

Novonesis (Novozymes A/S): Annual Report 2025 (offentliggjort 25. februar 2026), herunder Five-year summary, Shareholder information, Group performance, note 2.2 (nettoomsætning), note om aktiekapital og egne aktier, note 3.6 (fusionen med Chr. Hansen) og note om nærtstående parter. Novonesis: Selskabsmeddelelse nr. 1 (12M 2025, 25. februar 2026), nr. 9 (generalforsamling, 23. marts 2026), nr. 14 (aktietilbagekøb, 19. august 2026), nr. 15 (Interim report H1 2026, 19. august 2026) og nr. 17 (første tranche af tilbagekøb, 14. september 2026). Novonesis: Meddelelser om 2030-mål (20. august 2025), Feed Enzyme Alliance (11. februar og 2. juni 2025), obligationsudstedelse (16. marts 2026), fabrik i Thailand (8. april 2026) og MicroBioGen (10. august og 1. oktober 2026). Novonesis: Our history og finanskalender (novonesis.com, hentet 16. oktober 2026). International Flavors & Fragrances Inc. (IFF): Form 10-K for 2025 (indsendt 27. februar 2026, sec.gov), afsnittet Competition. Nasdaq Copenhagen: Aktiedata og historiske lukkekurser for NSIS B (tidl. NZYM B), ISIN DK0060336014 (hentet 16. oktober 2026). Nasdaq Global Indexes: OMX Copenhagen 25, historiske medlemslister (2023-2026) og faktaark (30. september 2026). Skatteforvaltningen: Satser for aktieindkomst, udbytteskat og aktiesparekonto 2026.

Artiklen er udelukkende til information og er ikke investeringsrådgivning eller en opfordring til at købe eller sælge Novonesis-aktien. Historiske kurser, udbytter og resultater er ingen garanti for fremtiden, og du kan tabe penge. Tallene er opgjort pr. 16. oktober 2026.

Ofte stillede spørgsmål

Er Novonesis-aktien en god investering?
Det kan vi ikke svare på for dig, og vi giver ikke anbefalinger. Novonesis havde 7 % organisk vækst og en justeret EBITDA-margin på 37,1 % i 2025 og hævede forventningen til 2026 den 19. august 2026. Til gengæld handles aktien til et P/E på ca. 49 på det regnskabsmæssige resultat for 2025 (ca. 31 på det justerede EPS uden PPA), Novo Holdings har kontrollen, og valuta påvirker resultatet. Vurder selv, om prisen passer til dine forventninger, og hvor stor en del af din formue der skal ligge i én aktie.
Hvem ejer Novonesis?
Novo Holdings A/S, der er ejet af Novo Nordisk Fonden, ejer alle A-aktierne og 15,8 % af B-aktierne. Det giver 25,5 % af kapitalen og 63,4 % af stemmerne (31. december 2025). Resten af B-aktierne er spredt på over 100.000 aktionærer, og ca. 70 % af B-aktierne ejes uden for Danmark.
Hvad er forskellen på Novonesis og Novozymes?
Novonesis er navnet på koncernen efter fusionen mellem Novozymes og Chr. Hansen den 29. januar 2024. Det juridiske navn på det børsnoterede selskab er fortsat Novozymes A/S. Novozymes B-aktien fortsatte som Novonesis B-aktien med tickeren NSIS B, mens Chr. Hansen-aktien blev afnoteret.
Betaler Novonesis udbytte?
Ja, to gange om året. For 2025 var udbyttet i alt 6,50 kr. pr. aktie (2,25 kr. i interimudbytte og 4,25 kr. efter generalforsamlingen den 23. marts 2026). For første halvår 2026 er interimudbyttet 2,35 kr. Selskabet køber desuden egne aktier for op til 1 mia. EUR frem til udgangen af 2029.
Hvornår offentliggør Novonesis regnskab?
Novonesis aflægger regnskab hvert kvartal. Årsrapporten for 2025 kom den 25. februar 2026, første kvartal den 5. maj 2026 og halvårsrapporten den 19. august 2026. Ifølge finanskalenderen på novonesis.com offentliggøres regnskabet for de første ni måneder af 2026 den 5. november 2026 og årsrapporten for 2026 den 11. februar 2027. Fra 2027 erstattes kvartalsmeddelelserne for 1. og 3. kvartal af kortere salgsopdateringer.
Kan jeg købe Novonesis-aktien på aktiesparekonto?
Ja. B-aktien er noteret på Nasdaq Copenhagen, og børsnoterede aktier må ligge på en aktiesparekonto. Udbytte og kursændringer beskattes med 17 % om året efter lagerprincippet. Indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026.
Hvad er Novonesis' ticker og ISIN?
B-aktien handles under tickeren NSIS B på Nasdaq Copenhagen med ISIN-koden DK0060336014. Før fusionen hed tickeren NZYM B. A-aktierne er ikke børsnoterede og ejes af Novo Holdings.
Er Novonesis med i C25?
Ja. Novonesis B står på Nasdaqs liste over C25-aktierne pr. 15. oktober 2026 og vejede 7,20 % den 30. september 2026. Indekset revideres i juni og december.
Hvad laver Novonesis?
Novonesis udvikler og producerer enzymer, mikroorganismer, probiotika og gær til over 30 brancher, fx vaskemiddel, mejerier, bagerier, dyrefoder, landbrug og bioethanol. I 2025 var omsætningen 4.157,6 mio. EUR, fordelt på Food & Health Biosolutions (1.867,3 mio. EUR) og Planetary Health Biosolutions (2.290,3 mio. EUR).