Mærsk aktie 2026: Guide til A.P. Møller - Mærsk A- og B-aktien
A.P. Møller - Mærsk har to aktieklasser i C25 og en indtjening, der følger fragtraterne. Her er tallene, udbyttet, ejerskabet og risiciene pr. oktober 2026.
Opdateret:
19 min. læsetid
Af Aktieinvestoren Redaktion
Kort fortalt
- A.P. Møller - Mærsk har to aktieklasser på Nasdaq Copenhagen: MAERSK A med stemmeret og MAERSK B uden stemmeret. Begge er med i C25-indekset (Nasdaq, oktober 2026), og de har samme ret til udbytte.
- Markedsværdien var ca. 344 mia. kr. den 15. oktober 2026 for begge aktieklasser tilsammen. B-aktien lukkede den dag i 23.990 kr. mod 14.640 kr. ved udgangen af 2025.
- I 2025 faldt omsætningen 2,7 % til 54,0 mia. USD, og EBIT blev 3,5 mia. USD mod 6,5 mia. USD i 2024. De gennemsnitlige fragtrater var 17 % lavere end året før.
- Den 13. august 2026 hævede Mærsk forventningen til 2026 for anden gang: underliggende EBIT på 4,5-6,5 mia. USD og underliggende EBITDA på 10,5-12,5 mia. USD. I februar lød forventningen på -1,5 til 1,0 mia. USD i underliggende EBIT.
- Udbyttet for 2025 blev 480 kr. pr. aktie (2024: 1.120 kr.). Politikken er at udbetale 30-50 % af det underliggende resultat. Et aktietilbagekøb på op til 6,3 mia. kr. løber frem til 29. januar 2027.
- A.P. Møller Holding ejede ved udgangen af 2025 44,4 % af kapitalen og havde 52,3 % af stemmerne. Holdingselskabet kontrolleres af A.P. Møller Fonden.
- Mærsk er en cyklisk aktie. Siden oktober 2016 har B-aktien svinget mellem en lukkekurs på 5.034 kr. (19. marts 2020) og 24.900 kr. (12. oktober 2026).
Mærsk er en velkendt dansk aktie, og kursen svinger meget. Kursen følger fragtraterne på verdenshavene, og de kan ændre sig hurtigt, når krige, handelspolitik eller nye skibe rammer markedet. Denne guide gennemgår selskabet, de to aktieklasser, kursudviklingen, regnskabstallene for 2023-2025, halvåret 2026 og forventningerne til resten af året. Vi ser også på udbytte, tilbagekøb, konkurrenter, risici og skat for danske investorer. Alle tal er hentet fra Mærsks årsrapporter, delårsrapporter og selskabsmeddelelser samt Nasdaq Copenhagen og er opgjort pr. 16. oktober 2026.
Om A.P. Møller - Mærsk: Fra rederi til integreret logistik
A.P. Møller - Mærsk A/S har hovedsæde på Esplanaden i København. Selskabet beskriver sig selv som en integreret logistikvirksomhed, der flytter varer med skib, lastbil, tog og fly og driver containerterminaler. Ifølge halvårsrapporten for 2026 har koncernen over 100.000 kunder og over 100.000 ansatte og er til stede i næsten 130 lande.
Regnskabet aflægges i amerikanske dollar, mens udbyttet udbetales i danske kroner. Det er vigtigt at huske, når du sammenligner tal fra regnskabet med aktiekursen.
Tre forretningsområder
Ocean er containerrederiet og den største forretning. I 2025 havde Mærsk 721 containerskibe i drift og en gennemsnitlig opereret kapacitet på ca. 4,6 mio. TEU (en TEU svarer til en 20-fods container). Logistics & Services samler landtransport, luftfragt, toldbehandling og lagre. Terminals driver containerhavne under navnet APM Terminals med mere end 60 placeringer.
| Segment (2025) | Omsætning | EBIT | Kommentar |
|---|---|---|---|
| Ocean | 34.975 mio. USD | 1.386 mio. USD | Volumen +4,9 %, fragtrater -17 % |
| Logistics & Services | 15.103 mio. USD | 729 mio. USD | EBIT-margin 4,8 % |
| Terminals | 5.339 mio. USD | 1.747 mio. USD | Rekordår, ROIC 16,1 % |
Tabellen viser, at Terminals tjente mere end Ocean i 2025, selv om omsætningen kun var ca. 15 % af Oceans. Når raterne stiger, vender billedet: I 2. kvartal 2026 tjente Ocean 935 mio. USD mod 458 mio. USD i Terminals. Segmenttallene summerer ikke præcist til koncernens tal, fordi der er elimineringer mellem forretningerne.
Kort historie: Fra 1904 til i dag
Historien begynder i 1904, da A.P. Møller og hans far stiftede Dampskibsselskabet Svendborg. I 1912 kom Dampskibsselskabet af 1912 til, og de to selskaber blev i 2003 fusioneret til A.P. Møller - Mærsk A/S. I mange år var Mærsk et konglomerat med olieudvinding, boreplatforme og tankskibe ud over containerfarten.
Siden 2016 er selskabet skåret ned til containerlogistik. Maersk Tankers blev solgt i 2017, Maersk Oil i 2018, og Maersk Drilling blev udskilt i 2019. Hamburg Süd blev købt i 2017, og senere fulgte opkøb af blandt andet Senator, Pilot og LF Logistics for at styrke logistikdelen. Slæbebådsrederiet Svitzer blev udskilt og børsnoteret separat i april 2024. I februar 2025 startede Gemini-samarbejdet med Hapag-Lloyd om et nyt netværk mellem Asien, Europa og Nordamerika.
Ejerskab: A.P. Møller Holding har kontrollen
Mærsk er kontrolleret af A.P. Møller Holding A/S, som igen ejes af A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal, i daglig tale A.P. Møller Fonden. Fonden har dermed reelt den afgørende indflydelse. To andre fonde, A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Familiefond og Den A.P. Møllerske Støttefond, ejer også store poster.
| Aktionær (31. december 2025) | Andel af kapitalen | Andel af stemmerne |
|---|---|---|
| A.P. Møller Holding A/S | 44,4 % | 52,3 % |
| A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Familiefond | 9,8 % | 14,7 % |
| Den A.P. Møllerske Støttefond | 4,4 % | 6,7 % |
| A.P. Møller - Mærsk A/S (egne aktier) | 7,3 % | 1,6 % |
Andelene er opgjort uden de egne aktier, som selskabet har købt tilbage i tilbagekøbsprogrammet. Medregnes de, ejede A.P. Møller Holding 41,5 % af kapitalen og 51,5 % af stemmerne. Holdingselskabet deltager ikke i tilbagekøbet, så dets andel vokser, når aktier annulleres. For en almindelig aktionær betyder det, at retningen for selskabet i praksis fastlægges af fondene. Det giver stabilitet, men minoriteten har ingen reel indflydelse.
Aktien: A- og B-aktie, ticker, ISIN og C25
Mærsk har to aktieklasser, og begge handles på Nasdaq Copenhagen. A-aktien giver to stemmer pr. aktie à 1.000 kr. nominelt. B-aktien giver ingen stemmer. Økonomisk er de ens: Samme udbytte pr. aktie og samme andel af overskuddet. Kursen på de to klasser følges derfor tæt. A-aktien har typisk handlet lidt lavere end B-aktien, fx 23.080 kr. mod 23.990 kr. den 15. oktober 2026, og B-aktien er den mest handlede af de to.
| A-aktien | B-aktien | |
|---|---|---|
| Kortnavn (ticker) | MAERSK A | MAERSK B |
| ISIN | DK0010244425 | DK0010244508 |
| Stemmer pr. aktie | 2 | 0 |
| Udstedte aktier (oktober 2026) | 9.586.488 | 5.109.340 |
| Lukkekurs 15. oktober 2026 | 23.080 kr. | 23.990 kr. |
| Vægt i C25 (30. september 2026) | 3,91 % | 3,64 % |
Begge aktieklasser står på Nasdaqs medlemsliste for C25-indekset pr. 15. oktober 2026. Mærsk er dermed det eneste selskab, der er med i indekset med to aktieklasser. Lægger man de to vægte sammen, vejede Mærsk ca. 7,6 % af indekset den 30. september 2026.
Ud fra lukkekurserne den 15. oktober 2026 og det samlede antal udstedte aktier var markedsværdien ca. 344 mia. kr. Ved udgangen af 2025 var den 214,7 mia. kr. ifølge årsrapporten. Antallet af aktier faldt i 2. kvartal 2026, da 170.003 A-aktier og 963.111 B-aktier fra tilbagekøbet blev annulleret efter beslutning på generalforsamlingen den 25. marts 2026.
En Mærsk-aktie koster over 20.000 kr., fordi selskabet kun har ca. 14,7 mio. aktier i forhold til sin markedsværdi, og fordi der ikke har været aktiesplit eller fondsemission i de seneste ti år. Den pålydende værdi er 1.000 kr. pr. aktie. Den høje stykpris ændrer ikke værdien, men den gør det svært at sprede et lille beløb. Har du 10.000 kr., kan du ikke købe en hel aktie.
Kursudvikling de seneste ti år
Tabellen viser B-aktiens lukkekurs ved årets udgang ifølge Nasdaq Copenhagen. Kurserne skal ikke justeres, fordi der ikke har været aktiesplit eller fondsemission i perioden. Udbytte er ikke medregnet, og det har i nogle år været meget stort.
| År | Lukkekurs B-aktie | Vigtig begivenhed |
|---|---|---|
| 2016 | 11.270 kr. | Strategisk gennemgang: energiselskaberne skal skilles ud |
| 2017 | 10.840 kr. | Maersk Tankers solgt, Hamburg Süd købt |
| 2018 | 8.184 kr. | Maersk Oil solgt |
| 2019 | 9.608 kr. | Maersk Drilling udskilt 2. april 2019 |
| 2020 | 13.595 kr. | Laveste lukkekurs 5.034 kr. den 19. marts under coronakrisen |
| 2021 | 23.450 kr. | Rekordindtjening, kursen steg 72 % i året |
| 2022 | 15.620 kr. | Lukkekurs på 24.800 kr. den 13. januar, derefter fald |
| 2023 | 12.140 kr. | Fragtraterne normaliseres, overskuddet falder |
| 2024 | 11.905 kr. | Svitzer udskilt, fragtraterne topper under uroen i Rødehavet |
| 2025 | 14.640 kr. | Gemini starter, toldstrid presser kursen i april |
| 2026 (15. okt.) | 23.990 kr. | Opjusteringer 29. juni og 13. august |
Fra coronabund til rekord og tilbage
Den laveste lukkekurs i perioden kom den 19. marts 2020 på 5.034 kr. Derefter gav høj efterspørgsel og overbelastede forsyningskæder ekstraordinære forhold i containerfarten, som Mærsk beskrev det i årsrapporten for 2021. Mærsk tjente 18,0 mia. USD i 2021 og 29,3 mia. USD i 2022. B-aktien lukkede 2021 i 23.450 kr. og nåede 24.800 kr. den 13. januar 2022.
Da markedet normaliserede sig, faldt fragtraterne og indtjeningen, og kursen fulgte med. Den laveste lukkekurs i 2024 var 8.852 kr. den 19. marts. Uroen i Rødehavet tvang skibe uden om Afrika og løftede raterne igen i 2024, men kursen sluttede året lavere end den startede. I april 2025 sendte usikkerhed om amerikansk told sektoren ned, og B-aktien lukkede i 9.150 kr. den 9. april 2025. Året sluttede 23 % højere i 14.640 kr.
Kursen i 2026
Den laveste lukkekurs i 2026 var 13.945 kr. den 7. maj. Den 29. juni hævede Mærsk forventningerne på grund af stærk efterspørgsel og stigende spotrater. Den 13. august, da halvårsrapporten og endnu en opjustering kom, steg B-aktien fra 17.405 kr. til 19.035 kr. Den 12. oktober 2026 lukkede den i 24.900 kr., som er den højeste lukkekurs i de ti år, Nasdaqs kursdata dækker. Den 15. oktober var kursen 23.990 kr.
Mærsk-aktien er på ti år to gange faldet mere end 50 % og to gange mere end fordoblet sig. Kursen afspejler forventningen til fragtraterne, ikke kun det seneste regnskab.
Regnskab og nøgletal 2023-2025
Tallene nedenfor er fra femårsoversigten i årsrapporten for 2025 og er i mio. USD, medmindre andet er angivet. EBIT er driftsresultatet før finansielle poster og skat. Det underliggende resultat er renset for gevinster ved salg af aktiver, nedskrivninger og omstruktureringer.
| Nøgletal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | 51.065 | 55.482 | 53.988 |
| EBITDA | 9.591 | 12.128 | 9.530 |
| EBIT | 3.934 | 6.499 | 3.500 |
| EBIT-margin | 7,7 % | 11,7 % | 6,5 % |
| Underliggende resultat | 3.954 | 6.095 | 2.774 |
| Årets resultat | 3.908 | 6.232 | 2.915 |
| Resultat pr. aktie (USD) | 227 | 387 | 179 |
| Frit cash flow | 3.967 | 5.114 | 2.232 |
| Afkast af investeret kapital (ROIC) | 7,4 % | 12,3 % | 5,7 % |
| Nettorentebærende gæld (minus = nettokontanter) | -4.658 | -7.373 | -2.947 |
| Udbytte pr. aktie (kr.) | 515 | 1.120 | 480 |
2025 var præget af lavere fragtrater. Ocean øgede volumen 4,9 %, men raterne faldt 17 %. Logistics & Services forbedrede EBIT-marginen til 4,8 %, og Terminals havde sit bedste år. Selskabet havde fortsat nettokontanter på 2,9 mia. USD ved årets udgang, så balancen er stærk.
1. halvår 2026
Halvårsrapporten kom den 13. august 2026. I 2. kvartal steg omsætningen 20 % til 15,8 mia. USD, og EBIT steg til 1,6 mia. USD fra 845 mio. USD. Ocean løftede EBIT til 935 mio. USD fra 229 mio. USD på højere rater og 4,1 % højere volumen. Konflikten i Mellemøsten og forstyrrelserne i Hormuzstrædet gav højere omkostninger, men Mærsk oplyser, at de blev dækket ind via priserne.
| Mio. USD | 1. halvår 2026 | 1. halvår 2025 |
|---|---|---|
| Omsætning | 28.727 | 26.451 |
| EBITDA | 4.745 | 5.008 |
| EBIT | 1.911 | 2.098 |
| Underliggende resultat | 1.468 | 1.766 |
| Frit cash flow | -325 | 433 |
Første halvår samlet var svagere end året før, fordi 1. kvartal 2026 kun gav en EBIT-margin på 2,6 %. Fra 2026 afskrives skibene over 25 år i stedet for 20 år. Mærsk anslår, at det alene reducerer afskrivningerne med ca. 700 mio. USD i 2026. Det løfter EBIT uden at ændre pengestrømmen.
Forventninger til 2026
| Meddelt | Underliggende EBITDA | Underliggende EBIT | Frit cash flow |
|---|---|---|---|
| 5. februar 2026 (årsrapport) | 4,5-7,0 mia. USD | -1,5 til 1,0 mia. USD | Mindst -3,0 mia. USD |
| 29. juni 2026 | 8,0-10,0 mia. USD | 2,0-4,0 mia. USD | Mindst -1,5 mia. USD |
| 13. august 2026 | 10,5-12,5 mia. USD | 4,5-6,5 mia. USD | Over 0 |
Den seneste forventning bygger på, at det globale containermarked vokser ca. 4 % i 2026. Selskabet oplyser, at 100 USD højere eller lavere fragtrate pr. 40-fods container (FFE) ændrer EBIT for hele 2026 med ca. 0,7 mia. USD. Regnskabet for 3. kvartal offentliggøres den 5. november 2026.
Udbytte og aktietilbagekøb
Mærsk udbetaler 30-50 % af det underliggende resultat som udbytte. Fordi resultatet svinger, svinger udbyttet også voldsomt. For 2025 foreslog bestyrelsen 480 kr. pr. aktie, svarende til 40 % af det underliggende resultat og en udbytteprocent på 3,3 % af B-aktiens kurs ved årets udgang. Udbyttet blev godkendt på generalforsamlingen den 25. marts 2026 og udbetalt den 30. marts.
| Regnskabsår | Udbytte pr. aktie | Udbytteprocent (B-aktie) |
|---|---|---|
| 2017 | 150 kr. | 1,4 % |
| 2018 | 150 kr. | 1,8 % |
| 2019 | 150 kr. | 1,6 % |
| 2020 | 330 kr. | 2,4 % |
| 2021 | 2.500 kr. | 10,7 % |
| 2022 | 4.300 kr. | 27,5 % |
| 2023 | 515 kr. | 4,2 % |
| 2024 | 1.120 kr. | 9,4 % |
| 2025 | 480 kr. | 3,3 % |
Udbyttet er det samme for A- og B-aktien og gælder pr. aktie à 1.000 kr. nominelt. Udbytteprocenten er beregnet af selskabet ud fra B-aktiens kurs ved årets udgang. Tallene for 2017-2020 er fra årsrapporten for 2021 og for 2021-2025 fra årsrapporten for 2025.
Ud over udbytte har Mærsk købt egne aktier tilbage i alle år fra 2021 til 2025. Et aktietilbagekøb reducerer antallet af aktier, så hver tilbageværende aktie ejer en større del af selskabet. I 2025 blev der købt aktier for ca. 2,0 mia. USD, og samlet fik aktionærerne 4,5 mia. USD tilbage via udbytte og tilbagekøb.
| År | Tilbagekøb udført |
|---|---|
| 2021 | 1.956 mio. USD |
| 2022 | 2.785 mio. USD |
| 2023 | 3.070 mio. USD |
| 2024 | 528 mio. USD |
| 2025 | 2.050 mio. USD |
Det nuværende program er på op til 6,3 mia. kr. over 12 måneder. Første fase for 3,15 mia. kr. blev afsluttet den 5. august 2026. Anden fase på op til 3,15 mia. kr. løber fra 13. august 2026 til og med 29. januar 2027. I første fase blev A- og B-aktier købt i forholdet 20/80, som afspejler handelen i de to aktieklasser.
Med udbytte-beregneren kan du se, hvad et givet udbytte giver efter skat. Husk at Mærsks udbytte kan halveres eller mangedobles fra år til år, så et enkelt års udbytte er et dårligt grundlag for at regne langt frem.
Konkurrenter og containermarkedet
Containerfart er en global branche med få store aktører. Blandt Mærsks største konkurrenter er MSC, CMA CGM og COSCO. Hapag-Lloyd er både konkurrent og partner, fordi de to rederier siden februar 2025 har drevet et fælles netværk mellem øst og vest i Gemini-samarbejdet. Målet er en rettidighed på over 90 %, så kunderne kan regne med, at skibene kommer til tiden.
Udbuddet af skibe er den vigtigste faktor for fragtraterne. Ifølge årsrapporten blev der leveret ca. 2,2 mio. TEU ny kapacitet i 2025, svarende til over 7 % af flåden, og den nominelle kapacitet voksede 7,2 %. Fragtindekset SCFI var i gennemsnit 37 % lavere i 2025 end i 2024. I 2. kvartal 2026 var flåden 5,4 % større end et år før, efterspørgslen voksede 3-4 %, og SCFI steg 55 % i forhold til 1. kvartal.
I logistik møder Mærsk speditører som DSV, Kuehne + Nagel og DHL, der ikke ejer skibe, men køber plads hos rederierne. Branchen er beskrevet nærmere i vores artikel om shippingaktier, hvor du også kan se, hvordan rederier generelt reagerer på op- og nedture.
Vækstmuligheder og strategi
Strategien kaldes integrator-strategien. Ideen er at sælge hele forsyningskæden til store kunder, fra fabrik i Asien til lager i Europa, og ikke kun plads på et skib. Det skal gøre indtjeningen mindre afhængig af fragtraterne. Fremskridtet måles især i Logistics & Services, hvor EBIT-marginen i 2. kvartal 2026 var 5,1 %. Det var niende kvartal i træk med forbedring i forhold til året før.
- Gemini: Et simplere netværk med færre omladninger skal give højere rettidighed og lavere omkostninger pr. container.
- Terminals: Rekordresultat i 2025 og investeringer i nye havne, fx en elektrificeret terminal i Suape i Brasilien, der blev indviet i 2. kvartal 2026.
- Grøn omstilling: Ved udgangen af 2025 havde Mærsk 19 skibe, der kan sejle på metanol, og yderligere seks skal leveres i 2026.
- Investeringer: Rammen for investeringer (CAPEX) er 10-11 mia. USD samlet for 2025-2026 og igen 10-11 mia. USD for 2026-2027.
Strategien er ikke ny, og den har ikke fjernet cyklerne. I 2025 voksede Logistics & Services kun 1,2 %, langt fra målet om 10 %, fordi fokus blev flyttet til indtjening. Ocean nåede en EBIT-margin på 4,0 % mod målet på over 6 % under normale forhold.
Risici ved Mærsk-aktien
- Fragtrater: Den største enkeltfaktor. Alene i 2025 blev der leveret ca. 2,2 mio. TEU ny kapacitet, og hvis efterspørgslen ikke følger med, kan raterne falde hurtigt.
- Krig og geopolitik: Rødehavet og Hormuzstrædet har vist, at konflikter kan vende indtjeningen begge veje. Når forstyrrelser ophører, frigøres kapacitet, og raterne kan falde.
- Handelspolitik: Told og handelsrestriktioner, især mellem USA og Kina, påvirker mængden af containere og ruterne.
- Brændstof: Mærsk oplyser, at 100 USD pr. ton højere bunkerpris ændrer EBIT for 2026 med ca. 0,1 mia. USD efter tillæg til kunderne.
- Valuta: Regnskabet er i USD, men aktien handles i kroner. Svækkes dollaren over for kronen, falder værdien af indtjeningen målt i kroner. Læs mere om valutarisiko.
- Kontrollerende ejer: A.P. Møller Holding har flertallet af stemmerne. Strategi, udbytte og kapitalstruktur fastlægges derfor i praksis af hovedaktionæren.
- Store investeringer: Nye skibe, terminaler og grønne brændstoffer kræver mange milliarder, og afkastet kommer først om mange år.
Sådan vurderer du Mærsk-aktien
Klassiske nøgletal som P/E kan narre hos et cyklisk selskab. Når indtjeningen topper, ser P/E lavt ud, og når den er i bund, ser det højt ud. Det er ofte mere nyttigt at følge de faktorer, der driver indtjeningen, og sammenligne aktiekursen med egenkapitalen og pengestrømmene over en hel cyklus.
| Hvad du følger | Hvorfor | Hvor du finder det |
|---|---|---|
| Gennemsnitlig fragtrate pr. FFE | 100 USD ændrer EBIT 2026 med ca. 0,7 mia. USD | Kvartalsrapporten (Ocean) |
| Volumen (FFE) og udnyttelse | Viser efterspørgsel og effektivitet | Kvartalsrapporten (Ocean) |
| EBIT-margin i Logistics & Services | Måler om integrator-strategien virker | Kvartalsrapporten |
| Underliggende EBIT mod forventning | Op- og nedjusteringer flytter kursen | Selskabsmeddelelser |
| Frit cash flow og nettokontanter | Bestemmer råderum til udbytte og tilbagekøb | Kvartalsrapporten |
| Spotrater (fx SCFI) og ordrebog for nye skibe | Tidlige tegn på næste kvartaler | Branchedata og Mærsks markedsafsnit |
Bemærk også regnskabsændringer. Den længere levetid på skibe løfter EBIT i 2026 med ca. 700 mio. USD uden at ændre pengestrømmen. Sammenlign derfor gerne EBITDA og frit cash flow over flere år og ikke kun EBIT.
Køb, skat og konto for danske investorer
Du kan købe både A- og B-aktien hos danske netbanker og handelsplatforme. B-aktien er den mest handlede af de to. Mærsk er børsnoteret, så aktien må ligge på en aktiesparekonto. Her beskattes afkastet med 17 % lagerbeskatning hvert år, også af urealiserede gevinster. Indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026, og det er et samlet loft, ikke et beløb pr. år. Ved kursen den 15. oktober 2026 svarer loftet til ca. syv B-aktier.
I et frit depot er udbytte og gevinst aktieindkomst. Du betaler 27 % af de første 79.400 kr. i 2026 (158.800 kr. for ægtepar) og 42 % af resten. Kursgevinster beskattes, når du sælger (realisationsprincippet), og købsprisen opgøres efter gennemsnitsmetoden, hvis du har købt ad flere omgange. Se mere i guiden til skat på aktier.
Mærsk eller et bredt indeks?
Mærsk er én virksomhed i én cyklisk branche. B-aktien er steget ca. 113 % fra udgangen af 2016 til 15. oktober 2026 uden udbytte, men undervejs har den både halveret sig og fordoblet sig. Det kræver, at du kan holde fast, når kursen falder over 50 %.
Ejer du en dansk indeksfond, har du allerede Mærsk med via C25, og ejer du en global fond, har du sandsynligvis også flere af de børsnoterede konkurrenter. Overvej derfor, hvor stor en del af din formue der samlet afhænger af fragtraterne. God risikospredning handler om at undgå, at én branche kan ødelægge hele porteføljen. Mærsk påvirkes desuden kraftigt af konjunkturerne, og aktien har historisk været følsom over for økonomiske tilbageslag, fx i marts 2020.
Ofte stillede spørgsmål
- Er Mærsk-aktien en god investering?
- Det kan ingen sige med sikkerhed, og vi giver ikke anbefalinger. Mærsk har en stærk balance med nettokontanter og en kontrollerende fondsejer, men indtjeningen svinger med fragtraterne. Underliggende EBIT var 3,4 mia. USD i 2025, og forventningen til 2026 er 4,5-6,5 mia. USD (13. august 2026). Kursen er steget kraftigt i 2026, og historisk har store stigninger været fulgt af store fald. Vurder aktien ud fra din egen risikoprofil og tidshorisont.
- Hvad er forskellen på Mærsk A og Mærsk B?
- A-aktien (MAERSK A) giver to stemmer pr. aktie à 1.000 kr. nominelt, mens B-aktien (MAERSK B) ikke giver stemmeret. Udbytte og andel af overskuddet er det samme. B-aktien er den mest handlede. Begge aktier er med i C25.
- Hvem ejer Mærsk?
- A.P. Møller Holding A/S ejede ved udgangen af 2025 44,4 % af aktiekapitalen og havde 52,3 % af stemmerne, opgjort uden tilbagekøbte egne aktier. Holdingselskabet ejes af A.P. Møller Fonden. A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Familiefond ejede 9,8 % og Den A.P. Møllerske Støttefond 4,4 %.
- Betaler Mærsk udbytte?
- Ja. Politikken er at udbetale 30-50 % af det underliggende resultat. For 2025 blev udbyttet 480 kr. pr. aktie, for 2024 1.120 kr. og for 2022 4.300 kr. Udbyttet udbetales én gang om året efter generalforsamlingen i marts. Mærsk køber også egne aktier tilbage, senest i et program på op til 6,3 mia. kr., der løber til 29. januar 2027.
- Hvornår offentliggør Mærsk regnskab?
- Mærsk offentliggør regnskab hvert kvartal. Delårsrapporten for 3. kvartal 2026 kommer den 5. november 2026. Halvårsrapporten kom den 13. august 2026, og årsrapporten for 2025 den 5. februar 2026. Opjusteringer meldes ud som selskabsmeddelelser, som det skete den 29. juni 2026.
- Kan jeg købe Mærsk-aktien på aktiesparekonto?
- Ja. Både A- og B-aktien er børsnoteret på Nasdaq Copenhagen og må ligge på en aktiesparekonto. Afkastet beskattes med 17 % lagerbeskatning. Indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026, og med en kurs på over 20.000 kr. kan kontoen kun rumme få aktier.
- Hvad er Mærsks ticker og ISIN?
- A-aktien har kortnavnet MAERSK A og ISIN DK0010244425. B-aktien har kortnavnet MAERSK B og ISIN DK0010244508. Begge handles i danske kroner på Nasdaq Copenhagen.
- Er Mærsk med i C25?
- Ja. Både A- og B-aktien står på Nasdaqs medlemsliste for C25 i oktober 2026. Den 30. september 2026 vejede A-aktien 3,91 % og B-aktien 3,64 % af indekset, i alt ca. 7,6 %.
- Hvorfor koster en Mærsk-aktie over 20.000 kr.?
- Hver aktie har en pålydende værdi på 1.000 kr., og der er relativt få aktier, ca. 14,7 mio. i alt. Aktien er ikke blevet splittet i de seneste ti år. Prisen pr. aktie siger intet om, hvorvidt aktien er dyr eller billig. Det afgør forholdet mellem kurs og indtjening, pengestrømme og egenkapital. Den høje stykpris gør det dog svært at investere små beløb.