Genmab aktie 2026: Guide til Genmab A/S
Genmab tjener stadig de fleste penge på royalties fra DARZALEX, men patenterne udløber fra 2029. Få overblik over pipelinen, Merus-købet, regnskaberne, aktien i København og USA samt skatten.
Opdateret:
18 min. læsetid
Af Aktieinvestoren Redaktion
Kort fortalt
- Genmab A/S er et dansk biotekselskab, der udvikler antistoflægemidler mod kræft. I 2025 var omsætningen 3.720 mio. USD, og 83 % kom fra royalties. Royalties fra Johnson & Johnsons DARZALEX alene stod for 66 % af omsætningen.
- Aktien handles som GMAB på Nasdaq Copenhagen og som ADS i USA, hvor 10 ADS svarer til én aktie. Genmab er med i C25 og vejede 7,18 % den 30. september 2026. Markedsværdien var ca. 158 mia. kr. den 15. oktober 2026.
- Den 12. december 2025 overtog Genmab Merus for 97 USD pr. aktie, i alt 8.017 mio. USD. Købet blev delvist finansieret med lån på 5,5 mia. USD og gav Genmab kræftmidlet petosemtamab, der er i fase 3.
- Den 6. august 2026 hævede Genmab forventningen til omsætningen i 2026 til 4.325-4.525 mio. USD. Det justerede driftsresultat ventes nu at blive 1.065-1.385 mio. USD (før 900-1.400 mio. USD). I første halvår 2026 steg omsætningen 25 % til 2.051 mio. USD.
- Genmabs patenter bag DARZALEX-royalties udløber i USA i 2029 og i Europa i 2031. Selskabet venter selv, at disse royalties begynder at falde markant i 2029. Derfor er lægemidler, som Genmab selv ejer helt eller delvist, som EPKINLY, Rina-S og petosemtamab, afgørende.
- Genmab betaler ikke udbytte. Kapitalen går til forskning, opkøb og tilbagekøb af egne aktier. Kursen lukkede på 2.529 kr. den 15. oktober 2026 mod 2.027 kr. ved udgangen af 2025.
Genmab er et af de største danske biotekselskaber og en fast del af C25. Selskabet har i mange år tjent det meste af sine penge på royalties fra lægemidler, som partnere sælger, især DARZALEX mod knoglemarvskræft. Nu er Genmab i gang med at blive et selskab, der selv udvikler og sælger sine lægemidler. I denne guide gennemgår vi forretningen, pipelinen og partnerne, aktien og dens to noteringer, regnskaberne for 2023-2025, første halvår 2026, risiciene og skatten for danske investorer. Alle tal er hentet fra Genmabs årsrapport og 20-F for 2025, halvårsrapporten for 2026, selskabsmeddelelser og Nasdaq Copenhagen og er opgjort pr. 16. oktober 2026.
Om Genmab: Forretning, royalties og ejerskab
Genmab A/S blev grundlagt i 1999 og har hovedsæde i Valby i København. Selskabet udvikler antistoflægemidler, primært mod kræft. Et antistof er et protein, der kan genkende et bestemt mål på fx en kræftcelle. Genmab arbejder med flere teknologiplatforme, blandt andet DuoBody til bispecifikke antistoffer (antistoffer, der binder to mål på én gang), HexaBody og antistof-lægemiddelkonjugater (ADC), hvor et antistof bærer et cellegift-stof direkte frem til kræftcellen. Ifølge selskabet ligger Genmabs forskning bag otte godkendte antistoflægemidler.
Ved udgangen af 2025 havde Genmab 3.029 fuldtidsansatte, og den 30. juni 2026 var tallet 3.119. Selskabet har aktiviteter i Nordamerika, Europa og Asien. Regnskabet aflægges i amerikanske dollar.
En forretning bygget på royalties
Genmabs vigtigste indtægt er royalties, altså en procentdel af andre selskabers salg af lægemidler, som Genmab har opfundet. I 2025 udgjorde royalties 3.102 mio. USD eller 83 % af omsætningen. Den største kilde er DARZALEX (daratumumab), som Johnson & Johnson (J&J) sælger mod knoglemarvskræft (myelomatose). J&J solgte DARZALEX for 14.351 mio. USD i 2025, og Genmab modtager en royalty på 12-20 % af salget med visse fradrag. Royalties fra DARZALEX stod for 66 % af Genmabs omsætning i 2025.
Andre royaltykilder er Kesimpta mod attakvis sklerose (Novartis), TEPEZZA mod øjensygdommen thyroid eye disease (Amgen), RYBREVANT mod lungekræft samt TECVAYLI og TALVEY mod knoglemarvskræft (alle J&J) og BIZENGRI (Partner Therapeutics), som fulgte med købet af Merus. Derudover sælger Genmab selv EPKINLY i USA og Japan og Tivdak uden for USA og Kina.
Ejerskab: Ingen kontrollerende aktionær
Genmab har kun én aktieklasse og ingen fond eller familie med bestemmende indflydelse. Pr. 31. december 2025 havde selskabet 88.163 navnenoterede aktionærer. BlackRock og Orbis Investment Management ejede hver 5,8 % ifølge årsrapporten for 2025. Den 2. oktober 2026 meddelte Genmab, at Darwin Global Management pr. 28. september 2026 kontrollerede 5,11 % af stemmerne. Genmab anslog i 20-F-rapporten, at ca. 36 % af aktierne pr. 30. juni 2025 var ejet af investorer bosat i USA.
Produkter, pipeline og partnere
Genmabs strategi er at gå fra at leve af royalties til at eje sine lægemidler helt eller delvist. Tabellen viser de vigtigste egne produkter og kandidater pr. halvårsrapporten 6. august 2026 og senere meddelelser. En fase 3-undersøgelse er det sidste store forsøg før en ansøgning om godkendelse.
| Lægemiddel | Type | Partner | Status (oktober 2026) |
|---|---|---|---|
| EPKINLY/TEPKINLY (epcoritamab) | Bispecifikt antistof (CD3xCD20) | AbbVie | Godkendt mod visse former for lymfekræft (DLBCL og follikulært lymfom); fem fase 3-forsøg |
| Tivdak (tisotumab vedotin) | ADC | Pfizer | Godkendt i USA, Europa og Japan mod tilbagevendende eller spredt livmoderhalskræft efter kemoterapi |
| Rina-S (rinatabart sesutecan) | ADC mod FRα | Ingen (egen) | Fem fase 3-forsøg aktive eller annonceret i æggestok- og livmoderkræft |
| Petosemtamab | Bispecifikt antistof (EGFRxLGR5) | Ingen (fra Merus) | To fase 3-forsøg i hoved- og halskræft |
| GEN1059, GEN3018, GEN1079, GEN1106 | Forskellige | GEN1059 med BioNTech | Tidlig klinisk udvikling |
EPKINLY (epcoritamab) med AbbVie
Epcoritamab udvikles og sælges sammen med AbbVie. Genmab bogfører salget i USA og Japan, mens AbbVie sælger i resten af verden, hvor Genmab får royalties på 22-26 %. Lægemidlet er godkendt i bl.a. USA og Europa til voksne med tilbagevendende eller behandlingsresistent diffust storcellet B-cellelymfom (DLBCL) efter to eller flere behandlinger og til follikulært lymfom efter to eller flere behandlinger. I USA blev det i november 2025 også godkendt i kombination med rituximab og lenalidomid til follikulært lymfom efter mindst én tidligere behandling. Ifølge Genmab er epcoritamab godkendt i over 65 lande.
To nye fase 3-resultater kom i 2026. I juni 2026 viste EPCORE DLBCL-4, at epcoritamab plus lenalidomid forlængede tiden uden sygdomsforværring hos patienter med tilbagevendende DLBCL. Den 5. oktober 2026 meddelte Genmab og AbbVie, at EPCORE DLBCL-2 med epcoritamab plus standardbehandlingen R-CHOP til nydiagnosticerede patienter nåede sit primære mål. Risikoen for sygdomsforværring eller død faldt med 51 % (hazard ratio 0,49). Selskaberne vil nu drøfte resultaterne med myndighederne. Kombinationen er endnu ikke godkendt.
Det globale salg af EPKINLY/TEPKINLY var 468 mio. USD i 2025 og 312 mio. USD i første halvår 2026, en stigning på 48 %.
Rina-S og petosemtamab: De næste store kandidater
Rina-S kom til Genmab med købet af ProfoundBio i 2024. Det er en ADC rettet mod folatreceptor alfa (FRα), som findes på mange æggestokkræftceller. Den amerikanske lægemiddelmyndighed FDA gav Rina-S status som Fast Track i januar 2024 for platinresistent æggestokkræft og Breakthrough Therapy i august 2025 for livmoderkræft. Fase 3-forsøget RAINFOL-02 i platinresistent æggestokkræft var fuldt rekrutteret i marts 2026. RAINFOL-03 (livmoderkræft) og RAINFOL-04 (vedligeholdelse ved platinfølsom æggestokkræft) rekrutterer patienter, og RAINFOL-07 og RAINFOL-08 blev annonceret i maj 2026.
Petosemtamab er et bispecifikt antistof mod EGFR og LGR5 og fulgte med købet af Merus. FDA har givet det Breakthrough Therapy-status både som førstelinjebehandling (PD-L1-positive patienter) og til senere linjer ved tilbagevendende eller spredt hoved- og halskræft. To fase 3-forsøg, LiGeR-HN1 og LiGeR-HN2, rekrutterer patienter. Genmab har udviklingsansvaret alene for både Rina-S og petosemtamab.
Ikke alt lykkes. I december 2025 stoppede Genmab udviklingen af acasunlimab for at fokusere ressourcerne. Partnerne har også kandidater i fase 3, som kan give Genmab royalties: denecimig (Novo Nordisk), amlenetug (Lundbeck) og INCA33890 (Incyte).
Genmab-aktien: Ticker, ISIN, ADS og C25
Genmab-aktien har været handlet i København siden oktober 2000. Siden juli 2019 har selskabet også været noteret i USA via American Depositary Shares (ADS) på Nasdaq Global Select Market. En ADS er et amerikansk værdibevis, der repræsenterer en del af en udenlandsk aktie. Ti Genmab-ADS svarer til én almindelig aktie. Aktien indgår i C25-indekset og vejede 7,18 % den 30. september 2026 ifølge Nasdaqs faktaark. Det gjorde Genmab til det sjettestørste selskab i indekset den dag.
| Oplysning | Genmab |
|---|---|
| Ticker i København | GMAB (Nasdaq Copenhagen, Large Cap) |
| Ticker i USA | GMAB (ADS på Nasdaq Global Select Market) |
| ISIN | DK0010272202 |
| Aktieklasser | Én aktieklasse, nominelt 1 kr. pr. aktie |
| Forhold mellem ADS og aktie | 10 ADS = 1 aktie |
| Antal aktier | 62.405.855 (8. september 2026) |
| Markedsværdi | Ca. 158 mia. kr. (lukkekurs 2.529 kr., 15. oktober 2026) |
| C25 | Med i indekset (Nasdaqs liste 15. oktober 2026), vægt 7,18 % (30. september 2026) |
| Største kendte aktionærer | BlackRock 5,8 % og Orbis 5,8 % (31.12.2025), Darwin 5,11 % af stemmerne (28.9.2026) |
Antallet af aktier er faldet. I april 2026 annullerede Genmab 1,9 mio. egne aktier efter beslutning på generalforsamlingen den 19. marts 2026. Ved udgangen af 2025 var der 64.238.408 aktier.
Kursudvikling 2016-2026
Genmab-aktien har svinget meget de seneste ti år. Lukkekursen toppede på 3.295 kr. den 1. december 2022. Det laveste niveau i perioden var 792,4 kr. den 25. oktober 2018. I 2025 faldt kursen til 1.168,5 kr. den 9. april, men steg igen i resten af året. Tabellen viser lukkekursen ved årets udgang ifølge Nasdaq Copenhagen. Årsultimokurserne for 2021-2025 stemmer med Genmabs årsrapport.
| År | Lukkekurs ved årets udgang | Begivenhed |
|---|---|---|
| 2016 | 1.173 kr. | |
| 2017 | 1.029 kr. | |
| 2018 | 1.067,5 kr. | Laveste lukkekurs i perioden: 792,4 kr. (25. oktober) |
| 2019 | 1.481,5 kr. | ADS-notering i USA i juli |
| 2020 | 2.463 kr. | |
| 2021 | 2.630 kr. | |
| 2022 | 2.941 kr. | Højeste lukkekurs: 3.295 kr. (1. december) |
| 2023 | 2.155 kr. | Lancering af EPKINLY |
| 2024 | 1.492,5 kr. | Køb af ProfoundBio (Rina-S) |
| 2025 | 2.027 kr. | Bund 1.168,5 kr. (9. april); Merus-købet annonceret 29. september |
| 2026 (15. okt.) | 2.529 kr. | Bund 1.524 kr. (3. juni); positive fase 3-data i oktober |
Kursen reagerer stærkt på kliniske nyheder. Efter meddelelsen om EPCORE DLBCL-2 den 5. oktober 2026 steg lukkekursen fra 2.257 kr. (2. oktober) til 2.482 kr. (6. oktober). Kursen kan også falde meget over få år. Fra udgangen af 2022 til udgangen af 2024 faldt den fra 2.941 kr. til 1.492,5 kr., eller ca. 49 %.
Regnskab og nøgletal 2023-2025
Genmab har været overskudsgivende i alle tre år. Omsætningen voksede fra 2.390 mio. USD i 2023 til 3.720 mio. USD i 2025. De samlede omkostninger er dog vokset hurtigere end omsætningen, fra 1.618 til 2.655 mio. USD, og driftsmarginen er faldet fra 32 % til 29 %. Driftsmarginen er driftsresultatet (EBIT) i procent af omsætningen.
| Mio. USD | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | 2.390 | 3.121 | 3.720 |
| Vækst i omsætning | 18 % | 31 % | 19 % |
| Heraf royalties | 1.989 | 2.517 | 3.102 |
| Royalties i % af omsætning | 83 % | 81 % | 83 % |
| Driftsresultat (EBIT) | 772 | 972 | 1.065 |
| Driftsmargin | 32 % | 31 % | 29 % |
| Årets resultat | 631 | 1.133 | 963 |
| Resultat pr. aktie (EPS), USD | 9,67 | 17,66 | 15,50 |
| Likvider og værdipapirer ultimo | 4.171 | 2.954 | 1.715 |
| Lån ultimo | 0 | 0 | 5.274 |
| Fuldtidsansatte ultimo | 2.204 | 2.682 | 3.029 |
Resultatet i 2024 var blandt andet højt, fordi de finansielle poster gav en indtægt på 354 mio. USD mod 45 mio. USD i 2023. I 2025 indeholdt driftsresultatet 185 mio. USD i omkostninger til Merus-købet og integrationen. Uden dem og afskrivninger på opkøbte rettigheder var det justerede driftsresultat 1.263 mio. USD. EPS er opgjort pr. almindelig aktie; en ADS svarer til en tiendedel.
Første halvår 2026
| Mio. USD | 1. halvår 2026 | 1. halvår 2025 |
|---|---|---|
| Omsætning | 2.051 | 1.640 |
| Royalties | 1.708 | 1.378 |
| Globalt salg af EPKINLY/TEPKINLY | 312 | 211 |
| Driftsresultat (EBIT) | 555 | 548 |
| Justeret driftsresultat | 656 | 554 |
| Periodens resultat | 356 | 531 |
| EPS, USD | 5,78 | 8,47 |
Omsætningen steg 25 %, drevet af royalties fra DARZALEX og Kesimpta og salget af EPKINLY. J&J solgte DARZALEX for 8.171 mio. USD i halvåret (plus 21 %). Resultatet faldt alligevel, fordi Genmab nu betaler renter. Renteudgiften på lånene var 174 mio. USD og afskrivningen af låneomkostninger 43 mio. USD i halvåret. Den 30. juni 2026 havde Genmab 1.503 mio. USD i likvider og 5.135 mio. USD i lån. Den 13. oktober 2026 oplyste Genmab, at DARZALEX-salget i tredje kvartal var 4.239 mio. USD.
Forventninger til 2026
Med halvårsrapporten den 6. august 2026 hævede Genmab forventningen til omsætningen. Intervallet for det justerede driftsresultat blev indsnævret, så midtpunktet steg fra 1.150 til 1.225 mio. USD, mens den øvre grænse faldt fra 1.400 til 1.385 mio. USD. Det justerede driftsresultat er opgjort før omkostninger til opkøb og integration og før afskrivninger på opkøbte rettigheder. Forventningen bygger på en dollarkurs på 6,2 kr.
| Mio. USD | Ny forventning (6. aug. 2026) | Tidligere forventning |
|---|---|---|
| Omsætning | 4.325-4.525 | 4.065-4.395 |
| Heraf royalties | 3.625-3.750 | 3.440-3.685 |
| Justerede driftsomkostninger | 2.810-2.950 | 2.710-2.910 |
| Justeret driftsresultat | 1.065-1.385 | 900-1.400 |
Midtpunktet forudsætter DARZALEX-royalties på ca. 2,83 mia. USD baseret på et DARZALEX-salg hos J&J på 16,50-16,90 mia. USD i 2026. Regnskabet for de første ni måneder af 2026 offentliggøres torsdag den 5. november 2026.
Udbytte og aktietilbagekøb
Genmab betaler ikke udbytte og har ikke udbetalt udbytte i de seneste tre regnskabsår. Ifølge 20-F-rapporten begrænser vilkårene i låneaftalerne fra Merus-finansieringen desuden selskabets mulighed for at udbetale udbytte. I stedet har Genmab brugt aktietilbagekøb både til at nedsætte kapitalen og til at dække aktieaflønning af medarbejdere.
| Program | Formål | Omfang |
|---|---|---|
| Program fra 25. marts 2025 | Kapitalnedsættelse og medarbejderaktier | 2.200.000 aktier for 430 mio. USD i 1. halvår 2025 |
| Program fra 17. februar 2026 | Medarbejderaktier (RSU) | 342.130 aktier for 96 mio. USD i 1. halvår 2026 |
| Kapitalnedsættelse april 2026 | Annullering af egne aktier | 1.900.000 aktier annulleret 17. april 2026 |
Den 30. juni 2026 ejede Genmab 915.601 egne aktier. Generalforsamlingen har givet bestyrelsen lov til at købe egne aktier op til 10 % af kapitalen frem til 11. marts 2030.
Da afkastet på Genmab alene kommer fra kursændringer, er det skatten af gevinsten, der betyder noget. Brug skatteberegneren ovenfor til at se, hvad en kursgevinst koster i skat på et frit depot.
Konkurrenter og marked
Genmab konkurrerer med store medicinalselskaber og andre biotekaktier på flere fronter. I sin 20-F-rapport for 2025 nævner Genmab selv de vigtigste konkurrenter for hvert produkt.
| Genmab-produkt | Konkurrerende lægemidler nævnt af Genmab |
|---|---|
| DARZALEX (via J&J) | Sarclisa (Sanofi), Blenrep (GSK), CAR-T-behandlinger som ABECMA og CARVYKTI samt bispecifikke antistoffer som Elrexfio (Pfizer) |
| EPKINLY (epcoritamab) | Roches Lunsumio (mosunetuzumab) og Columvi (glofitamab) samt Regenerons odronextamab |
| Rina-S | AbbVies ELAHERE, som var det første godkendte FRα-ADC, og flere FRα-ADC'er under udvikling |
| Petosemtamab | Erbitux (Lilly) som etableret EGFR-antistof og nyere EGFR-rettede kandidater |
| Kesimpta (via Novartis) | Bl.a. OCREVUS (Genentech) og BRIUMVI (TG Therapeutics) |
Der er mange konkurrerende bispecifikke antistoffer og ADC'er på markedet og under udvikling. Ifølge Genmab selv har mange af konkurrenterne langt større økonomiske ressourcer og mere erfaring med at sælge godkendte lægemidler. Det gør det svært at forudsige, hvor store markedsandele nye produkter kan opnå. Til sammenligning er Novo Nordisk et meget større dansk sundhedsselskab med en helt anden forretning inden for diabetes og fedme.
Vækstmuligheder og strategi
Genmabs strategi er at bygge en forretning med lægemidler, som selskabet selv ejer, før DARZALEX-royalties begynder at falde. Købet af Merus var det hidtil største skridt. Genmab betalte 97 USD pr. aktie, i alt 8.017 mio. USD, og handlen blev gennemført den 12. december 2025. Ifølge CEO Jan van de Winkel i årsrapporten skal petosemtamab sprede indtægterne og mindske afhængigheden af royalties over tid.
- Epcoritamab i tidligere behandlingslinjer: De positive fase 3-data fra EPCORE DLBCL-2 (førstelinje) og EPCORE DLBCL-4 (tilbagevendende sygdom) kan give nye godkendelser, hvis myndighederne accepterer dem.
- Rina-S: Fem fase 3-forsøg i æggestok- og livmoderkræft. RAINFOL-02 var fuldt rekrutteret i marts 2026.
- Petosemtamab: To fase 3-forsøg i hoved- og halskræft med Breakthrough Therapy-status i begge behandlingslinjer.
- Royalties uden egne udgifter: Kesimpta voksede 31 % i første halvår 2026, og partnere har tre kandidater i fase 3.
Investeringerne koster. De justerede driftsomkostninger ventes at blive 2.810-2.950 mio. USD i 2026 mod 2.219 mio. USD i 2025. Genmab forklarer stigningen med sene forsøg og forberedelse af lanceringer.
Risici ved Genmab-aktien
- Patentudløb på DARZALEX: Genmabs patenter udløber i USA i 2029, i Europa i 2031 og i Japan fra 2030. Genmab venter selv, at DARZALEX-royalties begynder at falde markant i 2029. Royalties fra DARZALEX stod for 66 % af omsætningen i 2025.
- Afhængighed af partnere: J&J styrer udvikling og salg af DARZALEX, og AbbVie deler ansvaret for epcoritamab. Genmab har ingen direkte kontrol over partnernes indsats.
- Klinisk risiko: Fase 3-forsøg kan fejle. Rina-S og petosemtamab har endnu ikke fase 3-resultater, og Genmab har stoppet andre programmer, fx acasunlimab i december 2025.
- Gæld: Efter Merus-købet havde Genmab lån på 5.135 mio. USD den 30. juni 2026. Renterne belaster resultatet, og låneaftalerne begrænser udbytte.
- Integration og opkøb: Genmab nævner selv risikoen for, at gevinsten ved Merus-købet bliver mindre eller kommer senere end ventet.
- Pris og tilskud: Regler for prisregulering og tilskud, især i USA, kan presse salget af lægemidler.
Hertil kommer valutarisiko. Genmab tjener sine penge i dollar, mens aktien handles i kroner i København. Et fald i dollarkursen gør Genmabs indtjening mindre værd målt i kroner.
Sådan vurderer du Genmab-aktien
Genmab er hverken en klassisk vækstaktie med stigende udbytte eller en ren forsknings-biotek uden indtægter. Derfor skal du følge både royaltystrømmen og pipelinen. Se også vores guide til nøgletal for forklaringer på de generelle begreber.
- DARZALEX-salget: J&J offentliggør salget hvert kvartal, og Genmab udsender tallet som selskabsmeddelelse. Det er den største enkeltfaktor for omsætningen.
- Salget af EPKINLY og Tivdak samt Kesimpta-royalties: Viser, om Genmab kan bygge indtægter uden for DARZALEX.
- Justeret driftsresultat og driftsomkostninger: Viser, hvor meget af royaltyindtægterne der bruges på forskning og lanceringer.
- Pipeline-milepæle: Fase 3-resultater for Rina-S og petosemtamab og myndighedernes svar på de nye epcoritamab-data.
- Gæld og likviditet: Lån på 5.135 mio. USD mod likvider på 1.503 mio. USD (30. juni 2026).
- P/E: Med Genmabs egen forudsætning om en dollarkurs på 6,2 kr. svarer EPS for 2025 på 15,50 USD til ca. 96 kr. Ved kursen 2.529 kr. (15. oktober 2026) giver det et P/E på ca. 26. Husk, at indtjeningen kan falde efter 2029.
Køb, skat og konto for danske investorer
De fleste danske investorer køber Genmab i København i kroner under tickeren GMAB. ADS'erne i USA handles i dollar, og her betaler du typisk valutavekslingsgebyr og ofte højere kurtage. En ADS svarer kun til en tiendedel aktie, så kursen i USA er meget lavere end i København.
Genmab-aktien fra Nasdaq Copenhagen må ligge på en aktiesparekonto. Her beskattes afkastet med 17 % hvert år efter lagerprincippet, også selv om du ikke sælger. Indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026. Det gælder kontoens værdi pr. 31.12. sidste år plus årets nettoindskud. Fordi Genmab ikke betaler udbytte, giver lagerbeskatningen en årlig skat af kursstigninger, mens et kursfald giver et negativt afkast, der kan modregnes i senere år på kontoen.
På et frit depot beskattes gevinsten først, når du sælger (realisationsprincippet). Gevinsten er aktieindkomst og beskattes med 27 % op til 79.400 kr. i 2026 (158.800 kr. for ægtepar) og 42 % af beløb derover. Har du købt aktier ad flere omgange, bruges gennemsnitsmetoden til at beregne anskaffelsessummen. Udbytteskat er ikke relevant, så længe Genmab ikke udbetaler udbytte. Læs mere i vores guide til skat på aktier.
Genmab vs. et bredt indeks
Genmab vejede 7,18 % i C25 den 30. september 2026. Ejer du en C25-indeksfond, ejer du altså allerede Genmab. Købes aktien oveni, stiger eksponeringen mod ét selskab med én dominerende indtægtskilde. Et bredt globalt indeks spreder risikoen på mange selskaber og sektorer, mens Genmab er afhængig af få lægemidler og nogle få fase 3-resultater. Overvej derfor, hvor stor en del af porteføljen der skal ligge i én biotekaktie, og læs om risikospredning.
Genmab er et lønsomt biotekselskab med en stor royaltyindtægt, der ifølge selskabet selv begynder at falde fra 2029. Aktiens udvikling afhænger af, om egne lægemidler når at tage over.
Ofte stillede spørgsmål
- Er Genmab-aktien en god investering?
- Det kan vi ikke svare på for dig, og vi giver ikke anbefalinger. Genmab tjente 963 mio. USD i 2025 og har hævet forventningen til omsætningen i 2026. Til gengæld kom 66 % af omsætningen i 2025 fra DARZALEX-royalties, som Genmab venter falder markant fra 2029, og selskabet har lån på over 5 mia. USD efter Merus-købet. Vurder selv, om pipelinen kan erstatte royalties, og hvor stor en del af din formue der skal ligge i én aktie.
- Hvem ejer Genmab?
- Genmab har ingen kontrollerende aktionær. Ifølge årsrapporten ejede BlackRock og Orbis Investment Management hver 5,8 % pr. 31. december 2025. Darwin Global Management kontrollerede 5,11 % af stemmerne pr. 28. september 2026. Selskabet havde 88.163 navnenoterede aktionærer ved udgangen af 2025.
- Betaler Genmab udbytte?
- Nej. Genmab har ikke udbetalt udbytte i de seneste tre regnskabsår, og låneaftalerne fra Merus-finansieringen begrænser muligheden for udbytte. Selskabet har i stedet købt egne aktier, fx 2,2 mio. aktier for 430 mio. USD i første halvår 2025.
- Hvornår offentliggør Genmab regnskab?
- Delårsrapporten for de første ni måneder af 2026 offentliggøres torsdag den 5. november 2026 ifølge Genmabs finanskalender. Halvårsrapporten kom den 6. august 2026. Genmab udsender desuden J&J's kvartalsvise DARZALEX-salg som selskabsmeddelelse, senest den 13. oktober 2026.
- Kan jeg købe Genmab-aktien på aktiesparekonto?
- Ja. Genmab er noteret på Nasdaq Copenhagen, og børsnoterede aktier må ligge på en aktiesparekonto. Afkastet beskattes med 17 % hvert år efter lagerprincippet. Indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026 og gælder samlet for kontoen. Svaret gælder aktien i København. Om ADS'erne i USA kan ligge på kontoen, må du afklare med din bank.
- Hvad er Genmabs ticker og ISIN?
- Aktien handles under tickeren GMAB på Nasdaq Copenhagen med ISIN-koden DK0010272202. I USA handles ADS'er også under GMAB på Nasdaq Global Select Market. Der er kun én aktieklasse.
- Hvad er forskellen på Genmab i København og ADS i USA?
- Ti ADS svarer til én almindelig Genmab-aktie. ADS'erne handles i dollar i USA, mens aktien handles i kroner i København. For en dansk investor betyder ADS'erne typisk valutavekslingsgebyr. Den underliggende ejerandel er den samme.
- Hvad sker der, når DARZALEX-patenterne udløber?
- Genmabs patenter på daratumumab udløber i USA i 2029, i Europa i 2031 og begynder at udløbe i Japan i 2030. Genmab venter, at royalties fra DARZALEX begynder at falde markant i 2029, hvis salget ellers er uændret. Royalties fra DARZALEX udgjorde 66 % af omsætningen i 2025.
- Er Genmab med i C25?
- Ja. Genmab står på Nasdaqs liste over C25-aktierne pr. 15. oktober 2026 og vejede 7,18 % i indekset den 30. september 2026. Indekset revideres i juni og december.
- Hvad fik Genmab ud af at købe Merus?
- Genmab betalte 97 USD pr. aktie, i alt 8.017 mio. USD, og overtog Merus den 12. december 2025. Med købet fulgte petosemtamab, et bispecifikt antistof mod hoved- og halskræft i to fase 3-forsøg med Breakthrough Therapy-status fra FDA, samt royalties fra BIZENGRI. Købet blev finansieret med kontanter og lån på 5,5 mia. USD.