DSV aktie 2026: Guide til DSV A/S efter købet af Schenker
DSV kalder sig verdens største speditør efter købet af Schenker. Her er tallene, forventningerne til 2026, ejerne, udbyttet og risiciene pr. oktober 2026.
Opdateret:
16 min. læsetid
Af Aktieinvestoren Redaktion
Kort fortalt
- DSV kalder sig verdens største virksomhed inden for spedition og logistik. Købet af Schenker fra Deutsche Bahn blev gennemført 30. april 2025, og koncernen har nu ca. 150.000 ansatte i over 90 lande.
- DSV er med i C25-indekset (Nasdaq, oktober 2026) og vejede 10,98 % af indekset den 30. september 2026. Markedsværdien var ca. 287 mia. kr. den 15. oktober 2026.
- Omsætningen steg til 247,3 mia. kr. i 2025 fra 167,1 mia. kr., og EBIT før særlige poster blev 19,6 mia. kr. (2024: 16,1 mia. kr.). Særlige poster på 4,5 mia. kr. til køb og integration af Schenker og højere finansieringsomkostninger trak årets resultat ned til 8,2 mia. kr.
- Den 22. juli 2026 indsnævrede DSV forventningen til EBIT før særlige poster for 2026 til 23,5-25,5 mia. kr. Integrationen af Schenker ventes afsluttet ved udgangen af 2026 med årlige synergier på ca. 9 mia. kr. med fuld effekt fra 2027.
- Udbyttet er 7,00 kr. pr. aktie for 2025, det samme som for 2023 og 2024. DSV har ikke købt egne aktier tilbage siden september 2024, fordi gælden fra Schenker-købet afdrages først.
- Aktien lukkede i 1.195,5 kr. den 15. oktober 2026. Det er 37 % under den højeste lukkekurs på 1.902,5 kr. fra 11. februar 2026, men ca. 3,8 gange kursen ved udgangen af 2016.
- DSV har ingen kontrollerende aktionær. De største ejere var ifølge årsrapporten for 2025 Ernst Göhner Stiftung (9,7 %), Agility (8,0 %) og Capital Group (5,1 %).
DSV er gået fra en sammenslutning af vognmænd i 1976 til en af verdens største transportvirksomheder. Væksten er især kommet via store opkøb, senest Schenker, som næsten fordoblede antallet af ansatte. Det har gjort DSV til en af de tungeste aktier i C25, men også til en aktie, hvor integrationen af et kæmpeopkøb fylder meget. Her gennemgår vi forretningen, aktien, kursudviklingen, regnskaberne for 2023-2025, halvåret 2026, udbytte, risici og skat. Alle tal er hentet fra DSV's årsrapport, delårsrapporter og selskabsmeddelelser samt Nasdaq Copenhagen og er opgjort pr. 16. oktober 2026.
Om DSV: Speditør med verdensomspændende netværk
DSV A/S har hovedsæde i Hedehusene vest for København. Selskabet organiserer transport af gods med fly, skib, lastbil og tog og driver lagre for kunderne. DSV ejer ikke selv skibe eller fly. Transporten udføres af rederier, flyselskaber og vognmænd, som DSV køber kapacitet hos. Det kaldes en asset light-model: Der bindes forholdsvis lidt kapital i aktiver, og omkostningerne kan tilpasses, når aktiviteten falder.
Ifølge årsrapporten for 2025 har DSV ca. 150.000 ansatte i mere end 90 lande. Antallet af fuldtidsansatte steg fra 73.338 i 2024 til 151.751 i 2025 som følge af Schenker-købet. Koncernchef er Jens H. Lund.
Tre divisioner
Air & Sea organiserer luft- og søfragt og er den største og mest lønsomme division. Road står for transport med lastbil. Contract Logistics driver lagre og distribution for kunder, blandt andet inden for teknologi og sundhed.
| Division (2025) | Omsætning | EBIT før særlige poster |
|---|---|---|
| Air & Sea | 137.320 mio. kr. | 13.013 mio. kr. |
| Road | 77.977 mio. kr. | 2.735 mio. kr. |
| Contract Logistics | 43.463 mio. kr. | 3.806 mio. kr. |
Air & Sea tjente to tredjedele af koncernens driftsresultat i 2025. Divisionerne summerer ikke til koncernens omsætning, fordi der er interne handler og ikke-fordelte poster.
Historie: Vækst gennem opkøb
DSV blev stiftet i 1976, da Leif Tullberg og ni selvstændige vognmænd dannede De Sammensluttede Vognmænd af 13-7 1976 A/S. Siden er DSV vokset ved at købe konkurrenter og integrere dem i sin egen forretning. De største opkøb de seneste ti år er:
- 2016: UTi Worldwide, som styrkede DSV i USA og Afrika.
- 2019: Panalpina, som gjorde DSV til verdens fjerdestørste transport- og logistikvirksomhed ifølge DSV.
- 2021: Agility's logistikforretning Global Integrated Logistics (GIL). Agility er i dag en af de største aktionærer i DSV.
- 2025: Schenker fra Deutsche Bahn, der i 2024 havde over 85.000 ansatte og en omsætning på ca. 143 mia. kr.
Schenker-købet blev annonceret den 13. september 2024 og værdisatte Schenker til 14,3 mia. euro (ca. 107 mia. kr.) inklusive gæld. DSV rejste i alt ca. 10 mia. euro (75 mia. kr.) via aktier og obligationer: 37,3 mia. kr. (ca. 5 mia. euro) fra en rettet emission af 26,4 mio. nye aktier i oktober 2024 og 5 mia. euro fra en obligationsudstedelse i november 2024. Resten af købet blev finansieret med banklån og kontanter.
Ejerskab: Spredt ejerkreds
DSV har ingen majoritetsaktionær og kun én aktieklasse uden stemmeretsbegrænsninger. Ved udgangen af 2025 havde selskabet 101.343 navnenoterede aktionærer, og de 25 største ejede ca. 60 % af den frie aktiekapital.
| Aktionær med over 5 % | Andel af aktiekapitalen |
|---|---|
| Ernst Göhner Stiftung, Schweiz | 9,7 % |
| Agility-koncernen (via Agility Global PLC) | 8,0 % |
| Capital Group Companies, USA | 5,1 % |
Andelene er ifølge de seneste storaktionærmeddelelser, som de er gengivet i årsrapporten for 2025. Årsrapporten nævner kuwaitiske Agility Public Warehousing Company, men efter en intern omstrukturering ejes Agility-koncernens 19,3 mio. DSV-aktier siden juli 2025 via datterselskabet Agility Global PLC (selskabsmeddelelse nr. 1158). DSV har ikke offentliggjort nye storaktionærmeddelelser i 2026 frem til 16. oktober.
Aktien: Ticker, ISIN og C25
| Oplysning | DSV |
|---|---|
| Kortnavn (ticker) | DSV |
| ISIN | DK0060079531 |
| Børs | Nasdaq Copenhagen |
| Aktieklasser | Én |
| Antal aktier | 240.444.523 à 1 kr. |
| Egne aktier (30. juni 2026) | 1.739.125 |
| Lukkekurs 15. oktober 2026 | 1.195,5 kr. |
| Vægt i C25 (30. september 2026) | 10,98 % |
DSV står på Nasdaqs medlemsliste for C25-indekset pr. 15. oktober 2026. Den 30. september 2026 var DSV den tredjestørste aktie i indekset efter Novo Nordisk (12,96 %) og Danske Bank (11,36 %). Ejer du en dansk indeksfond, ejer du derfor allerede en betydelig andel DSV.
Ud fra antallet af aktier og lukkekursen den 15. oktober 2026 var markedsværdien ca. 287 mia. kr. Ved udgangen af 2025 opgjorde DSV selv markedsværdien til 382 mia. kr. eksklusive egne aktier. Faldet skyldes, at kursen er gået fra 1.615 kr. til 1.195,5 kr. i løbet af 2026.
Kursudvikling de seneste ti år
Tabellen viser lukkekursen ved årets udgang ifølge Nasdaq Copenhagen. DSV har ikke splittet aktien i perioden, så tallene kan sammenlignes direkte. Udbytte er ikke medregnet.
| År | Lukkekurs | Vigtig begivenhed |
|---|---|---|
| 2016 | 314,2 kr. | UTi Worldwide købt |
| 2017 | 488,6 kr. | Kursen stiger ca. 56 % i året |
| 2018 | 429,2 kr. | Kursfald i årets sidste måneder |
| 2019 | 767,8 kr. | Panalpina købt |
| 2020 | 1.020,0 kr. | Laveste lukkekurs 458,8 kr. den 18. marts under coronakrisen |
| 2021 | 1.527,5 kr. | Agility GIL købt, højeste lukkekurs i året 1.679 kr. (23. september) |
| 2022 | 1.096,5 kr. | Kursen falder 28 %, laveste lukkekurs 868,6 kr. (23. september) |
| 2023 | 1.185,5 kr. | Lavere indtjening end rekordåret 2022 |
| 2024 | 1.529,0 kr. | Aftale om køb af Schenker (13. september) |
| 2025 | 1.615,0 kr. | Schenker overtaget 30. april |
| 2026 (15. okt.) | 1.195,5 kr. | Højeste lukkekurs i perioden 1.902,5 kr. (11. februar), fald efter halvårsrapporten |
Fra udgangen af 2016 til 15. oktober 2026 er kursen steget ca. 280 %. Det meste af stigningen kom mellem 2016 og 2021, hvor UTi, Panalpina og GIL blev købt. I 2022 faldt kursen 28 %. Til sammenligning steg C25 ca. 80 % i de ti år frem til 30. september 2026 målt som kursindeks uden udbytte.
Kursen i 2026
Den højeste lukkekurs i Nasdaqs kursdata for de seneste ti år er 1.902,5 kr. den 11. februar 2026, en uge efter årsrapporten. Den 22. juli 2026, dagen for halvårsrapporten, faldt aktien fra 1.670 kr. til 1.433,5 kr., et fald på ca. 14 %. DSV oplyste samme dag, at Road-divisionen klarede sig under forventning på grund af driftsproblemer i visse europæiske lande. Den laveste lukkekurs i 2026 var 1.137,5 kr. den 7. oktober.
Store opkøb har drevet DSV's vækst, men de giver også perioder med usikkerhed om integrationen. Kursudviklingen i 2026 er et eksempel.
Regnskab og nøgletal 2023-2025
DSV styrer efter EBIT før særlige poster, dvs. driftsresultatet før engangsomkostninger til opkøb og integration. Et andet centralt nøgletal er conversion ratio, som viser, hvor stor en del af bruttofortjenesten der bliver til driftsresultat. Tallene er fra femårsoversigten i årsrapporten for 2025 og er i mio. kr.
| Nøgletal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | 150.785 | 167.106 | 247.331 |
| Bruttofortjeneste | 43.818 | 42.974 | 66.859 |
| EBIT før særlige poster | 17.723 | 16.096 | 19.611 |
| Overskudsgrad | 11,8 % | 9,6 % | 7,9 % |
| Conversion ratio | 40,4 % | 37,5 % | 29,3 % |
| Særlige poster (omkostninger) | 0 | 853 | 4.527 |
| Årets resultat | 12.407 | 10.175 | 8.172 |
| Justeret udvandet EPS (kr.) | 58,7 | 51,6 | 50,9 |
| Justeret frit cash flow | 11.471 | 5.550 | 16.335 |
| Nettorentebærende gæld | 34.583 | -529 | 86.624 |
| Udbytte pr. aktie (kr.) | 7,00 | 7,00 | 7,00 |
Schenker indgår i regnskabet fra 1. maj 2025, altså med otte måneder i 2025. Conversion ratio faldt, fordi Schenker øgede andelen af Road og Contract Logistics, som har lavere conversion ratio, og fordi Schenkers omkostninger var høje, før synergierne slog igennem. Den negative nettogæld ved udgangen af 2024 skyldes, at DSV havde rejst pengene til Schenker, før handlen blev gennemført. Ved udgangen af 2025 var nettogælden 86,6 mia. kr. inklusive leasingforpligtelser.
1. halvår 2026
| Mio. kr. | 1. halvår 2026 | 1. halvår 2025 |
|---|---|---|
| Omsætning | 147.104 | 103.663 |
| Bruttofortjeneste | 39.180 | 28.232 |
| EBIT før særlige poster | 11.110 | 8.585 |
| Særlige poster | 2.921 | 817 |
| Periodens resultat | 4.265 | 5.168 |
| Justeret frit cash flow | 2.303 | 7.147 |
Halvårsrapporten kom den 22. juli 2026. I 2. kvartal steg EBIT før særlige poster til 6.255 mio. kr. fra 4.725 mio. kr. Air & Sea tjente 3.776 mio. kr., Road 999 mio. kr. og Contract Logistics 1.531 mio. kr. Conversion ratio i Air & Sea steg til 42,4 %, første stigning siden integrationen begyndte. Det justerede frie cash flow var kun 786 mio. kr. i kvartalet, fordi mere kapital blev bundet i driften på grund af højere fragtrater og brændstofpriser.
Forventninger til 2026
| Meddelt | EBIT før særlige poster 2026 |
|---|---|
| 4. februar 2026 (årsrapport) | 23,0-25,5 mia. kr. |
| 29. april og 12. maj 2026 | Uændret 23,0-25,5 mia. kr. |
| 22. juli 2026 (halvårsrapport) | 23,5-25,5 mia. kr. |
Forventningen omfatter synergier fra Schenker. DSV venter mindst 4 mia. kr. i nye synergier i 2026 og et samlet bidrag på ca. 5 mia. kr. ved årets udgang. Særlige poster ventes at blive ca. 6,5 mia. kr. i 2026, og skatteprocenten ca. 28 %. De samlede omkostninger til transaktion og integration ventes at lande på ca. 11 mia. kr. Regnskabet for 3. kvartal offentliggøres den 21. oktober 2026.
Udbytte og aktietilbagekøb
DSV betaler et lille udbytte. Politikken er at udbetale ca. 10 % af nettoresultatet. For 2025 blev udbyttet 7,00 kr. pr. aktie, svarende til 20,6 % af nettoresultatet. Det er mere end politikkens ca. 10 %, fordi udbyttet blev holdt uændret, mens resultatet faldt. Med en kurs på 1.195,5 kr. den 15. oktober 2026 svarer udbyttet til ca. 0,6 % af kursen.
| Regnskabsår | Udbytte pr. aktie | Tilbagekøb i året |
|---|---|---|
| 2021 | 5,50 kr. | 17.841 mio. kr. |
| 2022 | 6,50 kr. | 20.313 mio. kr. |
| 2023 | 7,00 kr. | 13.997 mio. kr. |
| 2024 | 7,00 kr. | 3.347 mio. kr. |
| 2025 | 7,00 kr. | 0 kr. |
Tidligere har DSV først og fremmest givet penge tilbage til aktionærerne via aktietilbagekøb. I 2021-2023 blev der købt egne aktier for over 52 mia. kr. Det seneste program blev afsluttet i september 2024, samme dag som Schenker-købet blev offentliggjort.
Kapitalallokeringen følger en fast rækkefølge. Først nedbringes gælden, så længe nettorentebærende gæld er over 2,0 gange EBITDA før særlige poster. Derefter kommer opkøb og investeringer, og til sidst udlodning via tilbagekøb og udbytte. Gearingen var 2,7 gange den 30. juni 2026. I årsrapporten for 2025 angav DSV en ambition om at komme under 2,0 gange igen i 1. halvår 2027. Ifølge prioriteringen kommer gældsnedbringelse før nye tilbagekøb.
Konkurrenter og markedet for spedition
DSV sammenligner sig selv med DHL, Expeditors og Kuehne + Nagel, som er de selskaber, DSV bruger som sammenligningsgruppe i årsrapporten. Markedet er ifølge DSV fragmenteret, og opkøb har været med til at samle det. Rederier som Mærsk konkurrerer også om logistikkunderne, samtidig med at de sælger plads til speditørerne.
DSV ejer ikke selv skibe og adskiller sig derfor fra klassiske shippingaktier. En speditør tjener på forskellen mellem prisen til kunden og prisen hos transportøren, den såkaldte bruttofortjeneste. Høje fragtrater kan løfte bruttofortjenesten, men de binder også mere kapital i driften, som DSV oplevede i 2. kvartal 2026.
Ifølge DSV er selskabet en af verdens største købere af transportydelser. Det giver forhandlingsstyrke over for rederier og flyselskaber. DSV fremhæver selv sine IT-systemer og sit globale netværk som grundlaget for at holde marginerne høje.
Vækstmuligheder og strategi
På kapitalmarkedsdagen den 12. maj 2026 præsenterede DSV strategien «Leverage to Lead» og nye mål for 2030. Synergierne fra Schenker skal give ca. 9 mia. kr. årligt med fuld effekt fra 2027. Derudover skal AI, ny teknologi og optimering af netværket forbedre produktiviteten med ca. 9 mia. kr. frem mod 2030.
| Mål for 2030 | Conversion ratio | ROIC før skat |
|---|---|---|
| Air & Sea | Over 55 % | Over 20 % |
| Road | Over 35 % | Over 20 % |
| Contract Logistics | Over 35 % | Over 15 % |
| Koncernen | Ca. 45 % | Ca. 20 % |
Målene skal ses i forhold til en conversion ratio på 29,3 % i 2025 og en ROIC før skat på 12,8 %. DSV forventer desuden at fortsætte med opkøb og at vokse hurtigere end markedet organisk. Contract Logistics voksede i 2. kvartal 2026 især inden for teknologi, herunder cloud og datacentre.
Risici ved DSV-aktien
- Integration: Schenker er det største og mest komplekse opkøb i DSV's historie ifølge selskabet. I 2026 har nogle europæiske lande haft lavere produktivitet og problemer i netværket i Road.
- Konjunktur: Mængden af gods følger verdensøkonomien. Når konjunkturerne vender, falder volumen og bruttofortjeneste typisk samtidig.
- Handelspolitik og geopolitisk uro: DSV nævner de geopolitiske risici i Mellemøsten og handelstold som de vigtigste usikkerheder for 2026.
- Gæld: Nettogælden var 87,3 mia. kr. den 30. juni 2026. Svagere indtjening kan forsinke afdragene og dermed nye tilbagekøb.
- Arbejdskapital: Stigende fragtrater og brændstofpriser binder penge, som det sås i 2. kvartal 2026.
- Branchefokus: Automotive-området havde faldende mængder i 1. halvår 2026.
Sådan vurderer du DSV-aktien
De vigtigste nøgletal for DSV handler om, hvor meget af bruttofortjenesten der bliver til overskud, og om synergierne kommer som lovet. Med kursen 1.195,5 kr. (15. oktober 2026) og en justeret udvandet EPS på 52,0 kr. for de seneste 12 måneder pr. 30. juni 2026 var P/E ca. 23. Det justerede resultat er renset for særlige poster, aktiebaseret vederlag og afskrivninger på goodwill og kunderelationer. Ud fra den almindelige EPS på 29,0 kr. for samme periode er P/E ca. 41.
| Hvad du følger | Hvorfor |
|---|---|
| EBIT før særlige poster mod forventningen | Viser, om integrationen holder tempoet |
| Conversion ratio pr. division | Måler effektiviteten. Målet er ca. 45 % for koncernen i 2030 |
| Synergier fra Schenker | Mindst 4 mia. kr. nye i 2026, ca. 9 mia. kr. årligt fra 2027 |
| Gearing (nettogæld/EBITDA) | Skal under 2,0, før udlodning igen prioriteres |
| Justeret frit cash flow | Afslører, om overskuddet bliver til kontanter |
| Bruttofortjeneste pr. TEU og pr. ton luftfragt | Viser prisniveauet i luft- og søfragt |
Har du brug for at kunne skelne mellem særlige poster, justeret resultat og frit cash flow, er det en god idé at lære at læse et regnskab. DSV's regnskab har mange justerede tal i integrationsperioden.
Køb, skat og konto for danske investorer
DSV-aktien handles under kortnavnet DSV på Nasdaq Copenhagen og kan købes hos alle danske netbanker. Aktien må ligge på en aktiesparekonto. Her betaler du 17 % skat af både udbytte og kursændringer hvert år efter lagerprincippet. Indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026, og det gælder samlet for kontoen, ikke pr. år.
Fordi DSV's udbytte er lille, kommer næsten hele afkastet som kursgevinst. I et frit depot beskattes gevinsten først, når du sælger, med 27 % af de første 79.400 kr. i 2026 (158.800 kr. for ægtepar) og 42 % af resten. Har du købt aktier ad flere omgange, bruges gennemsnitsmetoden til at opgøre købsprisen. Forskellen mellem de to principper er forklaret i artiklen om lagerbeskatning, og de generelle regler står i guiden til skat på aktier.
Af udbyttet på 7,00 kr. pr. aktie indeholdes 27 % i dansk udbytteskat i et frit depot, så du får 5,11 kr. udbetalt pr. aktie. Ligger din samlede aktieindkomst over grænsen, opkræves resten via årsopgørelsen.
Med skatteberegneren kan du regne skatten ud på et konkret salg af DSV-aktier i et frit depot.
DSV eller et bredt indeks?
DSV har over ti år givet et højere kursafkast end C25, men aktien er også faldet ca. 37 % fra toppen i februar 2026 til midten af oktober. Selskabet er afhængigt af én branche og af, at Schenker-integrationen lykkes.
Ejer du en C25-indeksfond, har du allerede ca. 11 % i DSV. Køber du aktien direkte oveni, kan DSV hurtigt blive en stor del af porteføljen. God risikospredning betyder, at du ser på din samlede eksponering mod transportbranchen og ikke kun på den enkelte aktie. DSV er en stor og likvid blue chip-aktie, men det fjerner ikke risikoen ved en enkeltaktie.
Ofte stillede spørgsmål
- Er DSV-aktien en god investering?
- Det kan ingen afgøre for dig, og vi giver ikke anbefalinger. Ifølge DSV har tidligere opkøb skabt betydelig værdi for aktionærerne, og selskabet forventer EBIT før særlige poster på 23,5-25,5 mia. kr. i 2026. Til gengæld er gælden høj efter Schenker-købet, og aktien faldt ca. 37 % fra februar til oktober 2026. Vurder aktien ud fra din egen tidshorisont og risikovillighed.
- Hvem ejer DSV?
- DSV har ingen kontrollerende aktionær. Ifølge årsrapporten for 2025 ejer Ernst Göhner Stiftung 9,7 %, Agility-koncernen 8,0 % og Capital Group 5,1 %. Selskabet havde 101.343 navnenoterede aktionærer ved udgangen af 2025.
- Betaler DSV udbytte?
- Ja, men det er lille. Udbyttet var 7,00 kr. pr. aktie for 2023, 2024 og 2025. Politikken er at udbetale ca. 10 % af nettoresultatet. DSV har historisk prioriteret aktietilbagekøb, men der er ikke købt egne aktier siden september 2024, fordi gælden fra Schenker-købet skal ned under 2,0 gange EBITDA først.
- Hvornår offentliggør DSV regnskab?
- Regnskabet for 3. kvartal 2026 offentliggøres om morgenen den 21. oktober 2026. Halvårsrapporten kom den 22. juli 2026 og årsrapporten for 2025 den 4. februar 2026. DSV aflægger regnskab hvert kvartal.
- Kan jeg købe DSV-aktien på aktiesparekonto?
- Ja. DSV er børsnoteret på Nasdaq Copenhagen og må ligge på en aktiesparekonto. Afkastet beskattes med 17 % efter lagerprincippet. Indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026.
- Hvad er DSV's ticker og ISIN?
- Kortnavnet er DSV, og ISIN-koden er DK0060079531. Der er kun én aktieklasse, og aktien handles i danske kroner på Nasdaq Copenhagen.
- Er DSV med i C25?
- Ja. DSV står på Nasdaqs medlemsliste for C25 i oktober 2026. Den 30. september 2026 vejede aktien 10,98 % af indekset og var den tredjestørste efter Novo Nordisk og Danske Bank.
- Hvad betød købet af Schenker for DSV?
- Schenker blev overtaget fra Deutsche Bahn den 30. april 2025. Schenker havde i 2024 over 85.000 ansatte og en omsætning på ca. 143 mia. kr. Købet fordoblede næsten antallet af ansatte i DSV og øgede omsætningen fra 167,1 mia. kr. i 2024 til 247,3 mia. kr. i 2025. DSV venter årlige synergier på ca. 9 mia. kr. med fuld effekt i 2027 og samlede integrationsomkostninger på ca. 11 mia. kr.
- Hvorfor faldt DSV-aktien i 2026?
- Aktien lukkede på 1.902,5 kr. den 11. februar 2026 og på 1.195,5 kr. den 15. oktober 2026. Det største fald på én dag i 2026 kom den 22. juli, hvor aktien faldt ca. 14 % samme dag som halvårsrapporten, hvor DSV oplyste, at Road-divisionen klarede sig under forventning. DSV har ikke offentliggjort ændrede forventninger efter 22. juli 2026.