Analyse

Demant aktie 2026: Guide til Demant A/S

Demant står bag Oticon, over 4.500 hørecentre og diagnostisk udstyr. Få fakta om aktien, regnskabet, forventningen til 2026, aktietilbagekøb og skat.

Opdateret:

17 min. læsetid

Af Aktieinvestoren Redaktion

Kort fortalt

  • Demant er en dansk høresundhedskoncern med tre forretningsområder: høreapparater (bl.a. Oticon), egne hørecentre og diagnostisk udstyr. Omsætningen var 22.971 mio. kr. i 2025.
  • William Demant Fonden ejede ca. 59 % af aktiekapitalen ved udgangen af 2025 via William Demant Invest. Der er kun én aktieklasse (DEMANT, ISIN DK0060738599), og aktien indgår i C25.
  • 2025 var et svagt år: organisk vækst på 2 %, EBIT før særlige poster på 3.960 mio. kr. (margin 17,2 %) og et kursfald på 18,5 % til 215,20 kr. ved årets udgang.
  • I 2026 er væksten vendt. Den 9. oktober 2026 hævede Demant forventningen til 7-8 % organisk vækst og et EBIT før særlige poster på 4.700-5.000 mio. kr.
  • Demant udbetaler ikke udbytte. Overskudskapital bruges på aktietilbagekøb, og Demant genoptog tilbagekøb den 9. oktober 2026 med en forventning om mindst 3 mia. kr. frem til udgangen af 2027.
  • Opkøbet af den tyske hørecenterkæde KIND (lukket 1. december 2025) og salget af Oticon Medical og EPOS gør Demant til et rent høresundhedsselskab, men har også øget gælden.

Demant er et af de selskaber, man møder, når man går til høreprøve: som producent af Oticon-høreapparater, som ejer af tusindvis af hørecentre og som leverandør af måleudstyr til audiologer. Denne side samler de vigtigste fakta om Demant-aktien pr. 16. oktober 2026: forretningen, ejerskabet, kursudviklingen, regnskabstallene for 2023-2025, regnskabet for første halvår 2026, den gældende forventning til 2026 og de forhold, du som dansk privatinvestor bør kende til skat og konto. Alle tal stammer fra Demants årsrapport 2025, delårsrapporten for 2026 og selskabsmeddelelser, og artiklen er ikke en anbefaling.

Om Demant: forretning, historie og ejerskab

Demant A/S har hovedsæde i Smørum ved København og beskriver sig selv som en fokuseret høresundhedskoncern. Ved udgangen af første halvår 2026 havde koncernen 26.616 medarbejdere. Selskabet sælger i mere end 130 lande og har produktion i Polen og Mexico samt udviklingscentre i bl.a. Danmark, Polen og Malaysia.

Tre forretningsområder

  • Høreapparater (Hearing Aids): Udvikling, produktion og engrossalg af høreapparater under mærker som Oticon, Bernafon og Philips. Ekstern omsætning i 2025: 9.841 mio. kr.
  • Hørecentre (Hearing Care): Koncernens egne butikker og klinikker, hvor brugerne får testet hørelsen og tilpasset høreapparater. Demant ejer over 4.500 hørecentre i mere end 25 lande. Omsætning i 2025: 10.724 mio. kr.
  • Diagnostik (Diagnostics): Audiometre, udstyr til tilpasning af høreapparater og balanceudstyr til audiologer, øre-næse-hals-læger og hospitaler. Demant oplyser, at området er globalt markedsledende inden for høre- og balancemåling. Omsætning i 2025: 2.406 mio. kr.

Høreapparater sælges både til eksterne kunder og til Demants egne hørecentre. Det interne salg (2.632 mio. kr. i 2025) elimineres i koncernregnskabet, så kun den eksterne omsætning tæller med. Geografisk kom ca. 49 % af omsætningen i første halvår 2026 fra Europa og ca. 36 % fra Nordamerika. Resten fordelte sig på Asien, Stillehavsregionen og øvrige markeder.

Fra Oticon til Demant

Historien begynder i 1904, da Hans Demant købte et høreapparat til sin hørehæmmede kone og begyndte at sælge apparater i Odense. I 1957 overdrog sønnen William Demant og hans kone Ida Emilie familiens aktier til en fond, der i dag hedder William Demant Fonden. Holdingselskabet blev børsnoteret som Oticon Holding i maj 1995, skiftede navn til William Demant Holding i 1997 og hedder siden 2019 Demant A/S.

2025 og starten af 2026 blev en markant omstilling. Demant købte KIND, som Demant beskriver som en af verdens førende detailkæder for høreapparater, med ca. 650 klinikker. Handlen blev offentliggjort 11. juni 2025 og lukket 1. december 2025, og ifølge Demant er det koncernens største opkøb nogensinde. Samtidig solgte Demant forretningen med høreimplantater (Oticon Medical) til Impilo og headset-forretningen EPOS til ACCO Brands. Salget af EPOS blev gennemført 30. januar 2026 og salget af Oticon Medical 31. marts 2026.

Ejerskab: William Demant Fonden har kontrollen

William Demant Fonden ejede pr. 31. december 2025 direkte og indirekte ca. 59 % af aktiekapitalen (eksklusive egne aktier) gennem investeringsselskabet William Demant Invest. Fonden har meddelt, at den vil fastholde en ejerandel på 55-60 %. Ingen andre aktionærer havde meldt en ejerandel på 5 % eller mere, og free float (de frit omsættelige aktier) var ca. 41 %. Demant havde ca. 34.000 private aktionærer.

William Demant Invest ejede ved udgangen af 2025 også mere end 10 % af konkurrenten GN Store Nord. Det fremgår af GN's årsrapport for 2025.

Demant-aktien: ticker, ISIN og C25

OplysningDemant
BørsNasdaq Copenhagen (Large Cap)
TickerDEMANT
ISINDK0060738599
AktieklasserÉn klasse, én stemme pr. aktie
Antal aktier211.753.291 (efter kapitalnedsættelse i april 2026)
IndeksC25 (bekræftet i årsrapport 2025; ikke berørt af revisionerne i december 2025 og juni 2026)
MarkedsværdiCa. 45,4 mia. kr. (31.12.2025); ca. 57 mia. kr. (30.6.2026, beregnet)
Største aktionærWilliam Demant Fonden via William Demant Invest, ca. 59 %
Aktiesplit1:5 i maj 2016; alle kurser i artiklen er efter splittet

Demant er en del af C25-indekset, som består af de 25 største og mest handlede aktier på Nasdaq Copenhagen og revideres i juni og december. Ved revisionen i december 2025 kom FLSmidth ind og Nordea ud, og i juni 2026 kom Nordea tilbage, mens Bavarian Nordic røg ud. Demant var ikke berørt af nogen af de to ændringer.

Markedsværdien var 45,4 mia. kr. ved udgangen af 2025 (eksklusive egne aktier) ved en kurs på 215,20 kr. Med kursen 268,20 kr. den 30. juni 2026 og ca. 211 mio. udestående aktier svarer det til ca. 57 mia. kr. Det sidste tal er vores egen beregning og ændrer sig med kursen. Demant gennemførte en aktiesplit på 1:5 i maj 2016, så ældre kurser før 2016 skal divideres med fem for at kunne sammenlignes.

Kursudvikling 2019-2026

Demant-aktien har svinget meget de seneste år, selv om forretningen er relativt stabil. Tabellen viser lukkekursen ved årets udgang ifølge årsrapporterne. I årene 2021-2025 var den højeste kurs 394,7 kr. (2021) og den laveste 173,1 kr. (2022).

TidspunktKurs (DKK)Vigtigste begivenhed
Ultimo 2019209,80Selskabet skifter navn fra William Demant Holding til Demant
Ultimo 2020240,60Coronaåret: organisk vækst på -13 %
Ultimo 2021335,10Organisk vækst på 27 %; årets højeste kurs 394,7 kr.
Ultimo 2022192,55C25 falder 13,5 % i året; Demants laveste kurs 173,1 kr.
Ultimo 2023296,00Organisk vækst på 14 % og EBIT-margin før særlige poster på 20,9 %
Ultimo 2024264,20Årets højeste kurs 371,0 kr.; væksten falder til 2 %
Ultimo 2025215,20Forventningerne nedjusteres to gange; KIND købes; kursfald på 18,5 %
30. juni 2026268,20Organisk vækst på 7 % i 1. halvår; forventningen opjusteres

Kursfaldet i 2025 hang sammen med et svagt høreapparatmarked, især i USA, og at Demant to gange måtte nedjustere sin forventning (i maj og august 2025). Ifølge årsrapporten mistede selskabet også markedsandele i USA, primært på grund af lavere salg til en stor detailkunde. I 2026 har lanceringen af Oticon Zeal og senere Oticon Reveal ifølge selskabet givet et løft i høreapparatsalget.

Regnskab og nøgletal 2023-2025

Demants regnskabsår følger kalenderåret. Tabellen bygger på årsrapporten for 2025, hvor tallene for 2023 er omarbejdet, fordi headset-forretningen EPOS nu behandles som ophørt aktivitet. EBIT før særlige poster er driftsresultatet uden engangsposter som omstruktureringer og opkøbsomkostninger.

Nøgletal (mio. kr.)202320242025
Omsætning21.60122.41922.971
Organisk vækst14 %2 %2 %
Bruttomargin75,6 %76,2 %75,6 %
EBIT før særlige poster4.5064.4043.960
EBIT-margin før særlige poster20,9 %19,6 %17,2 %
Årets resultat (inkl. ophørte aktiviteter)1.7982.3881.544
Resultat pr. aktie (EPS), kr.8,0410,997,31
Justeret EPS, kr.12,6412,7411,74
Frit cash flow3.6223.4863.094
Aktietilbagekøb8462.301582
Nettorentebærende gæld12.28013.54518.742
Gearing (gæld/EBITDA)2,12,33,4

Forskellen mellem EPS og justeret EPS skyldes især tab i de ophørte aktiviteter. I 2025 gav Oticon Medical og EPOS et samlet tab efter skat på 823 mio. kr., mens den fortsættende forretning tjente 2.367 mio. kr. Gælden steg kraftigt i 2025 på grund af KIND-opkøbet, og gearingen nåede 3,4 gange EBITDA. Det er over Demants langsigtede mål på 2,0-2,5.

Første halvår og tredje kvartal 2026

Delårsrapporten for 2026 blev offentliggjort 11. august 2026. Omsætningen steg 15 % til 12.913 mio. kr. Den organiske vækst var 7 %, opkøb (primært KIND) bidrog med 10 %, og valutakurser trak 3 % fra. EBIT før særlige poster steg til 2.134 mio. kr., og marginen var 16,5 %. Resultat pr. aktie var 5,62 kr. (justeret 6,40 kr.). Gælden faldt til 17.950 mio. kr., og gearingen til 3,0.

ForretningsområdeOmsætning 1. halvår 2026 (mio. kr.)Organisk vækst
Høreapparater, ekstern omsætning5.1539 %
Hørecentre6.5386 % (plus 23 % fra opkøb)
Diagnostik1.2226 %
Koncernen i alt12.9137 %

Den 9. oktober 2026 offentliggjorde Demant foreløbige tal for tredje kvartal: omsætning på 6.624 mio. kr. og organisk vækst på 11 %. Høreapparater voksede 17 % organisk til eksterne kunder, især drevet af lanceringen af Oticon Reveal i USA. Den fulde kvartalsmeddelelse kommer 3. november 2026.

Forventningen til 2026

Dato for meddelelseOrganisk vækstEBIT før særlige poster
3. februar 2026 (årsrapport)3-6 %4.100-4.500 mio. kr.
11. august 2026 (halvår)6-7 %4.400-4.800 mio. kr.
9. oktober 2026 (gældende)7-8 %4.700-5.000 mio. kr.

Forventningen pr. 9. oktober 2026 bygger blandt andet på 9 % vækst fra opkøb, -1 % fra valuta, særlige poster på ca. -400 mio. kr. og en skattesats på ca. 23 %. Demant venter nu, at værdien af det globale høreapparatmarked vokser 4-5 % i 2026. Spareprogrammet fra februar 2026 ventes at forbedre EBIT før særlige poster med ca. 300 mio. kr. i 2026, og KIND ventes at bidrage med ca. 325 mio. kr. (begge tal fra halvårsrapporten).

Udbytte og aktietilbagekøb

Demant betaler ikke udbytte. Ifølge kapitalallokeringspolitikken bruges pengestrømmen først til investeringer og opkøb, og overskydende likviditet sendes tilbage til aktionærerne via aktietilbagekøb, så længe gearingen holder sig inden for målet på 2,0-2,5 gange EBITDA. De tilbagekøbte aktier annulleres typisk. Senest annullerede Demant 2.041.372 egne aktier i april 2026.

ÅrAktietilbagekøb (mio. kr.)Kommentar
20213.200
20221.840
2023846
20242.301
2025582Indstillet 11. juni 2025, da KIND-opkøbet blev annonceret
1. halvår 20260Fokus på at nedbringe gælden
Fra 9. oktober 2026Mindst 3.000 frem til udgangen af 2027Genoptaget; gearing ventes inden for 2,0-2,5 ved udgangen af 2027

For en dansk privatinvestor betyder tilbagekøb, at afkastet kommer som kursudvikling frem for kontant udbytte. Når antallet af aktier falder, stiger hver aktionærs andel af overskuddet. Du betaler først skat, når du sælger (på et frit depot), eller løbende via lagerbeskatning (på en aktiesparekonto).

Konkurrenter og marked

Ifølge Demants årsrapport fik ca. 13 mio. mennesker tilpasset ca. 23 mio. høreapparater i 2025. Engrosmarkedet for høreapparater anslås til ca. 7 mia. USD om året, og detailværdien (uden offentlige kanaler) til ca. 20 mia. USD. WHO anslår, at ca. 400 mio. mennesker lever med moderat til svært høretab. Demant venter, at markedet på lang sigt vokser 4-6 % om året målt i værdi. Væksten i antal solgte høreapparater skyldes ifølge Demant omtrent halvt en aldrende befolkning og halvt bedre adgang til behandling.

Engrosmarkedet består ifølge Demant af højt specialiserede producenter, der konkurrerer på produkterne. Ud over Demant nævner fagmediet HearingTracker Sonova, Starkey og GN som leverandører til verdens største hørecenterkæde, Amplifon. I detailleddet konkurrerer Demants hørecentre (blandt andre HearingLife, Hidden Hearing og KIND) med Amplifon og mange uafhængige klinikker. Det offentlige amerikanske veteransystem VA er en vigtig kanal, hvor Demants andel af solgte enheder var 18,9 % i fjerde kvartal 2025.

Markedet er i bevægelse. Den 16. marts 2026 indgik GN Store Nord aftale om at sælge sin høreapparatforretning til Amplifon for 17,0 mia. kr. Når handlen er gennemført, ejer verdens største detailkæde selv en producent. Det kan ændre indkøbsmønstre i branchen, og det er værd at følge for Demant-aktionærer.

OmrådeDemants positionVigtigste konkurrenter
HøreapparaterOticon, Bernafon, PhilipsSonova, Starkey, GN (sælges til Amplifon)
HørecentreOver 4.500 klinikker i 25+ landeAmplifon og uafhængige klinikker
DiagnostikGlobalt markedsledende ifølge DemantMindre specialiserede producenter

Vækstmuligheder og strategi

Strategien hedder «leading hearing healthcare». Demant vil vokse hurtigere end markedet og forbedre indtjeningen gennem stordrift. Selskabets mellem- til langsigtede mål er en omsætningsvækst på 8-10 % om året i lokal valuta, bestående af 6-8 % organisk vækst og ca. 2 % fra opkøb, samt en gradvis stigende EBIT-margin.

  • Nye produkter: Oticon Zeal (lanceret oktober 2025) er et diskret høreapparat, der sidder inde i øret. Oticon Reveal kom i august 2026. Ifølge Demant har lanceringerne løftet både salg og gennemsnitspris.
  • Flere hørecentre: Ifølge årsrapporten gør KIND Demant til en førende detailkæde i Tyskland og øger koncernens omsætning med næsten 10 %.
  • Effektivisering: Spareprogrammet fra februar 2026 skal sænke omkostningerne og ventes at give ca. 300 mio. kr. i 2026.
  • Fokus: Med salget af Oticon Medical og EPOS er Demant nu udelukkende et høresundhedsselskab.
  • Kapitalafkast: Når gælden falder, går overskydende pengestrømme til aktietilbagekøb. Demant venter at købe for mindst 3 mia. kr. frem til udgangen af 2027.

Risici ved Demant-aktien

  • Konkurrence og produktcyklusser: Høreapparatmarkedet drives af lanceringer. Demant nævner selv, at flere konkurrenter lancerer nye produkter i andet halvår 2026. Et svagt produkt kan koste markedsandele, som det skete i USA i 2025.
  • Gæld: Gearingen var 3,0 ved udgangen af juni 2026, over målet på 2,0-2,5. Det begrænser handlefriheden, indtil gælden er nedbragt.
  • Integration af KIND: Demant forventer særlige poster på ca. 150 mio. kr. til transaktion og integration af KIND i 2026. Opkøb kan give overraskelser i begge retninger.
  • Store kunder og kanaler: Lavere salg til en stor amerikansk detailkunde påvirkede 2025. Amplifons køb af GN's høreapparatforretning kan ændre kræfterne i branchen.
  • Offentlige tilskud: I mange lande betaler det offentlige helt eller delvist for høreapparater. Ændringer i tilskudsordninger kan påvirke efterspørgslen.
  • Told og handelspolitik: Usikkerheden om told er fortsat høj ifølge Demant. Selskabet regner med en refusion af tidligere betalt amerikansk told i andet halvår 2026.

Hertil kommer valutarisiko. Ca. 36 % af omsætningen kom fra Nordamerika i første halvår 2026, og en svagere dollar kostede ca. 50 mio. kr. på EBIT før særlige poster i perioden. Demant afdækker dele af valutarisikoen med terminskontrakter.

Sådan vurderer du Demant-aktien

Der findes ikke ét tal, der afgør om aktien er billig eller dyr. Her er de nøgletal og KPI'er, der betyder mest for netop Demant:

  1. Organisk vækst pr. forretningsområde. Især høreapparater til eksterne kunder viser, om nye produkter vinder markedsandele.
  2. Markedsvækst. Demant offentliggør skøn over markedets vækst. Sammenlign selskabets organiske vækst med markedet.
  3. EBIT-margin før særlige poster. Faldt fra 20,9 % i 2023 til 17,2 % i 2025. Følg om marginen stiger igen, som spareprogrammet sigter mod.
  4. Justeret EPS og P/E. Med kursen 215,20 kr. ultimo 2025 og justeret EPS på 11,74 kr. var P/E ca. 18 (vores beregning). Brug justeret EPS, fordi ophørte aktiviteter forvrænger det rapporterede resultat.
  5. Gearing og frit cash flow. Gearingen afgør, hvor meget der kan gå til tilbagekøb. Målet er 2,0-2,5.
  6. Andel af VA-markedet og salg i USA. Ifølge Demant var det amerikanske marked i 2025 præget af lav vækst og hård konkurrence, og salget i USA har betydet meget for kursen.

Vil du lære at finde tallene selv, kan du læse om at læse et regnskab. Demant offentliggør årsrapport, halvårsrapport og kvartalsmeddelelser for første og tredje kvartal.

Køb, skat og konto for danske investorer

Demant-aktien handles på Nasdaq Copenhagen og kan købes via danske banker og mæglere. Da Demant ikke udbetaler udbytte, handler skatten for en Demant-aktionær næsten kun om kursgevinster og kurstab. Læs mere i guiden om skat på aktier.

KontoSkat i 2026Hvordan beskattes Demant-aktien?
Aktiesparekonto (ASK)17 %Lagerbeskatning: skat af årets kursudvikling, også uden salg. Indskudsloft 174.200 kr. samlet.
Frit depot27 % op til 79.400 kr. (158.800 kr. for ægtepar), 42 % deroverRealisationsbeskatning: skat først ved salg. Købskurs opgøres efter gennemsnitsmetoden.

Børsnoterede aktier som Demant må ligge på en aktiesparekonto. Fordelen er den lave sats på 17 %. Ulempen er lagerbeskatningen: stiger aktien, betaler du skat af gevinsten, selv om du ikke sælger. Et negativt afkast giver en negativ skat, der fremføres til senere år på samme konto.

På et frit depot betaler du først skat, når du sælger. Har du købt Demant-aktier ad flere omgange, bruger Skattestyrelsen gennemsnitsmetoden: din anskaffelsessum er gennemsnittet af alle dine Demant-aktier. Gevinsten lægges sammen med din øvrige aktieindkomst. Du kan bruge aktieskatteberegneren til at regne på et konkret salg.

Demant vs. et bredt indeks

En enkelt aktie som Demant er afhængig af ét marked, nogle få produktlanceringer og en enkelt hovedaktionær. Mellem ultimo 2021 og ultimo 2025 faldt kursen fra 335,10 til 215,20 kr., selv om omsætningen steg fra 17.905 til 22.971 mio. kr. Det viser, at god drift ikke altid følges af stigende kurser på kort sigt.

Ejer du en dansk indeksfond, har du allerede lidt Demant, fordi aktien indgår i C25. Ejer du en global indeksfond, fylder Demant meget lidt. Overvej, hvor stor en del af formuen der skal ligge i én aktie. God risikospredning betyder, at et dårligt år i én virksomhed ikke vælter hele porteføljen. Er du interesseret i branchen bredt, kan du læse om sundhedsaktier.

Demant A/S: Annual Report 2025 (offentliggjort 3. februar 2026), afsnit Key figures, Shareholder information, Market trends, Outlook for 2026 og medium- to long-term outlook (demant.com). Demant A/S: Interim Report 2026 (11. august 2026) med nøgletal, forretningsområder og opjusteret forventning. Demant A/S: Selskabsmeddelelse nr. 2026-12, «Upgraded financial outlook for 2026 and resumption of share buy-backs» (9. oktober 2026). Demant A/S: Selskabsmeddelelse om gennemført kapitalnedsættelse (8. april 2026) og investor news om salg af EPOS (30. januar 2026) og Oticon Medical (31. marts 2026). Demant A/S: Annual Report 2023 (kurser 2019-2020) og selskabets historik på demant.com/about/our-history. GN Store Nord A/S: Annual Report 2025, afsnit Shareholder information (William Demant Invests ejerandel i GN). Nasdaq: Meddelelser om halvårlig revision af OMX Copenhagen 25 (12. december 2025 og 12. juni 2026). HearingTracker: «Amplifon Strikes Deal to Buy GN Hearing» (marts 2026). Skattestyrelsen (skat.dk): Aktiesparekonto og beskatning af aktieindkomst 2026.

Artiklen er udelukkende til information og er ikke investeringsrådgivning eller en opfordring til at købe eller sælge Demant-aktien. Tal og kurser er hentet fra Demants egne rapporter og meddelelser og er dateret i teksten. Historisk kursudvikling er ingen garanti for fremtidigt afkast, og investering i enkeltaktier kan give tab. Kontakt en rådgiver, hvis du er i tvivl om din egen situation.

Ofte stillede spørgsmål

Er Demant-aktien en god investering?
Det kan ingen svare på for dig. Demant har en stærk position i høreapparater, hørecentre og diagnostik, og selskabet hævede den 9. oktober 2026 forventningen til 7-8 % organisk vækst. Omvendt er gælden højere efter KIND-opkøbet, konkurrencen er hård, og kursen har svinget fra 394,7 kr. i 2021 til 173,1 kr. i 2022. Vurder aktien ud fra din egen tidshorisont og risikospredning. Artiklen er ikke investeringsrådgivning.
Hvem ejer Demant?
William Demant Fonden ejede ca. 59 % af aktiekapitalen (eksklusive egne aktier) pr. 31. december 2025 gennem William Demant Invest. Fonden har meddelt, at den vil fastholde en ejerandel på 55-60 %. Ingen andre aktionærer havde meldt en ejerandel på 5 % eller mere, og free float var ca. 41 %.
Betaler Demant udbytte?
Nej. Demant udbetaler ikke udbytte. Overskudskapital bruges til aktietilbagekøb, når gearingen er inden for målet på 2,0-2,5 gange EBITDA. Tilbagekøbene blev sat på pause efter KIND-opkøbet og genoptaget den 9. oktober 2026, hvor Demant meddelte, at selskabet venter at købe egne aktier for mindst 3 mia. kr. frem til udgangen af 2027.
Hvad er Demants ticker og ISIN?
Aktien handles på Nasdaq Copenhagen under tickeren DEMANT med ISIN-koden DK0060738599. Der er kun én aktieklasse, og hver aktie giver én stemme.
Er Demant med i C25?
Ja. Demant indgår i C25-indekset. Det fremgår af årsrapporten for 2025, og aktien blev hverken fjernet ved revisionen i december 2025 eller i juni 2026, hvor ændringerne omfattede FLSmidth, Nordea og Bavarian Nordic.
Hvornår offentliggør Demant regnskab?
Demants regnskabsår følger kalenderåret. Kvartalsmeddelelsen for tredje kvartal 2026 offentliggøres 3. november 2026. Årsrapporten for 2025 kom 3. februar 2026 og halvårsrapporten 11. august 2026. Datoerne for 2027 fremgår af selskabets finanskalender.
Kan jeg købe Demant-aktien på aktiesparekonto?
Ja. Demant er børsnoteret på Nasdaq Copenhagen, og børsnoterede aktier må ligge på en aktiesparekonto. Afkastet beskattes med 17 % efter lagerprincippet, dvs. hvert år uanset om du sælger. Indskudsloftet er 174.200 kr. samlet i 2026.
Hvad er Demants forventning til 2026?
Pr. 9. oktober 2026 venter Demant en organisk vækst på 7-8 % og et EBIT før særlige poster på 4.700-5.000 mio. kr. Den oprindelige forventning fra 3. februar 2026 var 3-6 % og 4.100-4.500 mio. kr. Forventningen blev hævet både 11. august og 9. oktober 2026.
Hvorfor faldt Demant-aktien i 2025?
Kursen faldt 18,5 % i 2025 til 215,20 kr. Høreapparatmarkedet voksede langsommere end normalt, især i USA, Demant tabte markedsandele i USA og nedjusterede forventningen to gange i løbet af året. Den organiske vækst endte på 2 %, og EBIT-marginen før særlige poster faldt til 17,2 %.