FLSmidth aktie 2026: Guide til FLSmidth & Co. A/S
FLSmidth har solgt cementforretningen og er nu en ren leverandør til mineindustrien. Her er tallene, forventningerne, ejerne og risiciene pr. oktober 2026.
Opdateret:
16 min. læsetid
Af Aktieinvestoren Redaktion
Kort fortalt
- FLSmidth & Co. A/S, der bruger brandet FLS, er efter salget af cementforretningen i oktober 2025 en ren leverandør af udstyr og service til mineindustrien. Selskabet havde 5.494 ansatte ved udgangen af 2025.
- Aktien kom ind i C25-indekset den 22. december 2025 og er med pr. oktober 2026 (Nasdaq). Markedsværdien var ca. 33,7 mia. kr. den 15. oktober 2026.
- Omsætningen var 14,6 mia. kr. i 2025, og den justerede EBITA-margin steg til 15,9 %. Tab og nedskrivninger på de solgte aktiviteter betød, at årets resultat kun blev 8 mio. kr.
- Den 19. august 2026 justerede FLSmidth forventningen til 2026: organisk vækst på 0-4 % og en justeret EBITA-margin på 16,0-16,5 %. I februar lød forventningen på -1 til 4 % og 15,5-16,5 %.
- Udbyttet for 2025 blev 4 kr. pr. aktie (2024: 8 kr.). Et aktietilbagekøb på op til 1 mia. kr. startede 18. maj 2026 og skal være afsluttet inden udgangen af 2026.
- Altor Invest 7 AS ejede ca. 15 % og Lundbeckfond Invest over 10 % af aktierne ifølge årsrapporten for 2025.
- Aktien lukkede i 584 kr. den 15. oktober 2026 mod 445 kr. ved udgangen af 2025. Den laveste lukkekurs de seneste ti år var 136,1 kr. den 23. marts 2020.
FLSmidth blev grundlagt i 1882 og har ændret sig markant de seneste år. I mange år var cement kernen i forretningen. I dag er cementdelen solgt, og selskabet lever af maskiner, reservedele og service til miner, der udvinder fx kobber og guld. Samtidig er marginen steget, og aktien kom med i C25 i december 2025. Denne guide gennemgår forretningen, aktien, kursudviklingen, regnskaberne, halvåret 2026, udbytte, risici og skat. Alle tal er hentet fra FLSmidths årsrapporter, delårsrapporter og selskabsmeddelelser samt Nasdaq Copenhagen og er opgjort pr. 16. oktober 2026.
Om FLSmidth: Leverandør til mineindustrien
FLSmidth leverer teknologi og service til hele forarbejdningen af malm i en mine, fra knusning og formaling til separation og afvanding. Selskabet kalder det et «full flowsheet». Hovedkontoret ligger på Havneholmen i København efter salget af det gamle hovedsæde i Valby. Ifølge årsrapporten for 2025 betjener FLSmidth kunder i ca. 125 lande og har lokal tilstedeværelse i ca. 40 lande.
Tre forretningsområder
Service sælger reservedele, sliddele og vedligeholdelse til miner, der allerede bruger FLSmidths udstyr. Products leverer større maskiner og anlæg til nye projekter og udvidelser. PC&V (Pumps, Cyclones & Valves) sælger pumper, hydrocykloner og ventiler, hvoraf ca. 75 % af ordrerne vedrører eftermarkedet.
| Forretningsområde (2025) | Omsætning | Organisk vækst |
|---|---|---|
| Service | 8.548 mio. kr. | 9 % |
| Products | 3.104 mio. kr. | -28 % |
| PC&V | 2.960 mio. kr. | 12 % |
| Koncernen | 14.612 mio. kr. | -1 % |
Service og PC&V står for ca. 79 % af omsætningen. Ifølge FLSmidth gør den voksende andel fra netop de to områder selskabet mere modstandsdygtigt. Products er mere cyklisk og afhænger af, om mineselskaberne godkender nye projekter. Fra 1. januar 2027 deles forretningen i fire områder, når en ny enhed for knusning, sortering og sigtning (Crushing, Sizing & Screening) oprettes.
| Region (2025) | Andel af omsætningen | Andel af ansatte |
|---|---|---|
| Nordamerika | 26 % | 25 % |
| Sydamerika | 29 % | 21 % |
| Europa, Mellemøsten og Afrika | 18 % | 38 % |
| Asien og Australien | 27 % | 16 % |
Fra cement til minedrift
FLSmidth blev grundlagt i 1882, og cement var i mange år kernen i forretningen. I 2022 købte selskabet Mining Technologies, som indgik i regnskabet fra de sidste fire måneder af 2022. Under strategien CORE'26 blev forretningen derefter beskåret. Cementforretningen blev solgt til Pacific Avenue Capital Partners med lukning den 31. oktober 2025 for en startpris på 75 mio. euro plus op til 75 mio. euro mere, hvis visse betingelser opfyldes. Air Pollution Control blev solgt til Rubicon Partners med lukning den 30. december 2025.
Ledelsen er skiftet i 2026. Toni Laaksonen blev administrerende direktør i februar 2026 efter Mikko Keto, og Lene Skole blev bestyrelsesformand efter generalforsamlingen den 24. marts 2026, hvor Mads Nipper ikke genopstillede.
Ejerskab
| Aktionær (ifølge årsrapporten 2025) | Andel |
|---|---|
| Altor Invest 7 AS | ca. 15 % |
| Lundbeckfond Invest A/S | over 10 % |
| FLSmidth & Co. A/S (egne aktier, ultimo 2025) | 5,2 % |
| Private investorer i alt | ca. 15 % |
Altor Invest 7 AS meddelte i november 2025 en ejerandel på 15,05 %. FLSmidth har ingen kontrollerende aktionær, og free float, dvs. de aktier, der ikke ejes af storaktionærer eller selskabet selv, udgør ca. 68 %. Selskabet havde ca. 43.000 navnenoterede aktionærer ved udgangen af 2025. Beholdningen af egne aktier steg til 6,6 % ved udgangen af juni 2026 på grund af tilbagekøbet.
Aktien: Ticker, ISIN og C25
| Oplysning | FLSmidth |
|---|---|
| Kortnavn (ticker) | FLS |
| ISIN | DK0010234467 |
| Børs | Nasdaq Copenhagen |
| Aktieklasser | Én |
| Antal aktier | 57.650.000 |
| Lukkekurs 15. oktober 2026 | 584 kr. |
| Markedsværdi 15. oktober 2026 | ca. 33,7 mia. kr. |
Nasdaq optog FLSmidth i C25-indekset ved den halvårlige revision med virkning fra 22. december 2025. Samtidig røg Nordea ud. FLSmidth står på Nasdaqs medlemsliste for C25 pr. 15. oktober 2026. Selskabet er ikke blandt de ti største i indekset, som den 30. september 2026 alle vejede mindst 3,61 %.
Markedsværdien er beregnet ud fra alle 57.650.000 aktier inklusive egne aktier og lukkekursen den 15. oktober 2026. Ved udgangen af 2025 var den 25,7 mia. kr. og ved udgangen af juni 2026 27,6 mia. kr. I april 2026 blev aktiekapitalen nedsat ved at sænke den nominelle værdi pr. aktie. Antallet af aktier og stemmer var uændret, så nedsættelsen er ikke et aktiesplit.
Kursudvikling de seneste ti år
Tabellen viser lukkekursen ved årets udgang ifølge Nasdaq Copenhagen. Der har ikke været aktiesplit i perioden. Udbytte er ikke medregnet.
| År | Lukkekurs | Vigtig begivenhed |
|---|---|---|
| 2016 | 293,0 kr. | Cement og minedrift i samme koncern |
| 2017 | 361,3 kr. | Højeste lukkekurs i året 438 kr. (31. oktober) |
| 2018 | 293,1 kr. | Kursen falder ca. 19 % |
| 2019 | 265,4 kr. | Intet udbytte for 2019 |
| 2020 | 232,8 kr. | Laveste lukkekurs 136,1 kr. den 23. marts under coronakrisen |
| 2021 | 244,3 kr. | Antallet af aktier stiger fra 51,25 til 57,65 mio. |
| 2022 | 251,7 kr. | Mining Technologies købt, laveste lukkekurs 164,35 kr. |
| 2023 | 287,2 kr. | CORE'26 og omstrukturering |
| 2024 | 356,0 kr. | Højeste EBITA-margin i over ti år |
| 2025 | 445,0 kr. | Cementdelen solgt, optaget i C25 |
| 2026 (15. okt.) | 584,0 kr. | Højeste lukkekurs 611 kr. den 11. februar |
Fra udgangen af 2016 til 15. oktober 2026 er kursen steget ca. 99 %. Fra 2016 til 2023 lå kursen mellem ca. 230 og 360 kr. ved årets udgang, mens EBITA-marginen i årene 2020-2023 lå på 4-6 %. Stigningen siden 2023 falder sammen med, at marginen er steget, og at cementdelen er solgt. I 2025 gav aktien et samlet afkast på 26,9 % inklusive udbytte ifølge FLSmidth.
Kursen i 2026
Aktien lukkede på 611 kr. den 11. februar 2026, den højeste lukkekurs i Nasdaqs data for de seneste ti år. Den 1. maj 2026 oplyste FLSmidth, at en intern undersøgelse havde fundet tegn på, at tilbudsmateriale var sendt til personer i Rusland i forbindelse med mulige projekter i Kasakhstan. Aktien lukkede i 443,2 kr. den 4. maj, årets laveste lukkekurs. På dagen for halvårsrapporten den 19. august steg kursen fra 498,2 kr. til 529,5 kr., og den 15. oktober lukkede den i 584 kr.
FLSmidth-aktien har først for alvor bevæget sig væk fra niveauet omkring 250-350 kr., efter at selskabet blev mere fokuseret og mere lønsomt.
Regnskab og nøgletal 2023-2025
Salget af cementdelen gør det svært at sammenligne årene. I tabellen er 2023 opgjort med cementdelen, mens 2024 er omregnet til kun at omfatte de fortsættende aktiviteter. EBITA er driftsresultatet før amortisering af immaterielle aktiver. Den justerede EBITA er desuden renset for visse omstillingsomkostninger, fx til nyt IT-system og adskillelsen af cementdelen, og for andre driftsindtægter. Tallene er fra femårsoversigten i årsrapporten for 2025 og er i mio. kr.
| Nøgletal | 2023 (inkl. cement) | 2024 (kun fortsættende) | 2025 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | 24.106 | 15.740 | 14.612 |
| Ordreindgang | 21.376 | 15.333 | 15.045 |
| Bruttomargin | 24,0 % | 31,8 % | 35,0 % |
| EBITA | 1.438 | 1.636 | 2.337 |
| Justeret EBITA | 1.919 | 1.780 | 2.319 |
| EBITA-margin | 6,0 % | 10,4 % | 16,0 % |
| Resultat, fortsættende aktiviteter | 672 | 801 | 714 |
| Årets resultat i alt | 491 | 1.030 | 8 |
| Udvandet EPS (kr.) | 8,7 | 17,7 | 0,0 |
| Frit cash flow | 366 | 132 | 479 |
| Nettorentebærende gæld (minus = nettokontanter) | -639 | -847 | -2.014 |
| Udbytte pr. aktie (kr.) | 4 | 8 | 4 |
| Ansatte ultimo | 9.377 | 5.745 | 5.494 |
I 2025 faldt omsætningen 7 %, heraf 6 procentpoint på grund af valutakurser. Balancetallene for 2024 er ikke omregnet. Til gengæld steg bruttomarginen, fordi Service og PC&V fyldte mere. Den justerede EBITA-margin blev 15,9 %. De solgte aktiviteter (cement og Air Pollution Control) gav et tab på 706 mio. kr., herunder nedskrivninger på 633 mio. kr. Derfor blev årets samlede resultat kun 8 mio. kr., og EPS 0,0 kr. I 2024 udgjorde den rapporterede omsætning inklusive cement 20.187 mio. kr.
1. halvår 2026
| Mio. kr. | 1. halvår 2026 | 1. halvår 2025 |
|---|---|---|
| Ordreindgang | 7.924 | 7.294 |
| Omsætning | 7.223 | 7.086 |
| Justeret EBITA | 1.183 | 1.054 |
| Justeret EBITA-margin | 16,4 % | 14,9 % |
| EBITA | 1.866 | 1.030 |
| Periodens resultat | 1.426 | -104 |
| Frit cash flow | 585 | 187 |
Halvårsrapporten kom den 19. august 2026. I 2. kvartal voksede omsætningen organisk 16 %, og den justerede EBITA-margin var 17,3 %. Ordreindgangen steg organisk 14 % i Service og 18 % i PC&V. Salget af det tidligere hovedsæde i Valby gav en indtægt på 675 mio. kr. i 1. kvartal, som løfter EBITA og resultat, men ikke den justerede EBITA. Ordrebeholdningen var 11.515 mio. kr. ved udgangen af juni.
Forventninger til 2026
| Meddelt | Organisk vækst | Justeret EBITA-margin |
|---|---|---|
| 5. februar 2026 (foreløbige tal for 2025) | -1 % til 4 % | 15,5-16,5 % |
| 19. august 2026 (halvårsrapport) | 0 % til 4 % | 16,0-16,5 % |
Forventningen bygger på organisk vækst på 3-5 % i Service, -15 til -5 % i Products og 5-8 % i PC&V. Products ventes at falde, fordi ordrebogen er skåret til, og fordi investeringerne i branchen er lave. Med valutakurserne i august ventes den rapporterede vækst at blive ca. 1 procentpoint højere end den organiske. Delårsrapporten for 9 måneder kommer den 11. november 2026, og FLSmidth holder kapitalmarkedsdag den 17. november 2026, hvor en ny strategi skal præsenteres.
Udbytte og aktietilbagekøb
FLSmidths udbyttepolitik er at udbetale 30-50 % af nettoresultatet. For 2025 blev udbyttet 4 kr. pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 0,9 % af kursen ved årets udgang. Fordi årets resultat kun var 8 mio. kr., svarede udbyttet regnskabsmæssigt til 2.883 % af resultatet. Udbyttet på i alt 217 mio. kr. blev udbetalt i marts 2026.
| Regnskabsår | Udbytte pr. aktie |
|---|---|
| 2019 | 0 kr. |
| 2020 | 2 kr. |
| 2021 | 3 kr. |
| 2022 | 3 kr. |
| 2023 | 4 kr. |
| 2024 | 8 kr. |
| 2025 | 4 kr. |
FLSmidth har også brugt aktietilbagekøb. Et program på op til 1,4 mia. kr. løb fra juni 2025 til februar 2026, hvor der blev købt ca. 3,1 mio. aktier. Et nyt program på op til 1,0 mia. kr. startede den 18. maj 2026 og skal være afsluttet inden udgangen af 2026. Egne aktier, der ikke skal bruges til medarbejderprogrammer, ventes foreslået annulleret på en generalforsamling.
Bestyrelsen vil holde gælden under 2 gange EBITDA. Ved udgangen af juni 2026 havde FLSmidth nettokontanter på 2.228 mio. kr., så der er plads til både udbytte og tilbagekøb. Ifølge FLSmidth kan overskydende kapital udloddes via tilbagekøb eller ekstraordinært udbytte.
Konkurrenter og minemarkedet
FLSmidth konkurrerer med andre store leverandører til mineindustrien, fx finske Metso og britiske Weir, og med en række mindre specialister. Ifølge årsrapporten for 2025 møder FLSmidth hårdere konkurrence fra selskaber med lavere omkostninger, især i regioner, hvor kunderne er prisfølsomme.
Efterspørgslen afhænger af mineselskabernes investeringer og dermed af priserne på metaller. FLSmidth nævner selv kobber, lithium, nikkel og kobolt som mineraler, der skal bruges i energiomstillingen, og guldprojekter har været særligt aktive. Hvis du vil forstå, hvad der driver priserne, kan du læse om råvarer som investering. Store projekter kræver en endelig investeringsbeslutning hos kunden, og ifølge halvårsrapporten for 2026 var flere større beslutninger endnu ikke truffet.
Service og PC&V følger i højere grad den løbende drift i minerne, hvor udstyr slides og skal vedligeholdes. FLSmidth har i de seneste år flyttet fokus fra store anlæg til denne del af forretningen.
Vækstmuligheder og strategi
Strategien CORE'26 slutter med 2026. Den handlede om at forenkle selskabet, sælge cementdelen og hæve marginen. Den nye ledelse har meldt, at næste fase skal handle om vækst, og den nye strategi præsenteres på kapitalmarkedsdagen den 17. november 2026.
- Ny struktur: Fra 1. januar 2027 får FLSmidth fire forretningsområder, hvor Crushing, Sizing & Screening skal styrke salget direkte til minerne.
- Ordrer: I oktober 2026 har FLSmidth meddelt ordrer på 360 mio. kr., 175 mio. kr. og 225 mio. kr. til kobber- og guldprojekter i Chile og Nordamerika.
- Nye markeder: I marts 2026 annoncerede FLSmidth et joint venture i Usbekistan med fokus på Centralasien.
- MissionZero: FLSmidth har et mål om at kunne tilbyde løsninger til minedrift uden udledninger i 2030.
Risici ved FLSmidth-aktien
- Minecyklus: Products faldt organisk 28 % i 2025. Falder metalpriserne, udskyder kunderne projekter. Selskabet er dermed følsomt over for konjunkturerne.
- Sanktioner: FLSmidth har underrettet de amerikanske og danske myndigheder om en mulig overtrædelse af sanktionsregler. Selskabet har ikke hensat penge og skriver, at det ikke kan garantere, at sagen ikke fører til sanktioner.
- Valuta: Omsætningen ligger i mange valutaer, og i 2025 trak valutakurserne omsætningen 6 procentpoint ned. Læs mere om valutarisiko.
- Arbejdskapital: Den bundne arbejdskapital steg til 24,4 % af omsætningen ved udgangen af juni 2026 fra 12,0 % et år før.
- Projekter: Products havde en EBITA-margin på 1,5 % i 2. kvartal 2026. Store projekter kan give tab, hvis de bliver dyrere end forventet.
- Ledelsesskifte: Ny direktør, ny formand og flere nye medlemmer af direktionen på et år øger usikkerheden om den videre kurs.
Sådan vurderer du FLSmidth-aktien
Resultatet pr. aktie er forvrænget af salget af cementdelen i 2025 og af salget af hovedsædet i 2026. Et P/E-tal giver derfor et misvisende billede lige nu. Brug i stedet de nøgletal, som selskabet selv styrer efter, og se på dem over flere kvartaler.
| Hvad du følger | Hvorfor |
|---|---|
| Ordreindgang og book-to-bill | Over 100 % betyder, at ordrebogen vokser |
| Organisk vækst i Service og PC&V | Den stabile del af forretningen |
| Justeret EBITA-margin | Forventningen er 16,0-16,5 % i 2026 |
| EBITA-margin i Products | Viser, om de store projekter er blevet lønsomme |
| Arbejdskapital i procent af omsætningen | Steg til 24,4 % i juni 2026 |
| ROCE (afkast af anvendt kapital) | Var 17,8 % ved udgangen af juni 2026 |
Sammenlign også markedsværdien med indtjeningen fra de fortsættende aktiviteter. I 2025 var resultatet fra de fortsættende aktiviteter 714 mio. kr. Læs mere om metoden i vores guide til fundamental analyse.
Køb, skat og konto for danske investorer
FLSmidth-aktien handles under kortnavnet FLS og kan købes hos danske netbanker og handelsplatforme. Den er børsnoteret og må derfor ligge på en aktiesparekonto, hvor afkastet beskattes med 17 % hvert år efter lagerprincippet. Indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026, og det er et samlet loft for kontoen.
I et frit depot betaler du 27 % af aktieindkomst op til 79.400 kr. i 2026 (158.800 kr. for ægtepar) og 42 % af det overskydende. Kursgevinster beskattes først ved salg, og har du købt ad flere gange, bruges gennemsnitsmetoden. Af udbyttet på 4 kr. pr. aktie indeholdes 27 % i udbytteskat, så du får 2,92 kr. udbetalt pr. aktie. Reglerne er samlet i guiden til skat på aktier.
FLSmidth eller et bredt indeks?
FLSmidth er et mellemstort selskab, der afhænger af én kundegruppe: mineindustrien. Kursen er steget ca. 99 % fra udgangen af 2016 til 15. oktober 2026, mens C25 steg ca. 80 % i de ti år frem til 30. september 2026 målt som kursindeks. Undervejs har aktien dog stået stille i mange år, og den faldt til 136,1 kr. i marts 2020.
En bred indeksfond spreder risikoen på mange brancher. Overvej, om FLSmidth skal være en mindre del af en ellers bredt sammensat portefølje. Læs mere om risikospredning, før du lægger en stor del af opsparingen i en enkelt aktie.
Ofte stillede spørgsmål
- Er FLSmidth-aktien en god investering?
- Det kan vi ikke afgøre for dig, og vi giver ikke anbefalinger. FLSmidth har hævet den justerede EBITA-margin til 15,9 % i 2025 og forventer 16,0-16,5 % i 2026, og selskabet har nettokontanter. Til gengæld er Products presset af lave investeringer i minebranchen, der er en verserende sanktionssag, og ledelsen er ny. Vurder aktien ud fra din egen tidshorisont og risikovillighed.
- Hvem ejer FLSmidth?
- Ifølge årsrapporten for 2025 er de største aktionærer Altor Invest 7 AS med ca. 15 % og Lundbeckfond Invest A/S med over 10 %. Ingen aktionær har kontrol over selskabet, og free float er ca. 68 %. FLSmidth ejede selv 6,6 % af aktierne ved udgangen af juni 2026.
- Betaler FLSmidth udbytte?
- Ja. Politikken er at udbetale 30-50 % af nettoresultatet. Udbyttet var 4 kr. pr. aktie for 2025 og 8 kr. for 2024. FLSmidth køber desuden egne aktier tilbage for op til 1 mia. kr. i et program, der startede 18. maj 2026.
- Hvornår offentliggør FLSmidth regnskab?
- Delårsrapporten for de første 9 måneder af 2026 kommer den 11. november 2026. Halvårsrapporten kom den 19. august 2026 og årsrapporten for 2025 den 18. februar 2026. Kapitalmarkedsdagen med den nye strategi holdes den 17. november 2026.
- Kan jeg købe FLSmidth-aktien på aktiesparekonto?
- Ja. FLSmidth er børsnoteret på Nasdaq Copenhagen og må ligge på en aktiesparekonto. Afkastet beskattes med 17 % efter lagerprincippet, og indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026.
- Hvad er FLSmidths ticker og ISIN?
- Kortnavnet er FLS, og ISIN-koden er DK0010234467. Der er én aktieklasse, og aktien handles i danske kroner på Nasdaq Copenhagen. Selskabets juridiske navn er FLSmidth & Co. A/S, men det markedsfører sig som FLS.
- Er FLSmidth med i C25?
- Ja. FLSmidth blev optaget i C25 med virkning fra 22. december 2025, hvor aktien erstattede Nordea, og står på Nasdaqs medlemsliste for C25 i oktober 2026.
- Har FLSmidth stadig cementforretningen?
- Nej. Cementforretningen blev solgt til Pacific Avenue Capital Partners med lukning den 31. oktober 2025, og Air Pollution Control blev solgt til Rubicon Partners med lukning den 30. december 2025. FLSmidth er nu en ren leverandør til mineindustrien.
- Hvad er sanktionssagen i FLSmidth?
- Den 1. maj 2026 oplyste FLSmidth, at en intern undersøgelse havde fundet tegn på, at tilbudsmateriale var givet til personer i Rusland i forbindelse med mulige projekter i Kasakhstan. Selskabet har stoppet arbejdet med de tilbud og underrettet blandt andet det amerikanske OFAC og Erhvervsstyrelsen. Der er ikke hensat penge til sagen, og forventningerne til 2026 blev ikke ændret.