Analyse

Coloplast aktie 2026: Guide til Coloplast A/S

Coloplast har stærke positioner i stomi og inkontinens, men aktien er mere end halveret siden 2021. Få overblik over forretningen, A- og B-aktierne, Coloplast Fonden, regnskaberne, udbyttet og risiciene.

Opdateret:

15 min. læsetid

Af Aktieinvestoren Redaktion

Kort fortalt

  • Coloplast A/S laver produkter til stomi, inkontinens, strubehovedopererede, sår og urologi. I regnskabsåret 2024/25 (1. oktober 2024 til 30. september 2025) var omsætningen 27.874 mio. kr. med 7 % organisk vækst.
  • Selskabet har A- og B-aktier. Kun B-aktien er børsnoteret (COLO B). Siden 1. oktober 2026 kontrollerer Coloplast Fonden via Coloplast Holding 51,36 % af stemmerne.
  • Kursen er faldet fra en top på 1.182,5 kr. i august 2021 til 468,5 kr. den 15. oktober 2026. Den laveste lukkekurs var 372,3 kr. den 30. juni 2026. Markedsværdien var ca. 107 mia. kr. med A-aktierne opgjort til B-aktiens kurs.
  • Den 23. april 2026 sænkede Coloplast forventningen til 2025/26 til 5-6 % organisk vækst og ca. 5 % vækst i driftsresultatet i faste valutakurser. En nedskrivning på 3,0 mia. kr. på Kerecis trækker det regnskabsmæssige resultat ned.
  • Udbyttet for 2024/25 var 23 kr. pr. aktie. For 2025/26 er der betalt 5 kr. i interimudbytte. Målet er at udlodde 60-80 % af nettoresultatet via udbytte og aktietilbagekøb.
  • Gavin Wood blev administrerende direktør den 1. maj 2026. Årsregnskabet for 2025/26 offentliggøres den 3. november 2026.

Coloplast var i mange år kendt for stabil vækst, men siden toppen i 2021 er kursen mere end halveret. I samme periode har selskabet haft problemer i sårforretningen Kerecis, nedjusteret forventningerne to gange og skiftet topchef. I denne guide gennemgår vi forretningen, ejerskabet med A- og B-aktier og den nye fond, aktien, regnskaberne for de seneste tre regnskabsår, de første ni måneder af 2025/26, udbyttet, risiciene og skatten for danske investorer. Bemærk, at Coloplasts regnskabsår løber fra 1. oktober til 30. september. Alle tal er hentet fra Coloplasts årsrapport for 2024/25, delårsrapporter for 2025/26, selskabsmeddelelser og Nasdaq Copenhagen og er opgjort pr. 16. oktober 2026.

Om Coloplast: Forretning, historie og ejerskab

Coloplasts historie begynder i 1954. Sygeplejersken Elise Sørensen fik ideen til en selvklæbende stomipose, efter at hendes søster havde fået en stomi (en kunstig udgang på maven). Ingeniør og plastproducent Aage Louis-Hansen og hans kone, sygeplejersken Johanne Louis-Hansen, udviklede posen. Selskabet blev grundlagt i 1957 og har hovedsæde i Humlebæk. Ifølge selskabet har Coloplast i dag over 17.000 medarbejdere i 43 lande. B-aktien har været børsnoteret siden 1983.

Fem forretningsområder

ForretningsområdeOmsætning 2024/25 (mio. kr.)Organisk vækst 2024/25
Ostomy Care (stomi)9.8976 %
Continence Care (inkontinens, fx katetre)8.9848 %
Voice & Respiratory Care (strubehoved og luftveje)2.2809 %
Wound & Tissue Repair (sår, inkl. Kerecis)3.9298 %
Interventional Urology (urologi)2.7842 %
I alt27.8747 %

Stomi og inkontinens står tilsammen for ca. to tredjedele af omsætningen. Mange brugere har brug for produkterne dagligt i årevis, og en stor del af salget betales via offentlige tilskud. Voice & Respiratory Care kom til med købet af Atos Medical i januar 2022. Kerecis, der laver sårprodukter af fiskeskind, blev købt i august 2023. I 2024/25 kom 15.510 mio. kr. fra Europa, 7.828 mio. kr. fra andre udviklede markeder og 4.536 mio. kr. fra vækstmarkeder.

Ejerskab: Fra familie til fond

Coloplasts aktiekapital er 228,2 mio. kr., fordelt på 18 mio. A-aktier og 210,2 mio. B-aktier med en pålydende værdi på 1 kr. Hver A-aktie har ti stemmer, og hver B-aktie har én stemme. A-aktierne er ikke børsnoterede, og bestyrelsen skal godkende ejerskifte. Pr. 30. september 2025 ejede A-aktionærerne og deres familier 43 % af kapitalen og 67 % af stemmerne.

Den 1. oktober 2026 blev ejerskabet ændret som led i et generationsskifte. Niels Peter Louis-Hansen overdrog som gave sit selskabs aktier i Coloplast Holding ApS til Coloplast Fonden. Coloplast Holding ejer 29,49 % af kapitalen og 51,36 % af stemmerne i Coloplast A/S. Coloplast Fonden kontrollerer nu disse 51,36 % af stemmerne via sit datterselskab CF Holding af 2026 ApS og ejer indirekte 18,46 % af kapitalen. Niels Peter Louis-Hansen har herefter 3,65 % af stemmerne og 1,92 % af kapitalen. Den 4. september 2026 offentliggjorde Finanstilsynet, at overdragelsen er fritaget fra pligten til at fremsætte et overtagelsestilbud til de øvrige aktionærer. Coloplast Holding blev stiftet i 2023 af Niels Peter Louis-Hansen og Aage og Johanne Louis-Hansens Fond.

Coloplast-aktien: A- og B-aktier, ticker og C25

Det er B-aktien, private investorer kan købe. Den handles på Nasdaq Copenhagen og indgår i C25-indekset ifølge Nasdaqs liste pr. 15. oktober 2026. Coloplast var ikke blandt de ti største vægte i indekset den 30. september 2026 og vejede dermed under 3,61 %.

OplysningColoplast
TickerCOLO B (Nasdaq Copenhagen, Large Cap)
ISIN (B-aktien)DK0060448595
Aktieklasser18 mio. A-aktier (10 stemmer, unoterede) og 210,2 mio. B-aktier (1 stemme, noterede)
Regnskabsår1. oktober til 30. september
MarkedsværdiCa. 107 mia. kr. i alt, heraf ca. 98 mia. kr. for B-aktierne (lukkekurs 468,5 kr., 15. oktober 2026)
C25Med i indekset (Nasdaqs liste 15. oktober 2026)
Kontrollerende ejerColoplast Fonden via Coloplast Holding, 51,36 % af stemmerne (1. oktober 2026)
Egne aktier2.833.204 B-aktier (30. september 2025)

Ved udgangen af regnskabsåret 2024/25 havde Coloplast 63.250 aktionærer, og institutionelle investorer uden for Danmark ejede 38 % af aktierne.

Kursudvikling 2016-2026

Fra 2016 til 2021 steg Coloplast-aktien mere end 140 %. Den højeste lukkekurs i de seneste ti år var 1.182,5 kr. den 5. august 2021. Siden er kursen faldet, og den 30. juni 2026 lukkede den på 372,3 kr., det laveste niveau i perioden. Tabellen viser lukkekursen ved kalenderårets udgang ifølge Nasdaq Copenhagen.

ÅrLukkekurs ved årets udgangBegivenhed
2016476,3 kr.
2017493,5 kr.
2018605,0 kr.
2019826,4 kr.
2020929,6 kr.
20211.151,0 kr.Højeste lukkekurs: 1.182,5 kr. (5. august)
2022812,0 kr.Køb af Atos Medical (januar)
2023772,0 kr.Køb af Kerecis (august)
2024786,2 kr.Salg af kerneprodukter i hudpleje (december)
2025546,4 kr.Nedjustering og direktørskifte (maj); strategien Impact4 (september)
2026 (15. okt.)468,5 kr.Ny nedjustering (april); bund 372,3 kr. (30. juni)

Et markant fald kom i foråret 2025. Den 1. maj 2025 nedjusterede Coloplast forventningen til organisk vækst fra 8-9 % til ca. 7 %, og den 5. maj fratrådte topchef Kristian Villumsen. Lukkekursen faldt fra 742 kr. den 30. april til 654 kr. den 6. maj 2025. Fra bunden den 30. juni 2026 steg kursen igen og lukkede på 468,5 kr. den 15. oktober 2026. Ved regnskabsårets udgang den 30. september var kursen 748 kr. i 2023, 875 kr. i 2024 og 543 kr. i 2025.

Regnskab og nøgletal 2022/23-2024/25

Coloplast har en høj og stabil driftsmargin. Driftsresultatet før særlige poster har ligget på 27-28 % af omsætningen de seneste tre år. Særlige poster er engangsposter som omkostninger ved opkøb, omstruktureringer og nedskrivninger. Nettoresultatet faldt i 2024/25, blandt andet på grund af en engangsskat på 587 mio. kr. ved overførslen af Kerecis' immaterielle rettigheder.

Mio. kr.2022/232023/242024/25
Omsætning24.50027.03027.874
Organisk vækst8 %8 %7 %
Rapporteret vækst9 %10 %3 %
Driftsresultat (EBIT) før særlige poster6.8457.2867.670
EBIT-margin før særlige poster28 %27 %28 %
Særlige poster-7434-469
Nettoresultat4.7835.0523.636
EPS, udvandet (kr.)22,2022,4616,13
EPS før særlige poster (kr.)22,4622,3417,76
Udbytte pr. aktie (kr.)21,0022,0023,00
Nettorentebærende gæld18.65921.84121.692
ROIC efter skat før særlige poster16 %15 %12 %

De første ni måneder af 2025/26

Mio. kr.9 mdr. 2025/269 mdr. 2024/25
Omsætning21.48220.914
Organisk vækst6 %7 %
EBIT før særlige poster5.5995.718
EBIT-margin før særlige poster26 %27 %
Særlige poster-3.078-241
Periodens resultat1.8882.761
EPS før særlige poster (kr.)19,0313,09

Den organiske vækst var 6 %, men valuta trak den rapporterede vækst ned til 3 %. Kerecis blev ramt af en ændring i Medicares tilskud til sårprodukter uden for hospitalerne. Salget af Kerecis' biologiske sårprodukter faldt 6 % i tredje kvartal. I første halvår nedskrev Coloplast derfor goodwill på Kerecis med 3,0 mia. kr., så den bogførte værdi af Kerecis nu er ca. 6 mia. kr. EPS før særlige poster steg 45 %, men sammenligningen påvirkes af engangsskatten året før. Justeret for den steg EPS før særlige poster 14 %. Den nettorentebærende gæld var 22.986 mio. kr. den 30. juni 2026.

Forventninger til 2025/26

Regnskabsåret 2025/26Oprindelig forventning (4. nov. 2025)Gældende forventning (23. april 2026, fastholdt 18. aug. 2026)
Organisk vækstCa. 7 %5-6 %
Vækst i EBIT før særlige poster (faste valutakurser)Ca. 7 %Ca. 5 %
ROIC efter skat før særlige posterCa. 16 %Ca. 15 %

Coloplast venter, at Kerecis får ca. 0 % organisk vækst og en EBIT-margin omkring 0 % i 2025/26, og at den rapporterede vækst i kroner bliver ca. 3 %. Særlige poster ventes at blive ca. 3,1 mia. kr., især på grund af nedskrivningen på Kerecis. Regnskabsåret sluttede den 30. september 2026, og årsregnskabet offentliggøres den 3. november 2026.

Udbytte og aktietilbagekøb

Coloplast har flere af kendetegnene ved en udbytteaktie: Udbyttet er steget hvert år siden 2020/21. Bestyrelsen vil udlodde overskydende likviditet via udbytte og aktietilbagekøb med en målsat udlodningsgrad på 60-80 % af nettoresultatet. Udbyttet betales to gange om året: efter generalforsamlingen og efter halvårsrapporten. For 2024/25 blev der betalt 5 kr. i interimudbytte og 18 kr. efter generalforsamlingen den 4. december 2025, i alt 23 kr. pr. aktie. Det var 130 % af resultatet før særlige poster og dermed over målet.

RegnskabsårUdbytte pr. aktieUdlodningsgrad før særlige poster
2020/2119,00 kr.81 %
2021/2220,00 kr.84 %
2022/2321,00 kr.96 %
2023/2422,00 kr.99 %
2024/2523,00 kr.130 %
2025/265,00 kr. (interim)Slutudbytte besluttes på generalforsamlingen 1. december 2026

Med et udbytte på 23 kr. og kursen 468,5 kr. (15. oktober 2026) er det direkte afkast ca. 4,9 %. Slutudbyttet for 2025/26 er endnu ikke fastlagt. Det besluttes på generalforsamlingen den 1. december 2026 og er til rådighed for aktionærerne den 4. december 2026 ifølge finanskalenderen. Coloplast har ikke meddelt aktietilbagekøb i 2024/25 eller 2025/26, så udlodningen er sket som udbytte.

Brug udbytteberegneren til at se udbytteafkastet og det årlige udbytte for din beholdning, før skat og efter skat på en aktiesparekonto.

Konkurrenter og markedsposition

Coloplast er markedsleder i flere nicher inden for sundhedsaktier. Ifølge selskabets egne opgørelser i årsrapporten for 2024/25 ser markedet sådan ud:

OmrådeColoplasts positionGlobalt marked og vækst (Coloplasts skøn)
StomiNr. 1, 35-40 % markedsandel24-25 mia. kr., ca. 4 % om året
InkontinensNr. 1, 40-45 % markedsandel19-20 mia. kr., 5-6 % om året
Strubehoved (laryngektomi)Nr. 1, ca. 85 % markedsandel1,5-2,0 mia. kr., 8-10 % om året
Avancerede sårbandagerNr. 4, 5-10 %Sårmarkedet i alt 48-52 mia. kr.; bandager vokser 2-4 % om året
Biologiske sårprodukter (Kerecis)Nr. 5, 5-10 %6-8 % om året; over 90 % af markedet er i USA
Interventionel urologiNr. 4, ca. 15 %20-22 mia. kr., 3-5 % om året

I stomi er der ifølge Coloplast to andre store globale producenter samt nogle lokale. Coloplast nævner dem ikke ved navn, men blandt andre producenter af stomiprodukter er britiske Convatec, hvor stomi stod for 28 % af omsætningen i 2025, og amerikanske Hollister. I inkontinens er der fire større globale producenter inklusive Coloplast samt flere lokale og billige producenter. Priserne afhænger i høj grad af offentlige tilskud og udbud. Sårområdet er mere konkurrencepræget med mange direkte konkurrenter og prispres, og her har Coloplast mindre markedsandele. Ifølge Coloplast drives sårmarkedet af en aldrende befolkning, fedme og diabetes.

Strategien Impact4 og vækstmuligheder

Den 2. september 2025 præsenterede Coloplast strategien Impact4, som løber frem til regnskabsåret 2029/30. Målene er en organisk vækst på 7-8 % om året i gennemsnit, en vækst i driftsresultatet på mindst samme niveau som omsætningen og et afkast af den investerede kapital (ROIC) på over 20 % i 2029/30. Målene bygger på en markedsvækst på 4-5 % og på, at der ikke sker større opkøb. Gælden i forhold til EBITDA ventes at falde til ca. 1,5 i 2029/30 fra 2,6 den 30. juni 2026.

  • USA: Den nye direktør Gavin Wood fremhævede i august 2026 det store uudnyttede potentiale i USA. I tredje kvartal 2025/26 voksede både stomi og inkontinens med tocifrede rater i USA.
  • Urologi: Interventional Urology voksede 8 % organisk i de første ni måneder af 2025/26, drevet af mænds sundhed i USA. Den 3. juni 2026 meddelte Coloplast, at FDA har godkendt Titan Prime, en ny generation af selskabets oppustelige penisprotese.
  • Kerecis: Væksten afhænger af, hvordan markedet for sårprodukter uden for hospitalerne udvikler sig efter tilskudsændringen. Coloplast venter selv ca. 0 % vækst i 2025/26.
  • Forenkling: Salget af kerneprodukterne i hudpleje (ca. 400 mio. kr. i omsætning i 2023/24) skulle løfte indtjeningen i sårforretningen.

Ledelsen er skiftet ud. Gavin Wood kom fra Johnson & Johnson MedTech og tiltrådte den 1. maj 2026 efter Lars Rasmussen, der var konstitueret direktør fra maj 2025. Jette Nygaard-Andersen blev valgt som bestyrelsesformand i december 2025.

Risici ved Coloplast-aktien

  • Kerecis: Opkøbet har allerede kostet en nedskrivning på 3,0 mia. kr. Den bogførte værdi er stadig ca. 6 mia. kr., og salget afhænger af amerikanske tilskudsregler.
  • Tilskud og udbud: En stor del af salget betales af offentlige sundhedssystemer. Prisnedsættelser eller ændrede tilskudsregler kan ramme omsætning og marginer.
  • Kina: Coloplast har haft svag udvikling i Kina, og i de første ni måneder af 2025/26 ramte en returnering af produkter i Kina sårforretningen.
  • Gæld: Nettorentebærende gæld på 22.986 mio. kr. og 2,6 gange EBITDA (30. juni 2026), primært fra købene af Atos Medical og Kerecis.
  • Udbytte over målet: Udlodningsgraden var 130 % af resultatet før særlige poster i 2024/25, mens målet er 60-80 %.
  • Kontrollerende ejer: Coloplast Fonden kontrollerer 51,36 % af stemmerne via Coloplast Holding. Det giver stabilitet, men begrænser de øvrige aktionærers indflydelse.

Valuta betyder også noget, fordi en stor del af salget sker uden for Danmark. Valuta trak den rapporterede vækst ned med 3 procentpoint i de første ni måneder af 2025/26. Læs mere om valutarisiko.

Sådan vurderer du Coloplast-aktien

Coloplast bliver ofte regnet blandt de defensive aktier, fordi efterspørgslen efter stomi- og inkontinensprodukter ikke i samme grad afhænger af konjunkturerne. Disse nøgletal er særligt vigtige:

  • Organisk vækst pr. forretningsområde: Især stomi, inkontinens og Kerecis. Impact4-målet er 7-8 % om året.
  • EBIT-margin før særlige poster: 28 % i 2024/25 og 26 % i de første ni måneder af 2025/26.
  • ROIC efter skat før særlige poster: 12 % i 2024/25 og ca. 15 % ventet i 2025/26 mod et mål på over 20 % i 2029/30.
  • Gæld i forhold til EBITDA: 2,6 den 30. juni 2026 mod et mål på ca. 1,5 i 2029/30.
  • P/E: EPS før særlige poster var 17,76 kr. i 2024/25. Ved kursen 468,5 kr. (15. oktober 2026) giver det et P/E på ca. 26. Med det regnskabsmæssige EPS på 16,13 kr. er P/E ca. 29.
  • Udbytte og udlodningsgrad: Udbyttet steg hvert år fra 19 kr. (2020/21) til 23 kr. (2024/25), men udlodningsgraden var over målet i 2024/25.

Køb, skat og konto for danske investorer

Du køber B-aktien i kroner på Nasdaq Copenhagen under COLO B. Den må ligge på en aktiesparekonto, hvor udbytte og kursændringer beskattes med 17 % hvert år efter lagerprincippet. Indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026 og gælder samlet for kontoen. For en aktie med et højt udbytte kan den lave sats gøre en mærkbar forskel.

På et frit depot indeholder Coloplast 27 % i udbytteskat ved udbetaling. Udbytte og kursgevinster er aktieindkomst: 27 % op til 79.400 kr. i 2026 (158.800 kr. for ægtepar) og 42 % af beløb derover. Kursgevinster beskattes først ved salg, og købsprisen beregnes efter gennemsnitsmetoden, hvis du har købt flere gange. Se vores guides til skat på udbytte og skat på aktier.

Coloplast vs. et bredt indeks

Coloplast vejede under 3,61 % i C25 den 30. september 2026, så en C25-fond giver kun en moderat eksponering. Selv et selskab med stabil efterspørgsel kan give store kurstab, hvis vækst og forventninger falder: Fra toppen i 2021 til bunden i juni 2026 faldt kursen ca. 69 %. Et bredt indeks fordeler risikoen på mange selskaber og lande. Køber du Coloplast direkte, så overvej, hvor stor en del af porteføljen der skal ligge i én aktie, og læs om risikospredning.

Coloplast har stærke markedspositioner i stomi og inkontinens, men opkøbet af Kerecis og lavere vækst har presset aktien. Spørgsmålet er, om Impact4 kan bringe væksten tilbage til 7-8 % om året.

Coloplast A/S: Annual Report 2024/25 (offentliggjort 4. november 2025), herunder Financial highlights and ratios, Business area strategies (markedsstørrelser og markedsandele), Ownership and shareholdings, Share classes and authorisations samt kapitalstyring. Coloplast A/S: Full year financial results 2024/25 (4. november 2025), Interim financial report H1 2025/26 (selskabsmeddelelse nr. 05/2026, 12. maj 2026) og Interim financial results 9M 2025/26 (nr. 07/2026, 18. august 2026). Coloplast A/S: Selskabsmeddelelser nr. 02/2025 (1. maj 2025), nr. 03/2025 (5. maj 2025), nr. 07/2025 (Impact4, 2. september 2025), nr. 13/2025 (generalforsamling, 4. december 2025), nr. 3/2026 (ny CEO, 4. marts 2026), nr. 04/2026 (nedjustering, 23. april 2026), nr. 08/2026 (finanskalender, 24. september 2026) og nr. 09/2026 (storaktionærmeddelelse, 1. oktober 2026). Coloplast A/S: Investor news om ejerskab (4. september 2026), pressemeddelelse om salg af hudpleje (4. december 2024) og om FDA-godkendelse af penisprotese (3. juni 2026) samt coloplast.com/about-coloplast/history (hentet 16. oktober 2026). Convatec Group plc: Annual Report and Accounts 2025 (omsætning pr. forretningsområde). Nasdaq Copenhagen: Aktiedata og historiske lukkekurser for COLO B, ISIN DK0060448595 (hentet 16. oktober 2026). Nasdaq Global Indexes: OMX Copenhagen 25, medlemsliste (15. oktober 2026) og faktaark (30. september 2026). Skatteforvaltningen: Satser for aktieindkomst, udbytteskat og aktiesparekonto 2026.

Artiklen er udelukkende til information og er ikke investeringsrådgivning eller en opfordring til at købe eller sælge Coloplast-aktien. Historiske kurser, udbytter og resultater er ingen garanti for fremtiden, og du kan tabe penge. Tallene er opgjort pr. 16. oktober 2026.

Ofte stillede spørgsmål

Er Coloplast-aktien en god investering?
Det kan vi ikke svare på for dig, og vi giver ikke anbefalinger. Coloplast har stærke positioner i stomi og inkontinens og en høj driftsmargin. Til gengæld har selskabet nedjusteret to gange siden maj 2025, nedskrevet Kerecis med 3,0 mia. kr., og kursen er faldet ca. 60 % fra toppen i 2021. Vurder selv vækstudsigterne og prisen, og spred din risiko.
Hvem ejer Coloplast?
Siden 1. oktober 2026 kontrollerer Coloplast Fonden via Coloplast Holding ApS 51,36 % af stemmerne og ejer indirekte 18,46 % af kapitalen. Coloplast Holding ejer 29,49 % af kapitalen. Niels Peter Louis-Hansen har 3,65 % af stemmerne og 1,92 % af kapitalen. Resten af B-aktierne er spredt på mange aktionærer, og udenlandske institutioner ejede 38 % pr. 30. september 2025.
Betaler Coloplast udbytte?
Ja, to gange om året. For 2024/25 var udbyttet 23 kr. pr. aktie (5 kr. i interimudbytte og 18 kr. efter generalforsamlingen). For 2025/26 er der betalt 5 kr. i interimudbytte, og slutudbyttet besluttes på generalforsamlingen den 1. december 2026. Målet er at udlodde 60-80 % af nettoresultatet via udbytte og aktietilbagekøb.
Hvornår offentliggør Coloplast regnskab?
Årsregnskabet for 2025/26 offentliggøres den 3. november 2026, og generalforsamlingen holdes den 1. december 2026. Herefter følger 1. kvartal 2026/27 den 9. februar 2027, halvåret den 5. maj 2027 og ni måneder den 17. august 2027.
Kan jeg købe Coloplast-aktien på aktiesparekonto?
Ja. B-aktien er noteret på Nasdaq Copenhagen, og børsnoterede aktier må ligge på en aktiesparekonto. Udbytte og kursændringer beskattes med 17 % om året efter lagerprincippet. Indskudsloftet er 174.200 kr. i 2026.
Hvad er Coloplasts ticker og ISIN?
B-aktien handles under tickeren COLO B på Nasdaq Copenhagen med ISIN-koden DK0060448595. A-aktierne er ikke børsnoterede.
Hvad er forskellen på Coloplasts A- og B-aktier?
Der er 18 mio. A-aktier med ti stemmer hver og 210,2 mio. B-aktier med én stemme hver. Begge har en pålydende værdi på 1 kr. A-aktierne er ikke børsnoterede, og ejerskifte kræver bestyrelsens godkendelse. Private investorer kan kun købe B-aktien.
Hvorfor er Coloplast-aktien faldet?
Kursen er faldet fra 1.182,5 kr. i august 2021 til 468,5 kr. den 15. oktober 2026. I perioden har Coloplast to gange sænket forventningen til væksten (1. maj 2025 og 23. april 2026), skiftet topchef og nedskrevet Kerecis med 3,0 mia. kr. efter en ændring i Medicares tilskud til sårprodukter i USA.
Er Coloplast med i C25?
Ja. Coloplast B står på Nasdaqs liste over C25-aktierne pr. 15. oktober 2026. Aktien var ikke blandt de ti største vægte den 30. september 2026. Indekset revideres i juni og december.