Analyse

Ambu aktie 2026: Guide til Ambu A/S og B-aktien

Ambu er ifølge egne tal markedsleder i engangsendoskopi, og kun B-aktien er børsnoteret. Få fakta om ejerskab, regnskabsåret, forventningen til 2025/26, udbytte og skat.

Opdateret:

16 min. læsetid

Af Aktieinvestoren Redaktion

Kort fortalt

  • Ambu udvikler og sælger engangsendoskoper samt udstyr til anæstesi og patientovervågning. Regnskabsåret løber fra 1. oktober til 30. september, og i 2024/25 var omsætningen 6.037 mio. kr. med 13,1 % organisk vækst.
  • Kun B-aktien (AMBU B, ISIN DK0060946788) er børsnoteret og indgår i C25. A-aktierne er unoterede, giver ti stemmer pr. aktie og ejes af grundlæggeren Holger Hesses efterkommere. Familien kontrollerede 61,5 % af stemmerne pr. 30. september 2025.
  • Endoskopi er vækstmotoren: Endoscopy Solutions voksede 16,0 % organisk i 3. kvartal 2025/26, mens anæstesi og patientovervågning kun voksede 1,6 %.
  • Den 25. august 2026 sænkede Ambu forventningen til 2025/26 til ca. 10 % organisk vækst (tidligere 10-12 %) og fastholdt en EBIT-margin før særlige poster på 12-14 %. Årsrapporten for 2025/26 offentliggøres 5. november 2026.
  • Kursen var 61 kr. den 30. juni 2026 mod 93 kr. ved regnskabsårets udgang 30. september 2025 og 298 kr. den 31. marts 2021. Alle kurser er justeret for aktiesplittet 1:5 i januar 2018.
  • For 2024/25 udbetalte Ambu 0,41 kr. pr. aktie i udbytte og købte egne aktier for 150 mio. kr. I maj-september 2026 fulgte et nyt tilbagekøb for 300 mio. kr.

Ambu er kendt for genoplivningsballonen Ambu-posen, men i dag er det engangsendoskoper, der driver selskabet og aktien. Ambu var med til at skabe markedet, da selskabet i 2009 lancerede verdens første engangsbronkoskop, og har ifølge egne oplysninger over 60 % af markedet for engangsendoskopi. Denne side samler de vigtigste fakta om Ambu-aktien pr. 16. oktober 2026: forretningen, de to aktieklasser, kursudviklingen, regnskaberne for 2022/23-2024/25, de første ni måneder af 2025/26, forventningen, udbytte og tilbagekøb, risici og skat. Bemærk, at Ambus regnskabsår ikke følger kalenderåret. Artiklen er ikke en anbefaling.

Om Ambu: forretning, historie og ejerskab

Ambu A/S har hovedsæde i Ballerup og havde i regnskabsåret 2024/25 i gennemsnit 5.233 ansatte. I september 2026 oplyste selskabet, at det har over 5.500 medarbejdere. Ambu har innovationscentre i Danmark, Tyskland og Malaysia og fabrikker i USA, Mexico, Malaysia og Kina.

To forretningsområder

OmrådeIndholdOmsætning 2024/25 (mio. kr.)Andel
Endoscopy SolutionsEngangsendoskoper til lunger og luftveje (Respiratory) samt urologi, øre-næse-hals og mave-tarm (URO, ENT & GI)3.64460 %
Anesthesia & Patient MonitoringGenoplivningsposer og andet anæstesiudstyr samt elektroder til bl.a. neurologi og kardiologi2.39340 %
I alt6.037100 %

Et endoskop er et tyndt instrument med kamera, som lægen fører ind i kroppen for at undersøge eller behandle. Traditionelle endoskoper bruges igen og igen og skal rengøres mellem patienterne. Ambus engangsendoskoper smides ud efter brug, hvilket sparer rengøring og mindsker risikoen for smitte mellem patienter. Ifølge Ambu udgør engangsendoskopi kun 3-4 % af det samlede endoskopimarked, og den del ventes at vokse over 20 % om året.

Geografisk kom 50 % af omsætningen i 2024/25 fra Nordamerika, 40 % fra Europa og 10 % fra resten af verden.

Fra Ambu-posen til engangsendoskoper

  • 1937: Ingeniør Holger Hesse grundlægger virksomheden under navnet Testa Laboratorium.
  • 1956: Verdens første selvoppustende genoplivningsballon, Ambu-posen, kommer på markedet.
  • 1992: Ambu børsnoteres i København.
  • 2001: Købet af Medicotest gør Ambu til Europas største producent af elektroder og fører selskabet ind i patientovervågning.
  • 2009: Ambu lancerer aScope, verdens første engangsbronkoskop.
  • 2018-2020: Ambu udvider til øre-næse-hals (2018), urologi (2019) og mave-tarm (2020). Aktien kommer i C25 i juni 2018.
  • 2022 og 2025: Strategien ZOOM IN (november 2022) genopretter indtjeningen. Den afløses i 2025 af ZOOM AHEAD med mål frem til 2029/30.

Ejerskab: familien har stemmeflertallet

Alle A-aktier ejes af de tre familiegrene efter grundlæggeren Holger Hesse. Familien ejer også ca. 12,3 mio. B-aktier og kontrollerede pr. 30. september 2025 i alt 17,3 % af kapitalen og 61,5 % af stemmerne. Det betyder, at familien har bestemmende indflydelse, selv om den ejer under en femtedel af selskabet.

Aktionær (30.9.2025)Andel af kapitalAndel af stemmer
Simon Hesse Hoffmann og familie5,9 %20,5 %
Pia Hesse og familie5,8 %20,5 %
Dorrit Ragle og familie5,6 %20,4 %
Familien i alt17,3 %61,5 %
N.P. Louis Hansen ApS14,0 %6,5 %

Den 9. september 2026 offentliggjorde Ambu tre storaktionærmeddelelser fra medlemmer af Ragle-familien om stemmerettigheder knyttet til A-aktier. Udenlandske investorer ejede 34 % af kapitalen pr. 30. september 2025.

Ambu-aktien: A- og B-aktier, ISIN og C25

OplysningA-aktieB-aktie
BørsnoteretNejJa, Nasdaq Copenhagen
TickerIngenAMBU B
ISINIngenDK0060946788
Antal aktier34.320.000234.974.389
Stemmer pr. aktie (nominelt 0,50 kr.)101
Økonomiske rettighederSamme som BSamme som A
EjereGrundlæggerens efterkommereBredt ejet, inkl. familien

Når du køber Ambu-aktier på børsen, er det altid B-aktier. A- og B-aktier har samme ret til udbytte, men A-aktierne giver ti gange så mange stemmer. Strukturen gør det svært at overtage Ambu mod familiens vilje.

B-aktien kom ind i C25-indekset i juni 2018. Ved de seneste revisioner i december 2025 og juni 2026 var Ambu ikke blandt de ændrede selskaber (ændringerne gjaldt FLSmidth, Nordea og Bavarian Nordic), og aktien indgår i C25 pr. oktober 2026.

Pr. 30. september 2025 var kursen 92,60 kr., og B-aktiernes markedsværdi var 21,8 mia. kr. Medregnes A-aktierne til samme kurs, var den samlede værdi 24,7 mia. kr. Med kursen 61 kr. den 30. juni 2026 og ca. 263 mio. A- og B-aktier eksklusive egne aktier svarer det til ca. 16 mia. kr. (vores beregning). Efter tilbagekøbet i 2026 ejede Ambu 8.641.687 egne aktier, svarende til 3,2 % af kapitalen.

Kursudvikling 2017-2026

Ambu gennemførte en aktiesplit på 1:5 i januar 2018. Kurserne nedenfor er efter splittet og er lukkekurser ved regnskabsårets udgang 30. september ifølge Ambus årsrapporter, medmindre andet er angivet.

TidspunktKurs (DKK)Vigtigste begivenhed
30.9.201797Ambu bliver Large Cap i januar 2017
30.9.2018154Aktiesplit 1:5 og optagelse i C25
30.9.2019114EBIT-margin før særlige poster falder til 17,0 % fra 21,6 %
30.9.2020180Organisk vækst på 26 %; pandemien øger efterspørgslen på genoplivningsposer
31.3.2021298Kvartalsslut; kapitalforhøjelse til 262 kr. i januar 2021 rejser 1,3 mia. kr.
30.9.2021190Omsætning 4.013 mio. kr.; EBIT-margin før særlige poster 8,5 %
30.9.202266EBIT-margin før særlige poster 2,7 %; intet udbytte; ZOOM IN lanceres i november
30.9.202374Kapitalforhøjelse til 93 kr. i marts 2023; intet udbytte
30.9.2024131Organisk vækst 13,8 %; udbyttet genoptages
30.9.202593Organisk vækst 13,1 %, men kursfald på 29 % i regnskabsåret
30.6.202661Svag vækst i anæstesi og patientovervågning; told

Kursen har været meget svingende. Ambu-aktien blev handlet til høje multipler i 2020 og 2021: i 2020/21 var P/E 194 ifølge årsrapporten. Da indtjeningen faldt i 2021/22, faldt kursen kraftigt. I regnskabsåret 2024/25 faldt aktien 29 %, mens C25 faldt 15 % i samme periode. Det tilbagekøb, der sluttede i september 2026, blev gennemført til en gennemsnitskurs på ca. 66,78 kr.

Regnskab og nøgletal 2022/23-2024/25

Ambus regnskabsår løber fra 1. oktober til 30. september. Regnskabsåret 2024/25 sluttede altså 30. september 2025, og regnskabsåret 2025/26 sluttede 30. september 2026. Årsrapporten for 2025/26 kommer først 5. november 2026, så de seneste offentliggjorte tal er for de første ni måneder (1. oktober 2025 til 30. juni 2026).

Nøgletal (mio. kr.)2022/232023/242024/25
Omsætning4.7755.3916.037
Organisk vækst7,6 %13,8 %13,1 %
Bruttomargin56,8 %59,4 %60,2 %
EBIT før særlige poster302645784
EBIT-margin før særlige poster6,3 %12,0 %13,0 %
Særlige poster-8-3340
Årets resultat168235609
Resultat pr. aktie (EPS), kr.0,640,882,29
Frit cash flow før opkøb192524407
Nettorentebærende gæld427-57-319
Udbytte pr. aktie, kr.00,380,41
Kurs 30. september, kr.7413193

De særlige poster på 334 mio. kr. i 2023/24 var især nedskrivninger af teknologier inden for mave-tarm-området, fordi det tager længere tid at trænge ind på markedet end ventet. Negativ nettorentebærende gæld betyder, at Ambu har flere likvide midler end rentebærende gæld.

De første ni måneder af 2025/26

Mio. kr.3. kvt. 2025/263. kvt. 2024/259 mdr. 2025/269 mdr. 2024/25
Omsætning1.6401.5074.7714.571
Organisk vækst10,3 %12,0 %8,7 %14,3 %
Endoscopy Solutions, organisk vækst16,0 %15,9 %14,8 %
Anesthesia & Patient Monitoring, organisk vækst1,6 %6,4 %-0,3 %
EBIT før særlige poster221170558637
EBIT-margin13,5 %11,3 %11,7 %13,9 %
Periodens resultat156123395494
Frit cash flow før opkøb154128271277

Delårsrapporten for 3. kvartal blev offentliggjort 25. august 2026. Endoskopi voksede bredt: Respiratory 17,1 % og URO, ENT & GI 15,0 %. Anæstesi og patientovervågning var svagere, blandt andet fordi tidligere prisstigninger har givet lavere volumen hos udvalgte amerikanske kunder med ikke-eksklusive kontrakter. Marginen i 3. kvartal blev hjulpet af refusion af amerikansk told. I 2. kvartal var EBIT-marginen 11,0 %, presset af told og valuta.

Forventningen til regnskabsåret 2025/26

Dato for meddelelseOrganisk vækstEBIT-margin før særlige poster
5. november 202510-13 %12-14 %
4. februar 202610-13 %12-14 %
6. maj 202610-12 %12-14 %
25. august 2026 (gældende)Ca. 10 %12-14 %, mod den høje ende

Endoscopy Solutions ventes fortsat at vokse over 15 % organisk, mens anæstesi og patientovervågning nu ventes at vokse med et meget lavt encifret tal. Cash conversion (frit cash flow før opkøb delt med EBITDA før særlige poster) ventes over 40 %. Regnskabsåret er afsluttet, men tallene offentliggøres først med årsrapporten 5. november 2026.

Udbytte og aktietilbagekøb

Ambus politik er at foreslå en udlodning på op til 30 % af årets nettoresultat som udbytte og/eller aktietilbagekøb. Frit cash flow prioriteres i rækkefølgen organiske investeringer, opkøb og udlodning. Det langsigtede mål for gearingen er en nettorentebærende gæld under 2,5 gange EBITDA.

For 2024/25 valgte Ambu at udlodde mere end politikken: i alt 260 mio. kr. eller 43 % af nettoresultatet. Generalforsamlingen 3. december 2025 vedtog et udbytte på 0,41 kr. pr. aktie (110 mio. kr.), og fra 10. december 2025 til 11. februar 2026 købte Ambu 1.746.034 egne aktier for 150 mio. kr. til en gennemsnitskurs på 85,91 kr. Den 6. maj 2026 fulgte et nyt program på op til 300 mio. kr., som blev afsluttet 21. september 2026 med køb af 4.492.076 aktier.

RegnskabsårUdbytte pr. aktie (kr.)Bemærkning
2016/170,37Justeret for aktiesplit 2018
2017/180,40
2018/190,38
2019/200,29
2020/210,29
2021/220Intet udbytte
2022/230Intet udbytte
2023/240,38Udbyttet genoptages
2024/250,41Plus tilbagekøb for 150 mio. kr.

Ved en kurs på 61 kr. svarer et udbytte på 0,41 kr. til en udbytteprocent på ca. 0,7 % (vores beregning). Ambu er altså primært en aktie, hvor afkastet skal komme fra kursudviklingen. Prøv selv med udbytteberegneren.

Konkurrenter og marked

Ambus største konkurrent er det traditionelle genbrugsendoskop. Genbrugsendoskoper skal rengøres mellem patienterne, og Ambu argumenterer for, at engangsudstyr giver hurtigere arbejdsgange, bedre økonomi og mindre risiko for smitte. Ifølge Ambu er engangsløsninger på vej til at blive standardbehandling i flere områder, men skiftet går i forskelligt tempo.

Inden for engangsendoskopi har Ambu over 60 % af markedet ifølge årsrapporten for 2024/25, men konkurrencen vokser. I ureteroskopi (kikkertundersøgelse af urinlederen) skriver Ambu, at hospitalerne vurderer et stigende antal engangsløsninger, hvilket giver lange salgsforløb. I videolaryngoskopi, hvor Ambu sælger SureSight, anslår selskabet det amerikanske marked til ca. 4 mia. kr. med en vækst på 15-20 % om året.

OmrådeOrganisk vækst 3. kvt. 2025/26Konkurrencesituation ifølge Ambu
Respiratory (bronkoskopi, videolaryngoskopi)17,1 %Ambu er markedsleder; SureSight driver væksten
URO, ENT & GI15,0 %Stærk i cystoskopi; lange salgsforløb i ureteroskopi
Anæstesi-0,4 %Lavere volumen i ikke-eksklusive amerikanske kontrakter
Patientovervågning3,6 %Markedsledende portefølje, vækst i neurologi

Vækstmuligheder og strategi

Strategien ZOOM AHEAD har som langsigtet ambition, at Ambu skal blive global leder i endoskopi. De finansielle mål frem til regnskabsåret 2029/30 er:

Mål frem til 2029/30Niveau
Organisk vækst pr. år (koncernen)11-13 %
Endoscopy Solutions15-20 % pr. år
Anesthesia & Patient Monitoring3-5 % pr. år
EBIT-margin før særlige poster i 2029/30Over 20 %
Cash conversionOver 40 %
  • Flere procedurer på engangsudstyr: Hvert procentpoint, engangsendoskopi vinder fra genbrugsudstyr, øger Ambus marked.
  • Helhedsløsninger: SureSight-videolaryngoskopet, der blev udvidet med SureSight Mobile i 2026, skal også understøtte salget af bronkoskoper.
  • Software og AI: Platformen EndoIntelligence skal forbedre billedkvalitet, it-sikkerhed og kobling til patientjournaler.
  • Produktion i Amerika: Fabrikken i Juárez i Mexico skal balancere produktionen og begrænse toldomkostninger.
  • Ny bestyrelseskompetence: Den 28. september 2026 blev Grifols' topchef Nacho Abia, tidligere direktør i Olympus, tilknyttet bestyrelsen som observatør og indstillet til valg på generalforsamlingen 2. december 2026.

Risici ved Ambu-aktien

  • Svag vækst i det ældre forretningsben: Anæstesi og patientovervågning udgør ca. 36-40 % af omsætningen og har trukket forventningen ned to gange i 2025/26.
  • Told: Amerikansk told presser marginen. Ambu regnede oprindeligt med ca. 2 procentpoint i toldeffekt i 2025/26, men refusioner har mindsket den. Toldpolitikken kan ændre sig igen.
  • Afhængighed af USA: Ca. halvdelen af omsætningen kommer fra Nordamerika. Ændringer i det amerikanske sundhedssystem, indkøbsaftaler eller dollarkurs rammer direkte.
  • Konkurrence: Et stigende antal udbydere af engangsløsninger kan presse Ambus markedsandele og priser.
  • Bæredygtighed: Ifølge Ambu stiller sundhedssystemerne stigende krav til bæredygtighed. Engangsprodukter giver affald, og Ambu bruger ressourcer på genanvendelsesprogrammet Recircle og bioplast for at møde kravene.
  • Ejerstruktur: Familien har stemmeflertallet via A-aktierne. B-aktionærer har derfor begrænset indflydelse, og et opkøb kræver familiens accept.
  • Svingende kurs: Aktien har tidligere været handlet til meget høje multipler og faldt fra 298 kr. (31. marts 2021) til 66 kr. (30. september 2022).

Ambu er også udsat for valutarisiko: i de første ni måneder af 2025/26 trak valutakurser omsætningsvæksten ned med 4,3 procentpoint, især på grund af dollaren. Ambu oplyser sine valutaforudsætninger, bl.a. en USD/DKK-kurs på 6,40 i forventningen fra 25. august 2026.

Sådan vurderer du Ambu-aktien

Ambu er en vækstaktie, og de vigtigste nøgletal handler om vækst, marginer og pengestrømme:

  1. Organisk vækst i Endoscopy Solutions. Målet er 15-20 % om året. Følg både Respiratory og URO, ENT & GI.
  2. Organisk vækst i anæstesi og patientovervågning. Målet er 3-5 %, men 9 måneder af 2025/26 gav -0,3 %.
  3. EBIT-margin før særlige poster. Fra 2,7 % i 2021/22 til 13,0 % i 2024/25. Målet er over 20 % i 2029/30. Hold øje med effekten af told og valuta.
  4. Cash conversion og frit cash flow. Ambu sigter mod over 40 %. Frit cash flow finansierer tilbagekøb og udbytte.
  5. P/E. Ambu opgjorde selv P/E til 41 ved udgangen af 2024/25 (kurs 93 kr. og EPS 2,29 kr.). Et højt P/E forudsætter, at væksten holder.
  6. Bruttomargin. 60,2 % i 2024/25. En stigende bruttomargin viser, at stordriften virker.

Køb, skat og konto for danske investorer

Du køber Ambu-aktien som AMBU B på Nasdaq Copenhagen via din bank eller mægler. A-aktierne kan ikke købes på børsen. Når Ambu udbetaler udbytte, sker det én gang om året efter generalforsamlingen i december. På et frit depot tilbageholder Ambu 27 % i udbytteskat, inden pengene når din konto. Se mere om skat på udbytte og om skat på aktier generelt.

KontoSkat i 2026Betydning for Ambu-aktien
Aktiesparekonto (ASK)17 %Lagerbeskatning af kursudvikling og udbytte. Indskudsloft 174.200 kr. samlet.
Frit depot27 % op til 79.400 kr. (158.800 kr. for ægtepar), 42 % deroverKursgevinst beskattes ved salg, købskurs efter gennemsnitsmetoden. 27 % udbytteskat tilbageholdes.

Ambu B er børsnoteret og må ligge på en aktiesparekonto. Med en svingende vækstaktie er lagerbeskatningen vigtig at forstå: et godt år giver skat, selv om du ikke sælger, mens et dårligt år giver en negativ skat, der fremføres til senere gevinster på kontoen.

Ambu vs. et bredt indeks

Ambu har vist, hvor store udsving en enkelt vækstaktie kan have. Fra 298 kr. ved udgangen af marts 2021 til 61 kr. ved udgangen af juni 2026 er et fald på ca. 80 %, selv om omsætningen er vokset i hvert regnskabsår siden 2021/22. Når forventningerne er høje, kan kursen falde, selv om selskabet vokser.

Ejer du en dansk indeksfond, har du allerede Ambu via C25. En global indeksfond spreder pengene på tusindvis af selskaber, hvor Ambu fylder meget lidt. Overvej, hvor stor en andel én aktie skal have. Bred risikospredning mindsker risikoen for, at ét selskabs problemer får stor betydning for din samlede formue. Læs også om sundhedsaktier som sektor.

Ambu A/S: Annual Report 2024/25 (5. november 2025), afsnit Five-year financial summary, Shareholder information, Long-term targets toward 2029/30 og Global footprint (ambu.com). Ambu A/S: Interim Report for Q2 and H1 2025/26 (6. maj 2026) og Interim Report for Q3 2025/26, selskabsmeddelelse nr. 17 2025/26 (25. august 2026). Ambu A/S: Annual Report 2023/24 (historik og særlige poster), Annual Report 2020/21 (aktiesplit, kapitalforhøjelse 2021, kurser 2016/17-2020/21 og optagelse i C25). Ambu A/S: Selskabsmeddelelser om generalforsamlingen (3. december 2025), aktietilbagekøb (10. december 2025, 6. maj 2026 og 21. september 2026), storaktionærmeddelelser (9. september 2026) og finanskalender 2026/27 (30. september 2026). Ambu A/S: Pressemeddelelse om bestyrelsesobservatør (28. september 2026) og udbyttepolitik på ambu.com. Nasdaq: Meddelelser om halvårlig revision af OMX Copenhagen 25 (12. december 2025 og 12. juni 2026). Skattestyrelsen (skat.dk): Aktiesparekonto og beskatning af aktieindkomst og udbytte 2026.

Artiklen er udelukkende til information og er ikke investeringsrådgivning eller en opfordring til at købe eller sælge Ambu-aktien. Tal og kurser er hentet fra Ambus egne rapporter og meddelelser og er dateret i teksten. Ambus regnskabsår løber fra oktober til september, og årsrapporten for 2025/26 var ikke offentliggjort på udgivelsesdatoen. Investering i enkeltaktier kan give tab.

Ofte stillede spørgsmål

Er Ambu-aktien en god investering?
Det kan kun du vurdere ud fra din egen situation. Ambu er ifølge egne oplysninger markedsleder i engangsendoskopi med over 60 % af markedet og voksede 13,1 % organisk i 2024/25. Omvendt har forventningen til 2025/26 været sænket to gange, told presser marginen, og kursen faldt fra 93 kr. (30. september 2025) til 61 kr. (30. juni 2026). Artiklen er ikke investeringsrådgivning.
Hvad er forskellen på Ambu A og Ambu B?
Kun B-aktien er børsnoteret (AMBU B, ISIN DK0060946788). A-aktierne er unoterede, giver ti stemmer pr. aktie mod én for B-aktier og ejes af efterkommere af grundlæggeren Holger Hesse. Begge aktieklasser har samme ret til udbytte. Der er 34.320.000 A-aktier og 234.974.389 B-aktier.
Hvem ejer Ambu?
Grundlæggerens familie ejer alle A-aktier og nogle B-aktier og kontrollerede pr. 30. september 2025 i alt 17,3 % af kapitalen og 61,5 % af stemmerne. N.P. Louis Hansen ApS ejede 14,0 % af kapitalen og 6,5 % af stemmerne. Udenlandske investorer ejede 34 % af kapitalen.
Hvornår har Ambu regnskabsår?
Ambus regnskabsår løber fra 1. oktober til 30. september. Regnskabsåret 2025/26 sluttede 30. september 2026, og årsrapporten offentliggøres 5. november 2026. Generalforsamlingen holdes 2. december 2026. Første kvartal 2026/27 offentliggøres 28. januar 2027.
Betaler Ambu udbytte?
Ja, men beskedent. For 2024/25 blev der udbetalt 0,41 kr. pr. aktie (110 mio. kr.) efter generalforsamlingen i december 2025. Politikken er at udlodde op til 30 % af nettoresultatet som udbytte og/eller aktietilbagekøb. For 2021/22 og 2022/23 blev der ikke udbetalt udbytte.
Er Ambu med i C25?
Ja. Ambu B kom ind i C25 i juni 2018 og var ikke berørt af indeksrevisionerne i december 2025 og juni 2026, hvor ændringerne gjaldt FLSmidth, Nordea og Bavarian Nordic.
Kan jeg købe Ambu-aktien på aktiesparekonto?
Ja. Ambu B er børsnoteret på Nasdaq Copenhagen og må ligge på en aktiesparekonto. Afkast inklusive udbytte beskattes med 17 % efter lagerprincippet. Indskudsloftet er 174.200 kr. samlet i 2026. A-aktierne er ikke børsnoterede og kan ikke købes.
Hvad forventer Ambu for 2025/26?
Den 25. august 2026 forventede Ambu ca. 10 % organisk vækst (tidligere 10-12 %) og en EBIT-margin før særlige poster på 12-14 %, mod den høje ende af intervallet. Endoscopy Solutions ventes at vokse over 15 %. De endelige tal kommer med årsrapporten 5. november 2026.
Hvorfor er Ambu-aktien faldet?
Ambu sænkede forventningen til organisk vækst i 2025/26 to gange, i maj og august 2026, fordi anæstesi og patientovervågning voksede langsommere end ventet. Told og en svagere dollar har også presset marginen. Kursen var 61 kr. den 30. juni 2026 mod 93 kr. ved udgangen af september 2025.